دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 فروردين 1402 - 10:06
دانستنی‌های گردشگری

معرفی آبشار درزو / حوضچه قلب کجاست؟

معرفی آبشار درزو   حوضچه قلب کجاست؟
  آبشار درزو در بوشهر حدود ۵۷ متر ارتفاع دارد و در طول مسیر آن برکه‌ها و آبگیر‌های مختلفی دیده می‌شوند
کد خبر : 836706

آبشار درزو عسلویه از جمله اماکن دیدنی و گردشگری در بوشهر محسوب می‌شود.

در واقع در توصیف این آبشار میتوان اینگونه گفت که، حوضچه‌های آبشار درزو عسلویه بدون شک مثل یک بهشت در دل کویر و هوای داغ بندر عسلویه است.

آبشار درزو در نزدیکی شهر عسلویه و در روستای اخند پدیدامده است، یک پدیده زیبا در دامنه جنوبی کوهی به همین نام که با هوایی خنک و مطبوع و طبیعت سرسبز همه ساله گردشگران زیادی را از نقاط مختلف ایران برای بازدید فرا می‌خواند.

شاید برای توصیف جالب باشد که اینگونه بگوییم، اکوسیستم آبشار و حوضچه‌های اطراف آن شما را به یاد تنگه چاهکوه در جزیره قشم می‌اندازد.


این آبشار حدود ۵۷ متر ارتفاع دارد و در طول مسیر آن برکه‌ها و آبگیر‌های مختلفی دیده می‌شوند و در کنار آن حوضچه‌های تنگه درزو از دو متر تا بیش از ده متر عمق دارند و محل مناسبی برای شنا کردن در آب و هوای گرم منطقه محسوب می‌شود.

از این رو پیشنهاد می‌کنیم اگر در ماه‌های گرم سال به این منطقه سفر می‌کنید، آبتنی در این آبشار را بعنوان یکی از تفریحاتتان در برنامه خود بگنجانید.

در این میان به این نکته نیز توجه داشته باشید که آبشار دارای آبریز‌ها و یا آبشار‌های متعددی است، که از ده متر تا ۵۷ متر متغیر است و آخرین محل ریزش آب که بلندترین آن‌ها هم هست، آبشار درزو است. 

علت تشکیل آبشار درزو عسلویه

اگر بخواهیم به چرایی تشکیل این آبشار در عسلویه پی ببریم اینطور می‌توان گفت که باید نگاهی به موضوع ساختار‌های زمین‌شناختى و زمین‌شناسی داشته باشیم زیرا، این آبشار از شکاف سنگ‌هاى آهک مارنى خارج می‌شود و پس از طی مسافتی از دره خارج شده تا به روستای اخند جریان یابد.

از سوی دیگر وجود گونه‌های گیاهی منحصر به فرد و نخل‌های خودرو و درختان بادام در اطراف چشمه و این آبشار، زیبایی اطراف این آبشار بکر را صد چندان کرده است و از گونه‌های جانوری این آبشار ماهی‌های کوچک قرمز، مارمولک و انواع پرندگان است.

معرفی آبشار درزو / حوضچه قلب کجاست؟

درجه سختی آبشار درزو عسلویه

همانطور که اشاره کردیم آبشار درزو عسلویه از جمله آبشار‌های زیبای ایران است که برای رسیدن به آن باید کمی کوه پیمایی کرد، در واقع مسیر پیمایش این آبشار، رودخانه خشک شده است، که دارای سنگ‌های رودخانه‌ی است.

در این میان و در مسیر دره درزو، حوضچه‌هاى کوچکى از آب زلال قابل مشاهده است که نشان دهنده‌ی نزدیک شدن به این رودخانه است. از آنجا که مسیر این آبشار در دره واقع شده است، این آبشار مناسب کودکان، افراد مسن و ناتوان جسمی نیست.

معرفی تفریحات در آبشار درزو

حوضچه‌های متعدد آبشار درزو زیبایی خاصی به این آبشار داده است. یکی از این حوضچه‌های دره درزو، حوضچه‌ای به شکل قلب است که به حوضچه قلب نیز شهرت دارد.
 
از سوی دیگر تفریحات هیجان انگیز دیگری شامل پرش از صخره‌های این آبشار به حوضچه‌ها است. البته توجه داشته باشید که این پرش‌ها ماجراجویی‌های خطرناک هستند و در صورت عدم تجربه به گردشگران توصیه نمی‌شود.

بهترین فصل و زمان برای سفر به آبشار درزو

بهترین زمان برای رفتن به عسلویه و دیدن آبشار در ماه‌های آبان تا فروردین ماه است. اما توجه داشته باشید که اگر بخواهید در ماه‌های اسفند و فروردین به این منطقه سفر کنید، دشت‌های زیبایی را مشاهده خواهید کرد که مملو از گل‌های رنگارنگ است و در این میان در طول مسیر رسیدن به آبشار درزو حوضچه‌های متعددی را خواهید دید، که مکانی مناسب برای آبتنی است. 

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر