دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
20 خرداد 1402 - 11:48

واشنگتن پست: «بن سلمان» آمریکا را تهدید کرد

واشنگتن پست: «بن سلمان» آمریکا را تهدید کرد
یک رسانه آمریکایی می‌گوید که طبق برخی اسناد، دولت واشنگتن از سوی ولیعهد سعودی به قطع رابطه و انتقام اقتصادی تهدید شده است.
کد خبر : 851702

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، روزنامه «واشنگتن پست» با استناد به برخی اسناد اطلاعاتی محرمانه، مدعی شد که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، واشنگتن را به قطع رابطه و انتقام اقتصادی تهدید کرده است.

تاریخ این اسناد به سال گذشته میلادی و زمانی باز می‌گردد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره عواقب همراهی ریاض با «اوپک پلاس» برای کاهش سقف تولید نفت، هشدار داد.

در آن مقطع زمانی،‌ عربستان با لحنی مودبانه و دیپلماتیک از موضع خود دفاع کرد حال آنکه در خفا، ولیعهد سعودی تهدید کرده بود که در صورت مانع تراشی دولت بایدن، رابطه دیرینه ریاض-واشنگتن را دستخوش تغییر اساسی کرده و هزینه‌های اقتصادی را بر آمریکا تحمیل خواهد کرد.

مشخص نیست که آیا تهدید بن سلمان مستقیما به طرف آمریکایی ابلاغ شده یا این گزارش محصول شنود و استنباط نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا است. پاسخ هرچه باشد، این موضوع نشانه تنش در قلب روابطی است که مبتنی بر اصل «نفت در برابر امنیت» است و در حال حاضر، تحت تاثیر دو فاکتور قدرتیابی چین در صحنه خاورمیانه و ارزیابی آمریکا از منافعش در این صحنه، دستخوش تغییر می‌شود.

البته شورای امنیت ملی آمریکا منکر چنین تهدیدی از سوی عربستان شده و می‌گوید این قبیل اسناد کل حقایق را به تصویر نمی‌کشد.

به هر حال، عربستان هفته گذشته باز هم سقف تولید نفت را کاهش داد و حتی ولیعهد سعودی میزبان «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا بود- کشور نفت خیزی که تحت شدیدترین تحریم‌های واشنگتن قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر