دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 مهر 1402 - 10:01

بازی های آسیایی هانگژو| برد قاطعانه هندبال در نخستین دیدار

بازی های آسیایی هانگژو| برد قاطعانه هندبال در نخستین دیدار
تیم ملی هندبال ایران در نخستین بازی خود در نوزدهمین دوره رقابت‌های هندبال بازی‌های آسیایی هانگژو با نتیجه ۵۰ بر ۱۶ به برتری رسید.
کد خبر : 869530

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیم ملی هندبال ایران در نخستین بازی نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی شروع طوفانی داشت و از ابتدای بازی با پنج گل پیش افتاد. اولین گل مغولستان در حالی به ثبت رسید که توپ ابتدا به تیرک خورد و سپس با برخورد به محمد سیاووشی دروازه بان ایران به داخل دروازه رفت  اما روند برتری ایران در نیمه نخست تا ده بریک نیز ادامه داشت. نیمه اول با نتیجه ۳۰ بر ۷ به پایان رسید نیمه‌ای که اواخر آن با مصدومیت محمد سیاووشی دروازه بان و تعویض با علی رحیمی همراه بود. سیاووشی نیمه دوم هم به زمین برنگشت.
نیمه دوم بازی وسلین وویوویچ به ترکیب دوم ایران وقت بازی داد و با این وجود روند برتری تیم ملی کشورمان همچنان ادامه پیدا کرد. بازی با نتیجه ۵۰ بر ۱۶ به سود ایران تمام شد.

هندبال ایران تاکنون در شش دوره از بازی‌های آسیایی شرکت کرده که حاصل آن یک برنز و نقره بوده است. اولین حضور هندبالیست‌های ایرانی به بازی‌های آسیایی سئول کره جنوبی برمی گردد که در آن دوره در رده پنجم ایستادند. آن‌ها بعد از دو دوره غیبت در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک چهارم شدند.

مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه اولین مدال هندبال ایران در ادوار بازی‌های آسیایی بود. هندبالیست‌های ایران بعد از آن در گوانگژو خوش درخشیدند و به فینال مسابقات راه یافتند. ملی پوشان در فینال مقابل کره شکست خوردند و به مدال نقره رسیدند. تیم ایران در دوره‌های بعدی بازی‌های آسیایی اینچئون و جاکارتا افت کرد و به ترتیب جایگاه چهارم و پنجم رقابت‌ها را به خود اختصاص داد.
ملی پوشان ایران در آخرین دوره قهرمانی آسیا بعد از چند سال افت در آسیا و غیبت در قهرمانی جهان چهارم شدند و جواز حضور در قهرمانی جهان را کسب کردند. آن‌ها با این نتیجه توانستند نظر ستاد بازی‌های آسیایی را جلب کنند.

گروه بندی:
گروه A: چین - کویت - تایلند
گروه B: قطر - کره جنوبی - هنگ کنگ
گروه C: بحرین - ازبکستان – قزاقستان
گروه D عربستان - ایران - مغولستان- ژاپن

رضا یادگاری تنها لژیونر ایران ایران از مجارستان است که در این رقابت‌ها شرکت کرده است. محمد اروعی و پویا نوروزی نژاد از باشگاه‌های رومانی و آلمان مجوز شرکت در این رقابت‌ها را نگرفتند.

یونس آثاری، محمدمهدی بهنام نیا، افشین صادقی، میلاد قلندری، مجتبی حیدرپور، حسین جهانی، یاسین کبیریان جو، محمدرضا کاظمی، علی کوهزاد، شهاب صادق زاده، محمدرضا اورعی، علی رحیمی کازرونی، مهران رهنما، محمد سیاوشی، کیارش طاهری و رضا یادگاری ترکیب تیم ملی هندبال در بازی‌های آسیایی را تشکیل می دهند.  

روحالله اکرمی نیا به عنوان سرپرست، وسلین وویوویچ به عنوان سرمربی، حمید صادقی شاهنشین و شهداد مرتجی به عنوان مربی، علی بخشی به عنوان ماساژور کادرفنی تیم ملی هندبال در این بازی‌ها هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر