دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مهر 1402 - 00:02
گفتگوی اختصاصی آنا با نماینده جهاد اسلامی؛

توقع مقاومت از رسانه‌های اسلامی/ ابوشریف: رنج مردم فلسطین را مستندسازی کنید

توقع مقاومت از رسانه‌های اسلامی  ابوشریف: رنج مردم فلسطین را مستندسازی کنید
چگونه جعل روایت می‌تواند حماسه بلوغ کودکی را که در آزمون توکل و صبر، از سنگ به تفنگ رسیده است به نفع صهیونیسم مصادره کند و چقدر طول می‌کشد که مقاومت همانگونه که در میدان عمل خوش درخشید، در صحنه جنگ رسانه‌ها، معادله را به نفع راویان حقیقت تغییر دهد؟
کد خبر : 872785

گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ «عملیات طوفان الاقصی تاریخ فلسطین را به قبل و بعد از خود تقسیم کرد»؛ این جمله را «ناصر ابوشریف» نماینده جهاد اسلامی می‌گوید. افراد دیگری هم هستند که با نظر او موافقند؛ چراکه به باور آنها حماس از این نبرد با دستاوردی به نام «قدرت بازدارندگی» بیرون می‌آید و از این به بعد، این فلسطین است که پای میز مذاکره، شرایط خود را به طرف مقابل تحمیل می‌کند.

همزمان با طوفان الاقصی، در حوزه قدرت نرم هم  یک جنگ رسانه‌ای عظیم در جریان است که چهره حماس را در ذهن بیننده به داعش شبیه می‌کند

حماس به نمایندگی از محور مقاومت نشان داد که دیگر یک گروه مسلح نیست؛ بلکه ارتش منسجمی است که توانایی فریب یکی از به اصطلاح زبده‌ترین سرویس‌های اطلاعاتی جهان را دارد و آنقدر از فناوری‌های ‍پیشرفته سررشته دارد که حصار هوشمند زندان غزه را بشکند و دشمن را در خانه غصبی‌اش به زانو درآورد. به قول ابوشریف، «دستاوردهایمان از حد انتظار فراتر بود». 

رزمندگان مقاومت در میدان نبرد خوش درخشیدند و این تصویر بارها و بارها به عنوان نمایشی از قدرت سخت حماس در قاب رسانه‌های دوست منعکس شد. 

اما به نظر می‌آید که همزمان با طوفان الاقصی در حوزه قدرت نرم هم  یک جنگ رسانه‌ای عظیم در جریان است که مهماتش را فیلم‌ها و تصاویری تشکیل می‌دهند که چهره حماس را در ذهن بیننده به داعش شبیه می‌کند و روی بدرفتاری با اسرا و کشتار غیرنظامیان مانور می‌دهد. در این میان، مقام‌های غربی ازجمله «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا هم با گفتن جمله‌هایی چون «حماس از داعش بدتر است»، این تصویر را ‍پررنگ‌ تر می‌کنند.

بعد از پایان نشستی که چهارشنبه گذشته به همت «جمعیت دفاع از فلسطین» برگزار شد، خبرنگاری از یک خبرگزاری آلمانی ‍پیشگام شد و از ابوشریف درباره تصاویر و فیلم‌هایی پرسید که به نیرو‌های مقاومت نسبت داده می‌شوند. نماینده جهاد اسلامی محتوای بعضی از آنها را انکار نکرد؛ اما در عین حال تأکید کرد که هیچ یک از آنها را رزمندگان مقاومت انجام نداده‌اند.

نوبت به من که رسید، از ابوشریف در مقام خبرنگار آنا پرسیدم: «این روشنگری پاسخی است که شما به من به عنوان دولت، ملت و رسانه حامی مقاومت ارائه می‌دهید؛ اما توجه داشته باشید که رسانه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی ازجمله رسانه‌های ایرانی‌زبان خارج نشین، جنگ رسانه‌ای عظیمی را با تکیه به همین تصاویر و فیلم‌ها آغاز کرده‌اند. آیا ما در این صحنه از جنگ، از آنها عقب افتاده‌ایم؟»

نماینده جهاد اسلامی پاسخ داد: از معکوس جلوه دادن حقیقت متأسف هستیم. رسانه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی به سیستم دیپلماسی وابسته هستند که از یک تیم ۳۵۰ نفره تشکیل شده که با صرف هزینه‌ای گزاف تلاش می‌کنند که وجهه رژیم صهیونیستی را تعدیل کنند و بهبود ببخشند. برخی از این تصاویر پخش‌شده ساختگی است و واقعیت ندارد، اما برخی دیگر واقعی هستند حال آنکه به هیچ عنوان نیرو‌های مقاومت در رقم زدن آن‌ها دخیل نبوده‌اند. آن‌ها به هیچ وجه کار غیراخلاقی انجام نداده‌اند و حتی رسانه‌های صهیونیستی هم به این حقیقت اذعان می‌کنند.

وی ادامه داد: شاهد بودیم که زنی یهودی روایت کرد که رزمندگان مقاومت چگونه در بازرسی از منزل وی، اطمینان دادند که به او و کودکانش کاری ندارند و بعد هم با احترام آنجا را ترک کردند؛ اما شبکه‌های صهیونیستی چهره‌ای متفاوت از این حادثه نشان می‌دهند. رزمندگان حماس و جهاد اسلامی هیچ کار غیرانسانی را انجام نداده و نمی‌دهند؛ اما اسرائیل از هیچ فرصتی برای انجام جنایت علیه مردم فلسطین فروگذار نمی‌کند.

این یک هلوکاست واقعی است که علیه مردم فلسطین رقم می‌خورد

ابوشریف در پاسخ به این سوال که «شما چه کار می‌کنید که کنترل روایت را از دست آن‌ها بگیرید و به دست حامیان مقاومت بسپارید» گفت: متأسفانه، دنیای امروز با یک چشم به این ماجرا (عملیات طوفان الاقصی)  نگاه و ماجرا را تک بعدی روایت می‌کند. ما  به نوبه خود روایت واقعی را بیان می کنیم که روی سال‌‌ها درد و رنج مردم فلسطین متمرکز است. اکنون به ویژه اسرائیل در نوار غزه علیه مردم فلسطین مرتکب جنایت می‌شود. صهیونیست‌ها از بمب‌هایی استفاده می‌کنند که بسیار قوی هستند و در واقع آن‌ها با تخریب سازه‌های شهری کودکان، زنان و سالمندان را هدف گرفته‌اند؛ چراکه می‌دانند مقر رزمندگان مقاومت در تونل‌های زیرزمینی است. تا همین لحظه که من با شما صحبت می کنم، ۱۵۰۰ نفر از مردم غزه به شهادت رسیده‌اند. ۵۰۰ تن از آن‌ها کودک و زن بودند که هدف بمباران قرار گرفتند. صدای بعضی از انفجار‌ها تا ۱۲۰ کیلومتر آن طرف‌تر در رام‌الله شنیده می‌شود.

نماینده جهاد اسلامی ادامه داد: این یک هلوکاست واقعی است که علیه مردم فلسطین رقم می‌خورد. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۳ میلادی سه هزار کودک فلسطینی شهید شدند. از ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۳، حدود ۳۰ هزار کودک فلسطینی مجروح شدند که ۴۰ درصد از آن‌ها دچار نقص عضو دائمی شده‌اند.

ابوشریف به گوشه دیگری از جعل روایت صهیونیست‌ها اشاره کرد و گفت: مثلاً یک شهرک‌نشین زنی را به قتل می‌رساند و بعد چاقویی را کنار او می‌اندازد و با صحنه‌سازی ادعا می‌کند که وی قصد کشتن یک نظامی اسرائیلی را داشته است. پیکر بی‌جان زن هم برای ساعت‌ها همان جا رها می‌شود.

به همدلی نیاز داریم، به اینکه رنج مردم فلسطین و جنایت صهیونیسنت‌ها مستند‌سازی شود.

وی با جدیت تأکید کرد: این را هم بگویم که حمله مقاومت به غیرنظامیان اسرائیلی دروغ است. در اسرائیل هیچ زنی غیرمسلح نیست و همه آن‌ها یا در ارتش خدمت می‌کنند یا تجربه خدمت در آن را دارند.

از او پرسیدم که «چه انتظاری از رسانه‌های کشور‌های مسلمان دارید که به شما در بازگو کردن این روایت کمک کنند؟ نشستی که امروز برگزار کردید بسیار ارزشمند بود، اما در یک کشور دوست برگزار شد، چه کنیم که بازتاب روایت واقعی مقاومت بسیار فراتر از این باشد؟» و نماینده جهاد اسلامی در پاسخ گفت: آن‌ها هزاران جنایت علیه فلسطینی‌ها انجام می‌دهند و ما به همدلی نیاز داریم. نیاز داریم که این جنایت‌ها مستندسازی شود تا بتوانیم روایت واقعی درد و رنج مردم فلسطین را به طور گسترده برای افکار عمومی جهان بازگو کنیم.

گفتگوی اختصاصی من با ابوشریف درحالی به پایان رسید که همچنان قیافه حق به جانب مجری خبر یکی از همین شبکه‌های خارج‌نشین در ذهنم تداعی می‌شد که می‌گفت: «این تصاویر چهره فلسطین را از مردمی که با سنگ از خود دفاع می‌کنند به یک ارتش منسجم و خشن تغییر داد».

از خود می‌‍پرسم که چگونه جعل روایت می‌تواند حماسه بلوغ کودکی را که در آزمون توکل و صبر از سنگ به تفنگ رسیده است به نفع صهیونیسم مصادره کند و چقدر طول می‌کشد که مقاومت همانگونه که در میدان عمل خوش درخشید، در صحنه جنگ رسانه‌ها، معادله را به نفع راویان حقیقت تغییر دهد؟

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته