دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 17:36

کسب رتبه دوم «جایزه معمار» توسط ۴ استاد دانشگاه آزاد یادگار امام(ره)

کسب رتبه دوم «جایزه معمار» توسط ۴ استاد دانشگاه آزاد یادگار امام(ره)
استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره) در بخش پروژه‌های عمومی برای پروژه صحنه‌ای در «رویداد شهر» موفق به کسب رتبه دوم جایزه معمار شدند.
کد خبر : 873687

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، چهار نفر از استادان گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام شهرری در رویداد مهم شهر شرکت کردند و پروژه ارائه شده از سوی ایشان حائز رتبه دوم جایزه معمار در بخش پروژه‌های عمومی برای پروژه صحنه‌ای شد.

در این رویداد که حسین رجبی‌اسلامی و احسان اینانلو به‌عنوان تیم طراحی و رضا فراشی و مازیار قاسمی‌نیا به‌عنوان معماران پروژه شرکت کرده بودند، رضا فراشی عضو هیئت علمی واحد یادگار امام (ره) با تشریح پروژه به تشریح روند اجرایی پروژه پرداخت و گفت: موضوع این پروژه طراحی یادمان شهدا با بودجه بسیار محدود در شهر کوچکِ سپیددشت در استان لرستان بود.

کسب رتبه دوم «جایزه معمار» توسط ۴ استاد دانشگاه آزاد یادگار امام(ره)

وی افزود: سایت مورد نظر در بافت قدیمی شهر قرار دارد و از سال‌های دور محل قبرستانِ شهر بوده است. موقعیت سایت به نحوی بود که در یک گشودگی شهری و در محور اصلی شهر قرار داشت. غالب بنا‌های یادمانی به‌صورت یک آبجکت و یا مجسمه در شهر‌های کوچک و بزرگ ایران ساخته می‌شوند و به عبارتی تنها نقش یک تندیس در شهر را دارند و خواسته کارفرما که شهرداری سپیددشت بود، طراحی یک المانِ یادمانی برای شهدا بود.
 

فراشی گفت: پرسشی که برای ما از ابتدا مطرح بود این بود که چگونه می‌توانیم با بودجه و برنامه حداقلی که برای طراحی و ساخت یادمان شهدای سپیددشت در نظر گرفته شده، بیشترین تأثیر را بر شهر بگذاریم؟ در پاسخ به این پرسش، استراتژی ما عبور از کلیشه ساخت مجسمه و یک آبجکتِ تک به‌عنوان یادمان بود و تصمیم گرفتیم برای فضامندکردن آن، صحنه‌ای برای نمایش رویداد‌های شهری طراحی کنیم که فضایی با انعطاف‌پذیری بالا برای شهر باشد و در زمان‌های مختلف نقش‌های متفاوتی در شهر بپذیرد. به عبارتی امکان‌هایی بیشتر از یک مجسمه برای شهر فراهم کند.

کسب رتبه دوم «جایزه معمار» توسط ۴ استاد دانشگاه آزاد یادگار امام(ره)

ضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام با اشاره به مشکلات موجود در نحوه اجرای پروژه بیان کرد: برای اجرا و تکمیل پروژه از یک صفحهٔ عمودی که به روی زمین پهن و گسترده می‌شود، استفاده کردیم تا قسمت ایستاده صفحه، نقشِ نمادین آن را حفظ کند و برای تشدید این موضوع هشت حفره در آن پانچ کردیم و به همین تعداد درخت سرو پشت هر گشودگی قرار دادیم.

وی اضافه کرد: از متریال سنگ قرمزِ آذرشهر استفاده کردیم که این «صحنه» در بافت شهر برجسته و شاخص شود. از طرف دیگر قسمت گسترده و پهن شده روی زمین، فضایی برای نمایش رویداد‌های شهر خواهد بود و در عین حال محل قبر‌های موجود را روی این صحنه آوردیم و به ازای هر پانچ یک باکس سیاه‌روی لبه قرار دادیم.

 فراشی ابراز کرد: با فعال ساختن پروژه به‌عنوان فضایی منعطف برای اجرای مراسم آئینی و مذهبی و تعزیه، محل بازی کودکان، پاتوق مردم شهر، محل جمع شدن و مشورت اهالی شهر و در عین حال نماد و نشانه‌ای برای سپیددشت، امکان‌های جدیدی به‌عنوان یک فضای عمومی به آن اضافه کردیم.

این فعال دانشگاهی گفت: در رویداد‌های مختلف شهری، سطوح مختلف در اطراف این صحنه مثل بام ساختمان‌های اطراف، تراس و بالکن‌ها، خیابان و کوچه و حتی سطوح داخل مغازه‌های مجاور به‌عنوان جایگاه و محلی برای تماشا فعال می‌شوند و این صفحه نقش خود را در شهر گسترش می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر