دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 تير 1401 - 08:46

سرای نوآوری و مرکز رشد واحد دماوند

سرای نوآوری و مرکز رشد واحد دماوند
کد خبر : 669968
چوگانآنانا: مرکز رشد واحد متبوع شما اکنون میزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش بنیان است؟
در حال حاضر سرای نوآوری و مرکز رشد واحد دماوند میزبان چهار هسته، شش واحد فناور و یک شرکت دانش‌بنیان می باشد و مرکز رشد بعنوان یکی از بال های سرای نوآوری واحد دماوند امکانات مناسبی را برای فعالیت های کارآفرینی و نوآوری با تمرکز بر روی قطعه سازی و نوسازی تجهیزات فراهم آورده است.
 
آنا:  تازه‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های در حال اجرا و اهداف و برنامه‌های پیش روی مرکز رشد را بیان کنید.
سرای نوآوری و مرکز رشد واحد دماوند در تلاش است تا در سال مزین به نام «تولید دانش‌بنیان اشتغال‌آفرین» و پیروی از منویات رهبری، تمام امکانات و توانمندی های خود را برای تحقق این شعار در سال جاری بکار گیرد.  فراهم کردن شرایط لازم برای   رشد کیفی و کمی هسته ها و واحد های فناور ، انجام تورهای فناورانه، برگزاری کارگاه های کارآفرینی، حمایت از مسابقات نوآوری و خلاقیت، انعقاد تفاهمنامه های همکاری مشترک با ادارات و شهرک های صنعتی دماوند وتلاش در حل مشکلات شهرستان با رویکرد محلی از جمله اهداف و برنامه های سرای نوآوری و مرکز رشد بعنوان  نماینده یک دانشگاه نسل سوم می باشد.
 
آنا:  آیا در دوره مبارزه با کرونا توسط واحدهای فناور مرکز به تولید محصولی دست یافتید؟
با توجه به عدم قطعیتی که کرونا  در سطح بین المللی از اواخر سال ۱۳۹۸ ایجاد کرد، اکثر کسب و کارها به سمت آنلاین شدن حرکت کردند  و ما هم با یک تغییر استراتژی تلاش در جذب هسته ها و واحد های فناوری کردیم که قصد طراحی و توسعه کسب و کارهای آنلاین را داشتند و خدا روشکر دستاوردهای خوبی مانند طراحی و تولید بازی استراتژیک با زمینه دفاع مقدس،ایجاد سامانه مدیریت املاک  و مستغلات با رویکرد هوش مصنوعی داشتیم که اکنون به لطف خدا وارد مرحله تجاری سازی شده اند.
 
آنا: نواقص و کمبودها در راه تجاری سازی محصولات فناورانه محققان را بیان کنید.
در راه تجاری سازی محصولات فناورانه  وجود قوانین و مقررات دست و پا گیر، ، محدودیت منابع مالی، نداشتن سواد مالی و عدم شناخت نیاز بازار عمده مسائلی هستند که شرکت های دانش بنیان در تجاری سازی محصولات خود با آنها روبرو هستند
آنا: آیا با گذشت چند سال از عمر مراکز رشد، تمام بخش های دانشگاه توانسته اند  ماموریت مراکز رشد و سرای نوآوری را بشناسند یا هماهنگی لازم بین بخش های مختلف دانشگاه در زمینه حمایت از مراکز رشد وجود دارد ؟
خوشبختانه برگزاری منظم جلسات شورای سرای نوآوری و مرکز رشد، سبب هماهنگی و هم­افزایی  هر چه بیشتر بخش‌های مختلف دانشگاه شده است.
آنا: برای رشد و شکوفایی مراکز رشد در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی چه پیشنهادی ارائه می دهید؟
با توجه به اینکه  در برنامه هفتم ۳۰ درصدمنابع دانشگاه باید توسط دانشگاه  و عمدتا" از محل نوآوری و پژوهش تامین شود لازم است تا دانشگاه  از تجاری سازی تحقیقات و فعالیت های فناورانه دانشجویان، دانش آموختگان و اساتید ، حمایت ویژه نماید که این مسئله با ابلاغ آئین نامه های  تسهیل کننده میسر خواهد شد.
آنا:  چنانچه مطلبی درباره مرکز رشد واحد متبوع شما قابل ذکر هست که در سوالات مطرح نشده است، تشریح کنید.
عملکرد خوب در مرکز رشد واحد دماوند در سال ۱۴۰۰ به پشتوانه و همکاری و هماهنگی کامل مرکز رشد و سرای نوآوری واحد دماوند میسر شد که جا دارد در اینجا از زحمات همه بخش های دانشگاه بویژه جناب آقای دکتر حجت اله خواجه صالحانی رئیس سرای نوآوری واحد دماوند تشکر نمایم که برای ارتقای جایگاه مرکز رشد زحمات بسیار زیادی را متقبل شدند.
نکته: چنانچه محصولات فناورانه و دانش بنیان و یا دستاورد برجسته علمی در مرکز رشد واحد متبوع شما فعالیت دارد، به خبرگزاری معرفی فرمایید تا گزارش و مصاحبه تهیه شود(لیست نام محصول و صاحب محصول به همراه شماره تماس)
·       طراحی و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی توسط شرکت افلاک سازه زیما
آقای فریبرز جافرپور ۰۹۱۶۹۵۸۵۱۵۳
·       شرکت دانش بنیان: اندیشه هوشمند مانا
دکتر قاسم درخشان : ۰۹۱۲۷۶۰۱۲۹۴
نام محصول: سستم نرم افزاری اطلاعات مکانی – ژئوپورتال


انتهای پیام/۴۰۶۲/


انتهای پیام/

ارسال نظر