دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 خرداد 1402 - 10:24

چین با کشور‌های عربی ۳۰ توافق مشارکت و سرمایه گذاری امضا کرد

چین با کشور‌های عربی ۳۰ توافق مشارکت و سرمایه گذاری امضا کرد
تعداد ۳۰ قرارداد با مجموع ارزش ۱۰ میلیارد دلار، دستاورد نخستین روز از نشست تجاری کشور‌های عربی و چین است.
کد خبر : 852111

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپوتنیک، نخستین روز از دهمین کنفراس تجاری چین و اعراب که به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد، با امضای ۳۰ توافق مشارکت و سرمایه گذاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار پایان یافت.

این توافق نامه‌ها در حوزه‌های فناوری، انرژی‌های تجدیدپذیر، کشاورزی، املاک، معدن، خدمات لجستیکی، توریسم و درمان امضا شده است.

در جریان این کنفرانس، معاملاتی به ارزش ۵ میلیارد دلار برای بخش خودرو‌های برقی نیز مورد توافق قرار گرفت.

کنفرانس تجاری دو روزه کشور‌های عربی و چین از روز یکشنبه در شهر ریاض پایتخت عربستان با سخنرانی وزیر خارجه سعودی آغاز بکار کرد که گام دیگر این کشور‌ها برای تقویت روابط خود با شرق به شمار می‌رود.

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان در سخنان خود در افتتاح این کنفرانس گفت که سفر رئیس جمهور چین به عربستان باعث تقویت روابط دوجانبه بین پکن و ریاض شده است.

وی افزود: در سال ۲۰۲۲ چین بزرگترین شریک تجاری کشور‌های عربی با ۴۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری بوده و میزان رشد تجاری دو طرف نسبت به سال قبل از آن ۳۱ درصد رشد داشته است.

وزارت سرمایه گذاری عربستان سعودی با مشارکت دبیرخانه اتحادیه عرب، شورای ارتقای تجارت بین المللی چین و اتحادیه اتاق‌های تجاری کشور‌های عربی، این نشست را برگزار کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر