دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 17:45

کدخدایی: شورای امنیت سازمان ملل گروگان مطامع سیاسی است

کدخدایی: شورای امنیت سازمان ملل گروگان مطامع سیاسی است
عضو حقوقدان شورای نگهبان در واکنش به وتوی پیش‌نویس قطعنامه راجع به نوار غزه در شورای امنیت، شکل‌گیری تحول اساسی در ساز و کارهای حقوق بین‌الملل را ضروری دانست.
کد خبر : 873731

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان روز سه شنبه به وتوی پیش‌نویس قطعنامه اخیر روسیه راجع به نوار غزه در شورای امنیت واکنش نشان داد و نوشت: وتو پیش‌نویس قطعنامه اخیر روسیه راجع به نوار غزه ناکارآمدی ابزار‌های بین‌المللی در مقابل منافع نامشروع غرب را دیگربار آشکار ساخت. این موضوع نشان داد که شورای امنیت همچنان گروگانِ مطامع سیاسی برخی از دولت‌ها است؛ امری که شکل‌گیریِ یک تحول اساسی در سازکارهایِ حقوق بین‌الملل را ضروری می‌سازد.

قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس فوری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین میان نیرو‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی دوشنبه شب به وقت محلی در نشست شورای امنیت با ممانعت کشور‌های غربی رأی نیاورد.

سه عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه به قطعنامه پیشنهادی روسیه رأی منفی دادند. در واقع قطعنامه پیشنهادی روسیه با ۴ رأی مخالف، ۶ رأی ممتنع و ۵ رأی موافق به تصویب نرسید و نتوانست حداقل ۹ رأی بدون وتو را کسب کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر