دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 مهر 1402 - 09:14

۵ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر جهان

۵ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر جهان
۵ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه طبق اعلام پایگاه اسکوپوس و مؤسسه الزویر که همکار دانشگاه استنفورد است، جزء ۲ درصد دانشمندان برتر سال ۲۰۲۳ جهان قرار گرفتند.
کد خبر : 872237

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، بر اساس آمار منتشرشده در تاریخ چهارم اکتبر سال ۲۰۲۳ به استناد آخرین ارزیابی صورت گرفته توسط پایگاه استنادی اسکوپوس و مؤسسه الزویر که با همکاری دانشگاه استنفورد انجام شده، پنج عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه؛ «سعید روشنی» دانشیار گروه مهندسی برق برای سومین سال پیاپی، «سبحان روشنی» استادیار گروه مهندسی برق برای دومین سال پیاپی، «فریبرز پرندین» استادیار گروه مهندسی برق برای دومین سال پیاپی، صهبا السادات رجامند استادیار گروه مهندسی برق و مسعود شاهرخی از دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در فهرست دو درصد برتر دانشمندان دنیا قرار گرفتند.

دانشگاه استنفورد Stanford University برترین دانشگاه جهان بر اساس آمار مؤسسه‌های QS و TIMES در چندین سال متوالی است. پایگاه اسکوپوس Scopus وابسته به ناشر الزویر Elsevier، بزرگ‌ترین پایگاه نمایه‌های استنادی جهان بوده و ابزار مناسبی برای پژوهشگران در حوزه‌های مختلف است که میزان استنادات مقاله‌ها و کتاب‌ها به همراه متن آن‌ها را در اختیار قرار می‌دهد، در همین راستا استخراج فهرست دانشمندان دو درصد برتر دنیا که بر اساس داده‌های پایگاه علمی اسکوپوس که با همکاری دانشگاه استنفورد استخراج شده با توجه شاخص‌های متعددی ازجمله تعداد مقالات تألیفی، ارجاعات، استناد‌ها و سایر شاخص‌های علمی صورت می‌گیرد.

به گزارش آنا، عوامل متعددی در این انتخاب دخالت دارند ازجمله تعداد مقالات، تعداد ارجاعات صورت گرفته به مقالات، شاخص H یا H-index که یک مقیاس عددی بوده و نشان‌دهنده عملکرد موثریک محقق است. شاخص «سایت اسکور» sitescore که توسط این شاخص میانگین استناداتی که مقالات منتشر شده در یک موضوع به دست آورده‌اند را اندازه‌گیری می‌کنند که درصد آن نشان‌دهنده نسبت پایداری یک مقاله یا نشریه در حوزه موضوعی آن بوده و در نهایت ترکیبی از معیارهاست که بر اساس معیار دانشگاه استنفورد محاسبه می‌شود. پایگاه اسکوپوس و مؤسسه الزویر همه تولیدات دانشگاهی را در ۲۲ رشته تقسیم‌بندی می‌کنند و در هر رشته دو درصد برتر دانشمندان دنیا اعلام می‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر