دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
13 خرداد 1402 - 12:46

پاورچین ناتو به سمت آسیا/ چین: دنیا تهدید واقعی را می‌شناسد

پاورچین ناتو به سمت آسیا  چین: دنیا تهدید واقعی را می‌شناسد
دولت پکن می‌گوید که دایره فعالیت‌های ناتو فراتر از حیطه سنتی این پیمان نظامی رفته و این تهدیدی است که از چشم جامعه بین‌الملل دور نمی‌ماند.
کد خبر : 850788

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از سی جی تی ان، چین از اینکه ناتو به طور دائم از این کشور به عنوان یک تهدید یاد می‌کند، به شدت انتقاد کرد.

بعد از آنکه «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در سفر به نروژ، دولت پکن را به ارعاب همسایگان متهم کرد، سفارت چین در اسلو با صدور بیانیه‌ای گفت: از پیمان آتلانتیک شمالی می‌خواهیم که از دامن زدن به درگیری‌های منطقه‌ای و تفرقه‌افکنی و ایجاد ناآرامی بپرهیزد.

این بیانیه می‌افزاید: ناتو خود را یک سازمان دفاعی منطقه‌ای معرفی می‌کند، اما برخی از اعضای این پیمان به طور مداوم فراتر از منطقه دفاعی سنتی خود عمل می‌کنند و دائماً به دنبال برقراری تماس نظامی نزدیک با کشور‌های حوزه آسیا-پاسیفیک (آسیا اقیانوسیه)‌ هستند که این امر منجر به تشدید تنش‌ها می‌شود.

این بیانیه در نهایت می‌افزاید: برای جامعه بین‌الملل مشخص است چه کسی تهدید واقعی علیه صلح منطقه‌ای و جهانی است.

در سال‌های اخیر کره جنوبی و ژاپن همکاری با ناتو را افزایش داده اند و حتی احتمال میزبانی توکیو از دفتر ارتباطات ناتو بعید نیست.

از سوی دیگر، چین بار‌ها تاکید کرده که دغدغه امنیتی مسکو مبنی بر گسترش ناتو به سمت شرق موجه است به‌ویژه آنکه پرهیز آمریکا از اعطای ضمانت‌های امنیتی به روسیه، دلیل آغاز جنگ اوکراین بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر