دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1401 - 11:07
مدیر تحقیقات انستیتو پاستور ایران در گفت و گو با آنا؛

واکسن‌ آنفلوآنزا ۲۱۰ تا ۲۱۳ هزار تومان / لزومی ندارد که همه افراد واکسن را تزریق کنند

واکسن‌ آنفلوآنزا ۲۱۰ تا ۲۱۳ هزار تومان   لزومی ندارد که همه افراد واکسن را تزریق کنند
مدیر تحقیقات انستیتو پاستور ایران معتقد است افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مانند مشکلات کبدی، دیابت و سابقه سکته‌مغزی دارند، همچنین در زنان باردار که ریسک ابتلا به نوع شدید آنفلوآنزا بالاست، بهتر است واکسن آنفلوآنزا بزنند.
کد خبر : 807567

 آمیتیس رمضانی، مدیر تحقیقات انستیتو پاستور ایران در گفت و گو با آنا گفت: لزومی ندارد که همه افراد واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، تنها گروه‌های خاص که در معرض گرفتن نوع شدید آنفلوآنزا قرار دارند، باید این واکسن را تزریق کنند. این بیماری در همه افراد سخت و شدید ظاهر نمی‌شود و در بیشتر افراد علایم بهبودی بعد از یک هفته ظاهر می‌شود، اما در برخی از افراد آنفلوآنزا می‌تواند عملکرد فرد را کاملاً تغییر دهد، طول مدت بیماری به یک هفته منتهی نمی‌شود و می‌تواند عوارض پیچیده‌ای مانند ذات‌الریه و درنهایت مرگ را به‌همراه داشته باشد.

وی تاکید می‌کند: باید توجه کرد که حداقل باید ۱۵ تا ۲۰ روز فاصله بین تزریق واکسن آنفلوآنزا با تزریق واکسن کرونا وجود داشته باشد.

مدیر تحقیقات انستیتو پاستور ایران درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها، گفت: به طور کلی امسال یک برند ایرانی واکسن آنفلوآنزا توزیع شده و دو برند فرانسوی و هلندی واکسن آنفلوآنزا نیز وارد و در داروخانه‌ها توزیع شده است که همه این واکسن‌های آنفلوآنزا هم چهار ظرفیتی هستند. واکسن ایرانی آنفلوآنزا هم از کیفیت خوبی برخوردار بوده و چهار ظرفیتی است.  

رمضانی افزود: معمولاً هر سال یک سوم واکسن‌های آنفلوآنزای تأمین شده در کشور به معاونت بهداشتی داده می‌شود تا برای جمعیت پرخطر و جامعه هدف خودشان به صورت رایگان واکسن را تزریق کنند در سایر موارد مردم می‌توانند برای خرید واکسن آنفلوآنزا به داروخانه‌های سطح شهر مراجعه کنند. بر این اساس ۵۰۰ هزار واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی داده شده که ۳۰۰ هزار از این واکسن‌ها ایرانی و ۲۰۰ هزار واکسن نیز وارداتی بوده است و به صورت رایگان به جمعیت هدف تزریق می‌شود.

مدیر تحقیقات انستیتو پاستور ایران درباره قیمت واکسن‌های آنفلوآنزا نیز گفت: رنج قیمتی هر سه برند واکسن‌های آنفلوآنزا برای مصرف کننده بین ۲۱۰ تا ۲۱۳ هزار تومان است.

وی در پایان خاطر نشان کرد بهتر است بهتر است واکسن آنفلوآنزا در اواسط شهریورماه تا اوایل آبان تزریق شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
۰
بابا ارزون کنید مردم بتونن بزنن