دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

جزئیاتی از مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس سمای ارومیه

پس از دو سال حضور کمرنگ دانش آموزان در مدارس به دلیل شیوع کرونا، مراسم آغازین سال تحصیلی جدید با حضور سرپرست و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه در مدارس سما برگزار شد.
کد خبر : 807049

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ارومیه، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی در این مراسم با تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: هفته دفاع مقدس یادآور ایثار و استقامت راد مردان و شیر زنانی است که در لبیک به فرمان امام و مقتدای خویش در دفاع از کیان آب و خاک نظام مقدس جمهوری اسلامی جانفشانی نموده و حماسه‌های ماندگاری را در دفتر زرین انقلاب اسلامی ثبت کردند.

مهدی زواری با تاکید بر نقش مدرسه در تعالی جایگاه جامعه و افزایش سرمایه اجتماعی هر کشور تصریح کرد: مدرسه فضای اجتماعی هدفمندی است که از طریق زنجیره‌ای از موقعیت‌ها، فرصت حرکت رشدیابنده و تعالی بخش را برای دانش آموزان فراهم می‌سازد که در آن شایستگی‌های لازم برای درک موقعیت خود و دیگران از طریق یادگیری رسمی و غیر رسمی کسب می‌شود.

وی با اشاره بر اهمیت نقش مدارس در حرکت به سمت جامعه مطلوب و تربیت فرزندان فرهیخته عنوان کرد: دانش آموزان در صف اول آینده سازان ایران اسلامی قرار دارند و باید با بهره گیری از آموزه‌های دینی و اعتقادی، علم خود را به مرحله عمل برسانند.

زواری خاطرنشان کرد: در مدارس در کنار تعلیم و تربیت، به درس «خوب زندگی کردن» نیاز داریم و باید بتوانیم این مهارت را به نسل امروز و فرزندان خود منتقل کنیم که هم در زندگی خود و هم در جامعه مفید باشند.

وی حضور مربیان، معلمان و دبیران زبده و با تجربه در مدارس سما در کنار نظارت مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی بر این مدارس را فرصتی مغتنم شمرد و افزود: کیفیت بخشی به مسئله آموزش در مدارس سما باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و دانش آموختگان این مدارس با دانش و مهارت کافی فارغ التحصیل شوند.

دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما آذربایجان غربی نیز در ادامه با تسلیت ایام دهه آخر صفر و گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: در مدرسه، معلم اثربخش در تربیت دانش آموزان مسئول است و رفتارش بر شخصیت دانش آموز تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، زیرا رابطه‌ی دانش آموز با معلم باطنی و معنوی است. مجتبی مددیار ادامه داد: در همین راستا در مدارس سما پس از برگزاری جلسات متعدد و گزینش از متقاضیان، مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، از بهترین دبیران و بعضا از اساتید دانشگاه به عنوان معلم و دبیر استفاده به عمل آمده است.

وی با بیان اینکه مهارت آموزی به دانش آموزان در نظام‌های آموزشی نوین بیش از نمره و معدل اهمیت دارد عنوان کرد: دانش آموزان مدارس سما با تکیه بر شعار هر دانش آموز یک مهارت، مهارت آموزی می‌توانند به درک عمیق تری از آموخته‌های خود دست یابند و برای ساختن آینده‌ای بهتر آماده شوند.

مددیار با تاکید بر اینکه تنها آموزش سطحی منابع درسی به دانش آموزان نمی‌تواند آنان را برای زندگی آینده مهیا سازد خاطرنشان کرد: برای پرورش نسلی کارآمد که بتواند آینده روشنی را برای کشوری که در زمینه‌های مختلف و به ویژه صنعت در حال شکوفایی است رقم زد، باید دانش آموزانی مبتنی بر مهارت تربیت کنیم.

وی با اشاره بر اینکه باید در مدارس به پرورش تمامی ابعاد وجودی دانش‌آموزان و آموزش مهارت‌های زندگی به آنان توجه شود تصریح کرد: توجه به مدارس، زمینه ساز کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و جرائم در جامعه است و فرهنگ سازی در مدارس و توانمند سازی دانش آموزان در زمینه‌های مختلف موثر واقع می‌شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر