دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سهم ۹۵ درصدی زنان در تولید صنایع دستی عشایری

سهم ۹۵ درصدی زنان در تولید صنایع دستی عشایری
 رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: ۳۵ درصد صنایع دستی توسط عشایر و ۹۵درصد این محصولات توسط زنان عشایری تولید می‌شود.
کد خبر : 873251

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، سیاوش احمدی میرقائد امروز در هفتمین همایش ملی بزرگداشت روز جهانی زنان روستایی در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، افزود: بخشی از این صنایع دستی به کشور‌های هدف صادر می‌شود که ارز آوری خوبی برای کشور به همراه دارد.

وی ادامه‌داد: روز زنان روستایی و عشایری، روز بسیار مهمی در راستای تقدیر و تشکر از زحمات ۵۰ درصد از افراد این جامعه است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: زنان روستایی و عشایری نقش و جایگاه مهمی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند و محور توسعه هستند.

وی تصریح‌کرد: نقش این زنان در خانواده‌های روستایی و عشایری نیز محوری است، به طوری که مدیریت اقتصادی خانواده بر عهده آنان است و امور زندگی را نیز مدیریت می‌کنند، به همین جهت اگر بخواهیم تحولی در مناطق روستایی و عشایری در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم باید به توسعه و توانمندسازی زنان روستایی و عشایری توجه کنیم.

احمدی میرقائد با اشاره به نقش زنان عشایری در تاریخ و اقتصاد کشور، خاطرنشان‌کرد: زنان عشایر همواره نقش و جایگاه مهمی در تاریخ داشتند و بسیاری از افراد مهم را در دامان خود پرورانده اند.

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: همچنین این زنان در طرح‌های توسعه گردشگری، توسعه گیاهان دارویی و صنایع دستی نیز می‌توانند اثرگذاری و نقش مهمی داشته باشند.

وی اظهارداشت: با وجود همه توانمندی‌های زنان عشایری و روستایی، اما کمتر برنامه مدونی که بتواند اثرگذاری پایداری در حوزه زنان روستایی و عشایری بگذارد، تدوین شده است.

احمدی میرقاقد افزود: اگرچه اقدامات خوبی تاکنون انجام شده، اما جای کار زیاد است و باید بیشتر به حوزه زنان توجه شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته