دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 مهر 1402 - 16:15
بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

تحصن نمایندگان شمالی در اعتراض به افزایش عوارض صادرات برنج

تحصن نمایندگان شمالی در اعتراض به افزایش عوارض صادرات برنج
نمایندگان استان‌های شمالی مجلس شورای اسلامی در اعتراض به افزایش عوارض صادرات محصولات آب‌بر مانند برنج در هیئت رئیسه مجلس تحصن کردند، رئیس مجلس هم این ماده را به کمیسیون تلفیق ارجاع داد.
کد خبر : 872148

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در نشست علنی امروز- یکشنبه ۱۶ مهر ماه- مجلس شورای اسلامی ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه هفتم در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با بند (پ) این ماده موافقت کردند و بند(ت) برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

در بند(پ) ماده ۳۸ آمده است: دولت (وزارت نیرو) مکلف است به منظور پایداری سرزمین و مدیریت یکپارچه تالاب ها و دریاچه های کشور نسبت به ایجاد سازوکارهای اجرائی لازم تا پایان سال اول برنامه برای اجرای برنامه عمل حفاظت و مدیریت تالاب ها با اولویت اجرای برنامه های جامع مدیریت زیست بومی، تخصیص و تأمین نیاز آبی زیست محیطی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز این حقابه با تأکید بر وظایف و اختیارات وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حفاظت محیط زیست و حتی المقدور با جلب مشارکت بهره برداران و جوامع محلی در دشت های پیرامون تالاب ها و دریاچه ها اقدام کند.

بند(ت) ماده ۳۸ بدین شرح است: به منظور تقویت و حفظ منابع آبی کشور، وزارت امور اقتصاد و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) موظف است: -۱ طی پنج سال برنامه، سالانه (%۰/۵)درصد از ارزش محصولات کشاورزی و غذایی پر آب بر صادراتی خلاف الگوی کشت را اخذ و هرسال (%۰/۵) درصد به این عوارض اضافه نماید تا در پایان سال پنجم میزان آن به ۳ درصد برسد و درآمد حاصل از عوارض فوق را به ردیف مربوط درآمدی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

۷۰ درصد درآمد حاصل از اجرای این جزء به منظور احیای قنوات، افزایش بهره وری آب و محصولات کشاورزی، اجرای پروژه های آبخیزداری و الگوی کشت در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و ۳۰ درصد مابقی به منظور نصب شمارشگر(کنتور)های هوشمند چاههای آب کشاورزی در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد. فهرست محصولات کشاورزی و غذایی مشمول این جزء، به صورت سالانه توسط وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای هرسال تهیه و ابلاغ می شود.

۲- زمینه واردات محصولات کشاورزی آب بر در سال اول برنامه و اجرا آن ازابتدای سال دوم برنامه را فراهم کند.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد این بند(ت) گفت: با توجه به مشکل کم آبی در کشور تشویق صادرات محصولات پرآب بر سیاست مناسبی نیست؛ البته در این حکم محدودیت چندانی اعمال نمی شود و عوارض کمی از صادرات محصولات پر آب بر دریافت می شود که آن هم برای تقویت زیر ساخت ها در بخش کشاورزی هزینه می شود و این به نفع بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: اگر در دوره ای با توجه به ظرفیت کشور در تولید برنج، شرایط صادرات را داشتیم می‌توانیم درآن سال این عوارض را معاف کنیم و اینگونه کار تسهیل می‌شود این امر منجر به اصلاح بخش کشاورزی کشور خواهد شد و حمایت از کشاورزان هم جزو سیاست های جدی دولت سیزدهم بوده است.

در روند بررسی این بند نمایندگان استان های شمالی نسبت به عنوان صادرات محصولات پر آب بر یعنی برنج اعتراض کرده و در سخنگاه تحصن کردند .در نهایت به دستور مجتبی ذوالنوری نائب رئیس مجلس که ریاست این جلسه را بر عهده داشت این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر