دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
07 فروردين 1402 - 07:30
عضو انجمن دیابت ایران در گفتگو با آنا تشریح کرد؛

شرایط خاص بیماران دیابتی برای روزه گرفتن

شرایط خاص بیماران دیابتی برای روزه گرفتن
عضو انجمن دیابت ایران با بیان اینکه بیماران دیابتی مراقب باشند در ایام ماه رمضان دچار اضافه وزن نشوند گفت: روزه گرفتن برای بیماران دیابتی باید در یک شرایط خاصی صورت پذیرد.
کد خبر : 835548

سعید کلباسی فوق تخصص غدد و متابولیسم در گفتگو با خبرنگار آنا گفت:کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و عوارض این بیماری را دارند و دارو‌های متعددی مصرف می‌کنند نباید روزه بگیرند؛ بنابراین روزه گرفتن برای بیماران دیابتی باید در یک شرایط خاصی صورت پذیرد.

این عضو انجمن دیابت ایران ادامه داد: یک بیمار دیابتی در صورتی که پزشک وی اجازه روزه گرفتن داده باشد و قند خون بیمار نیز تحت کنترل باشد طی یک پروسه تغذیه‌ای می‌تواند با رعایت تغذیه مناسب روزه بگیرد. از جمله اینکه بیماران دیابتی نباید غذای بسیار چرب و شیرین مصرف کنند.

وی با تاکید بر اینکه تغذیه افراد سالم و بیماران دیابتی تفاوتی ندارد بلکه بیشترین اهمیت در بیماران دیابتی آن است که اضافه وزن پیدا نکنند و در زمان روزه‌داری دچار یبوست نشوند ادامه داد: افراد دیابتی باید غذا‌هایی مصرف کنند که زودهضم نباشد و یک ساعت و نیم بعد از افطار میوه مصرف کنند.

او ادامه داد: بیماران دیابتی قند خونشان نیز دو ساعت بعد از افطار چک شود همچنین  از سبزیجات بسیار استفاده کنند. خوراکی‌های شیرین مانند زولبیا و شله‌زرد مصرف نکنند و حتی چای زیاد و نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز ننوشند و تاکید می شود آب بسیار بنوشند و از مصرف غذا‌های پرادویه نیز خودداری کنند همچنین  بیشتر غذا‌های پر فیبر، کم‌چرب و دارای نشاسته مصرف کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود پروتئین را در وعده سحر مصرف کنند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم در پایان افزود: افراد دیابتی که روزه نمی‌گیرند هم در این ماه دچار ناپرهیزی غذایی می‌شوند. تاکید ما این است که در صورت همراهی خانواده در سفره افطار و سحر مراقب تغذیه خود باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته