دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در هفته منتهی به ۱۱ آذر معاملات فرابورس رقم خورد؛

بازگشت رونق به بازار مسکن با رشد ۱۰ درصدی افزایش تقاضای تسهیلات

بازگشت رونق به بازار مسکن با رشد ۱۰ درصدی افزایش تقاضای تسهیلات
فرابورس ایران اعلام کرد: بازار خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در هفته منتهی به ۱۱ آذر ماه با رشد ۱۰ درصدی ارزش معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه روبه رو شد.
کد خبر : 818055

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا به نقل از فرابورس ایران، طی هفته منتهی به ۱۱ آذرماه، فرابورس ایران رشد شاخص کل، افزایش ارزش بازار و بالا رفتن حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.

در مدت مورد بررسی شاخص کل فرابورس با افزایش نیم درصدی مثبت و سبزپوش هفته را به پایان رساند. همچنین ارزش بازار نیز نزدیک به ۶ دهم درصد بیشتر شد. آیفکس در پایان معاملات چهارشنبه عدد ۱۸ هزار و ۶۹۱ را ثبت کرد. ارزش بازار فرابورس نیز در این روز به رقم ۱.۸ میلیون میلیارد ریال رسید.

بررسی آماری معاملات طی هفته گذشته نشان می‌دهد در این مدت نزدیک به ۴۸ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزش حدود ۲۰۲ هزار میلیارد تومان در ۹۵۲ هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسیده است.

مقایسه روند معاملات این هفته با هفته ماقبل حاکی از رشد ۱۰۳ درصدی حجم معاملات و افزایش یک‌درصدی ارزش معاملات است. تعداد معاملات، اما ۹ درصد کاهش داشته است.

**صدرنشینی بازار اول در هفته گذشته

نگاهی به جزییات دادوستد در بازار‌های مختلف فرابورس نشان می‌دهد طی این مدت معاملات بازار اول فرابورس با رونق قابل‌توجهی همراه بوده است. به‌این‌ترتیب که حدود ۳۲ میلیارد برگه سهم به ارزش بیش از ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در این بازار مورد خریدوفروش قرار گرفته که رشد ۸۴۰ درصدی در حجم و ۴۵۶ درصدی در ارزش را رقم زده است.

روند معاملات در بازار دوم نیز نشان می‌دهد بیش از ۳.۳ میلیارد برگه به ارزش نزدیک به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دادوستد شده که رشد ۶۸ درصدی در ارزش معاملات و افت ۱۹ درصدی در حجم معاملات را به همراه داشته است.

بازار ابزار‌های مشتقه نیز طی این مدت با افت ۳۰ درصدی ارزش و ۸۶ درصدی حجم معاملات همراه بود. در بازار پایه نیز حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل تغییر چشم‌گیری نداشت و شاهد جابه‌جایی حدود ۴ میلیارد برگه سهم به ارزش بیش از ۱.۸ هزار میلیارد تومان بودیم که افت ۴ درصدی در حجم معاملات و رشد یک‌درصدی در ارزش معاملات را رقم زد.

**رشد تقاضا برای تسهیلات مسکن

بررسی آمار معاملات بازار ابزار‌های نوین مالی نیز نشان می‌دهد در حالی حجم و ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله کاهش داشته، اوراق تسهیلات مسکن هفته نسبتا پر تقاضایی را تجربه کرده است. به‌این‌ترتیب که حجم معاملات این اوراق ۹ درصد و ارزش معاملات آن ۱۰ درصد افزایش داشته است.

**ارزش ۱۰ درصدی ارزش معاملات خرد

بازار‌های سهام فرابورس در هفته گذشته روز‌های مثبت و متعادلی را تجربه کردند، آمار‌ها نشان می‌دهد بهبود تقاضا در معاملات سهام با شیبی ملایم رو به افزایش است و همین روند سرعت خروج پول حقیقی‌ها از بازار را کاهش داده است.

بر همین اساس است که طی هفته گذشته نیز ارزش معاملات خرد بازار سهام نزدیک به ۱۰ درصد افزایش داشت. طی این مدت حدود ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بوده که نزدیک به ۴۰ درصد از این معاملات به گروه‌های خودرویی، سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات شیمیایی، انبوه‌سازی و گروه هتل و رستوران اختصاص داشته است.

**برتری بازار دوم

در پایان نیز ارزش کل بازار‌های فرابورس به تفکیک نوع بازار حکایت از برتری بازار دوم دارد. به‌این‌ترتیب که ۴۶ درصد از سهم ارزش بازار متعلق به بازار دوم است.

پس از آن بازار اوراق مالی اسلامی ۲۱ درصد و سپس بازار پایه ۲۰ درصد از کل ارزش بازار فرابورس را در اختیاردارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته