دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کاهش قیمت انرژی در سایه تکنولوژی و طرح‌های نوآورانه

کاهش قیمت انرژی در سایه تکنولوژی و طرح‌های نوآورانه
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: اکنون پیشرفت حوزه انرژی به‌خصوص در بخش برق در سایه نوآوری‌ها با حجم بسیار بالایی صورت می‌گیرد و در این راستا، قیمت انرژی ارزان‌تر می‌شود.
کد خبر : 868976

حمیدرضا صالحی، دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا گفت: اکنون پیشرفت در سایه نوآوری در حوزه انرژی به‌خصوص در بخش برق با حجم بسیار بالایی صورت می‌گیرد و به نوعی تکنولوژی در حال پیشرفت و نوآوری در حال زیادتر شدن است که باعث می‌شود در آینده در سایه همین نوآوری‌ها قیمت انرژی هم کاهش پیدا کند و ارزان‌تر شود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: پیش‌بینی شده در سال ۲۰۵۰، ۵۰ درصد مصرف کل انرژی از طریق برق باشد که این نشان می‌دهد نوآوری‌ها، طرح‌ها و تکنولوژی‌های جدید حوزه برق می‌تواند در این مهم نقش داشته باشد و ما ایرانی‌ها هم که در زمینه انرژی موهبت الهی و منابع انرژی خوبی داریم باید بتوانیم در این زمینه هم پیش‌قراول باشیم و این طرح‌های نوآورانه را بومی‌سازی و تکنولوژی و دانش را منتقل کنیم.

مهاجرت نیرو‌های تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های خوب

کاهش قیمت انرژی

صالحی افزود: به لحاظ سرمایه انسانی و نیرو‌های تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های خوب، نیرو‌های باهوشی داریم که متاسفانه شاهد مهاجرت بسیاری از آن‌ها نیز هستیم و بر این اساس می‌توانیم با این طرح‌های نوآورانه هم مهاجرت آن‌ها را کم کنیم و هم سهممان را در آینده اقتصاد از این مسیر بالا ببریم. افق این مسیر روشن است و دنیا به این مسیر می‌رود و ما هم ناگزیر باید به این سمت حرکت کنیم.

رئیس انجمن ساتکا تصریح کرد: در دنیا بسیار روی طرح‌های نوآورانه‌ای که می‌تواند بر کاهش مصرف انرژی در خیلی از صنایع انرژی‌بر اثرگذار باشد، سرمایه‌گذاری می‌شود و از طرفی هم تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر یعنی آنجایی که تولید برق پاک مهم و اقتصادی می‌شود از برق فسیلی و برق‌هایی که آلایندگی ایجاد می‌کنند فاصله گرفته می‌شود.

این مسئول ادامه داد: برق‌های خورشیدی و تجدیدپذیر در طرح‌های نوآورانه سهم زیادی در تولید برق و رفع خاموشی‌ها و قطعی‌های برق صنایع دارند و در این زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما جای رشد زیاد دارد، امتیازات خیلی خوبی داریم و از کشور‌های رده بالا در حوزه تولید کیفیت بالای خورشیدی و بادی هستیم.

می‌توان به سمت طرح‌های نوآورانه رفت

کاهش قیمت انرژی

صالحی ادامه داد: یک وظیفه ملی و جهانی هم داریم و باید میزان کربن تولید خودمان را کم کنیم، چون جزء ۱۰ کشور اول تولیدکننده کربن هم هستیم. به نوعی طرح‌های نوآورانه می‌تواند ضامن کاهش کربن در پروژه‌های آینده کشور نیز شود مثلا یکی از بخش‌های بزرگ تولید خودرو ما انتشار کربن و آلایندگی است و می‌توان به سمت طرح‌های نوآورانه مانند خودرو‌های برقی یا نسل جدید هیدروژنی رفت. در این زمینه هم میزان مصرف برقمان کم شود، هم می‌توانیم راندمان را بالاببریم و هم آلایندگی را کم کنیم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران توضیح داد: نیروگاه‌های خورشیدی نیز می‌توانند بیایند و نیروگاه‌های فسیلی را از به‌تدریج از عرصه تولید برق خارج کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر