دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 11:29
برای نخستین بار پس از سقوط بورس در سال ۹۹؛

شاخص بورس ۲ میلیون واحد را پس از ۳ سال رد کرد

شاخص بورس ۲ میلیون واحد را پس از ۳ سال رد کرد
شاخص کل بورس با عبور از ۲ میلیون واحد در دومین روز فعالیت بازار سرمایه در ۱۴۰۲، پس از ۳ سال رکوردشکنی کرد.
کد خبر : 839080

محمد صادق پور / به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، شاخص کل بورس در دومین روز فعالیت بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲ با رشد ۲۸ هزار و ۸۵۷ واحدی به ۲ میلیون و ۲۷ هزار واحد و ۱۳۹ واحد رسید.

این نخستین بار است که شاخص کل بورس در کانال ۲ میلیون واحد از زمان سقوط بورس درمرداد ۱۳۹۹ قرار می‌گیرد؛ در آن تاریخ شاخص کل بورس ناگهان از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به کانال ۱.۶ میلیون واحدی سقوط  کرد.

به گفته کارشناسان در مرداد ۱۳۹۹ ناگهان ۳ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات امروز، ارزش کل بازار در رقم کم نظیر ۷.۵ هزار هزار میلیارد تومان ایستاد؛ ضمن اینکه بیش از ۷۲۳ هزار فقره معامله به ارزش بیش از ۷.۴ هزار میلیارد تومان تا پیش از ساعت ۱۲ ظهر انجام شد.

فلزی‌ها و پالایشی‌ها در رتبه نخست معاملات امروز و از نماد‌های اثرگذار در رشد شاخص به حساب می‌آیند. این در حالی است که با حذف عرضه خودرو در بورس در قانون بودجه سال جاری، نمادهای خودرویی دو غول خودروساز کشور با افت ارزش سهام مواجه شدند. به گونه ای که نماد خودرو بیش از ۳ درصد و خساپا ۱.۶ درصد منفی شدند.

**افت فرابورس به دلیل توقف فعالیت سامانه/ تغییر ساعت سفارش گیری فرابورس در روز جاری

در حالی شاخص بورس در روز جاری رشد داشت که شاخص فرابورس ۱۷۰ واحد منفی شد و به ۲۴ هزار و ۵۴۸ واحد کاهش یافت.

گفته می شود این افت شاخص فرابورس به دلیل بروز نقص فنی در سامانه سفارش گیری و معاملات این بازار بوده است.

**ماجرای نقص فنی فرابورس چه بود؟

مدیریت عملیات بازار فرابورس ایران ساعت ۹ و نیم امروز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

«به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رساند سفارش گیری و معاملات در بازار‌های فرابورس ایران با اختلال فنی مواجه شده است. ضمن پوزش از مشکل پیش آمده، پس از رفع چالش مذکور اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.»

سپس ساعت ۱۰:۵۰ اعلام کرد که نقص فنی فرابورس به زودی برطرف می‌شود.

پس از آن ساعت ۱۰:۵۸ اعلام شد:

«به اطلاع می‌رساند، با عنایت به رفع اختلال فنی پیش آمده در بازار‌های فرابورس ایران، دوره سفارشگیری در تمامی بازار‌ها از ساعت ۱۱ لغایت ۱۱:۰۲ بوده که در این بازه ایجاد، حذف یا ویرایش سفارشات امکان پذیر است و پس از آن، معاملات به صورت حراج پیوسته از ساعت ۱۱:۰۲ لغایت ۱۴:۳۰ برای سهام و حق تقدم سهام ادامه خواهد داشت.

همچنین لازم به ذکر است، پایان جلسه معاملاتی برای سایر اوراق بهادار اعم از ETF، اوراق با درآمد ثابت و ... ساعت ۱۵:۰۰ خواهد بود.»

انتهای پیام/

ارسال نظر