دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مقام مسئول وزات صمت:

قطعات قاچاق خودرو جمع‌آوری می‌شود

قطعات قاچاق خودرو جمع‌آوری می‌شود
مدیرکل دفتر خدمات فنی و مهندسی وزارت صمت گفت: تاکنون بیش از ۲۷۰ هزار قطعه یدکی خودرو دارای شناسه کالا و بیش از ۴۰۰ میلیون کد رهگیری نیز برای این کالا‌ها صادر شده است.
کد خبر : 824849

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، با هدف مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی (لوازم یدکی خودرو) اجرای طرح شناسه‌دار کردن این قطعات در دستورکار قرار گرفت؛ طرحی که از سال ۱۳۹۷ تا ابتدای امسال مسکوت مانده بود.

البته این طرح قرار بود از ۱۵ مردادماه سال جاری اجرایی شود ولی ابتدا تا ۱۵ مهرماه سپس تا ۱۵ آذرماه به تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مهلت داده شد تا برای شناسه‌دار کردن کالا‌های خود اقدام کنند. در نهایت مشکلاتی از جمله کم‌کاری برخی فروشندگان در تعیین تکلیف قطعات قدیمی باقی‌مانده در فروشگاه‌ها، باعث شد این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ تمدید شود.

حمید محله‌ای مدیرکل دفتر خدمات فنی و مهندسی وزارت صمت در این رابطه خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۲۷۰ هزار قطعه یدکی خودرو دارای شناسه کالا و بیش از ۴۰۰ میلیون کد رهگیری نیز برای این کالا‌ها صادر شده است.

وی با اشاره به افزایش تعداد قطعات دارای شناسه در ماه‌های اخیر ابراز امیدواری کرد با تمدید مهلت طرح شناسه‌دار کردن لوازم خودرو تا پایان سال شاهد تعیین تکلیف این کالا‌ها در سطح عرضه باشیم.

مدیرکل دفتر خدمات فنی و مهندسی وزارت صمت گفت: با توجه به تقاضای اتحادیه‌ها برای تمدید مهلت این طرح تا پایان سال تمدید شد، اما از ابتدای سال آینده اگر کالایی دارای شناسه رهگیری نباشد به عنوان کالای قاچاق جمع‌آوری خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر