دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 خرداد 1402 - 09:35

«گوترش» درباره استفاده تسلیحاتی از هوش مصنوعی هشدار داد

«گوترش» درباره استفاده تسلیحاتی از هوش مصنوعی هشدار داد
دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید اینکه از هوش مصنوعی به عنوان سلاح استفاده شود، مایه نگرانی عظیم است و باید نهادی چندجانبه گرا برای نظارت بر این فناوری ایجاد کرد.
کد خبر : 851050

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از آناتولی، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، از کشور‌های جهان خواست تا در راستای ارزیابی مخاطرات ناشی از فناوری‌های دیجیتال و به منظور شناسایی راه‌هایی برای بهره برداری از مزایای هوش مصنوعی در جهت تأمین منافع نوع بشر، به یک توافق دیجیتال بین المللی دست یابند.

به گفته گوترش، «اینکه از هوش مصنوعی به عنوان سلاح استفاده شود، مایه نگرانی عظیم است و حتی سازندگان هوش مصنوعی هم ضمن ابراز نگرانی عمیق، خواستار مدیریت این فناوری شده اند».

هچنین، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که رویکرد‌های ملی و منطقه‌ای برای نظارت بر فناوری‌های دیجیتال کافی نیست و حصول توافقی بین المللی «چارچوبی برای یکپارچه سازی رویکرد‌های ملی، منطقه‌ای و صنعتی مبتنی بر اولویت‌های جهانی تعیین می‌کند».

در نهایت، گوترش پیشنهاد داد که یک نهاد چندجانبه گرا برای نظارت بر هوش مصنوعی و بررسی مقررات ناظر بر آن دایر شود تا این فناوری را با حقوق بشر، روح قانون و حسن نیت تطبیق دهد.

اظهارات گوترش در شرایطی بیان می‌شود که انتظار می‌رود این هفته «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس در سفر به واشنگتن، خواستار حمایت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از ایجاد دیدبان هوش مصنوعی شود که با الگوگرفتن از آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر فناوری‌های مرتبط با این حوزه نظارت می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر