دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌وگو با آنا عنوان شد؛

ارتقای تولیدات صنعتی نیازمند کمک دانشگا‌ه‌ها است

ارتقای تولیدات صنعتی نیازمند کمک دانشگا‌ه‌ها است
نائب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی گفت: تولیدی شدن و صنعتی شدن مقوله‌ای جدید در اقتصاد نیست. در گذشته هم شرکت‌های تولیدی و صنعتی دانش‌بنیان بوده‌اند. صنعتگران برای ارتقای تولید و محصول به کمک نیاز دارند که در تمام دنیا در این مسیر از دانشگاه‌ها کمک می‌گیرند.
کد خبر : 872836

ویدا سینا نائب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا اظهار کرد:‌ صنعتگران، تولیدکنندگان و کارآفرینان واقعی باید متصل به دانش افراد خلاق شوند، اما دولت به جای کمک به این تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی موجب گسست و پراکندگی فعالیت صاحبان ایده و استارت‌اپ‌هایی شده‌اند که در گذشته متصل به واحد‌های تحقیق و توسعه این صنایع می‌شدند.

هدف دولت در حمایت از دانش‌بنیان‌ها محقق نشده است

وی افزود: نزدیک به یک دهه است که طرح شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از دانش‌بنیان‌ها مطرح شده است، اما نتیجه لازم را به همراه نداشته و به جایی نرسیده‌ایم. البته هدف دولت کمک و حمایت بوده، اما نتیجه و دستاورد لازم را برای کشور به همراه نداشته است.

برای جلوگیری از خروج استارت‌آپ‌ها تدبیری اندیشیده نشده است

دانشگا‌ه‌ها

سینا با تاکید بر حفظ حق مالکیت معنوی بر اثر یا ایده خلاقانه خاطرنشان کرد: خروج صاحبان ایده و خلاق از کشور معضلی است که برای آن تدبیری اندیشیده نشده و اکنون به عنوان یکی از چالش‌های مهم برای صنعت و تولید پیش‌روی کشور قرار دارد.

متولی ساماندهی دانش‌بنیان‌ها باید دانش را به صنعت پیوند بزند

نائب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش که ارتباط میان صنعت و صاحبان ایده را چه کسی باید برقرار کند، اظهار کرد: راه‌کارهای زیادی برای نزدیکی علم ودانش با تولید وجود دارد. باید مسیر حرکت دانش به سمت صنایع شناسایی شود چراکه مجموعه‌ها از ابتدا برنامه های این مهم را غلط چیده اند. هر متولی که وجود دارد باید دانش را به صنعت پیوند بزند و اقدامی انجام دهد که صاحبان ایده و استارت آپ‌ها جذب صنایع تولیدی کشور شوند.

وی عنوان کرد: مجموعه‌ها از ابتدا ارتباط میان صنعت و صاحبان ایده را غلط چیده‌اند. متولیان باید مسیر حرکت دانش به صنعت را شناسایی کنند تا استارت‌آپ‌ها جذب صنایع تولیدی کشور شوند نه این که فضا برای خروج آنان از کشور فراهم شود.

سینا عنوان کرد:‌ تولیدی شدن و صنعتی شدن مقوله‌ای جدید در اقتصاد نیست. در گذشته هم شرکت‌های تولیدی و صنعتی دانش‌بنیان بوده‌اند. صنعتگران برای ارتقای تولید و محصول به کمک نیاز دارند که در تمام دنیا در این مسیر از دانشگاه‌ها کمک می‌گیرند.

دانشگاه‌ها نباید رقیب صنعتگران باشند

ارتقای تولیدات صنعتی

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها نباید رقیب صنعتگران باشند، اما با فضای ایجاد‌شده کنونی به فارغ‌التحصیلان نخبه این امکان را می‌دهند که خود را رقیب صنعتگر بدانند.

دانش‌بنیان‌ها در مسیر درستی هدایت نشده‌اند

نائب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اکنون ساختار‌های واقعی و غیرواقعی با هم مخلوط شده‌اند و به این راحتی قابل تفکیک نیستند. این نظرات من ممکن است مخالفانی داشته باشند و برخی نیز از گفته‌های من دلخور شوند، اما واقعیت این است که دانش‌بنیان‌ها در مسیر درستی هدایت نشده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته