دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سروه گرجی‌پور، متولد شهر سنندج مخترع

مفصل قابل حمل نگهدارنده در و پنجره با مکانیزم تشخیص حادثهسروه گرجی‌پور، متولد شهر سنندج
کد خبر : 669640
اینترنت اشیا

سروه گرجی‌پور، متولد شهر سنندج، هم‌اکنون در شهر سنندج زندگی می‌کنم، دانشجوی دکترای هوش مصنوعی هستم. چند سال است در زمینه اینترنت اشیا مؤلف کتاب هستم، چندین اختراع دارم، مقالاتی نوشتم.
یکی از اختراعاتم که در حوزه صنعتی و اینترنت اشیا بود توانست مدال نقره جهانی را بگیرد.
****
نه. نمونه خارجی نداشت. سنسور هست که اطلاع‌رسانی کند ولی فقط آژیر می‌کشد و راهکاری ارائه نمی‌دهد.
محصول ما راهکار ارائه می‌دهد. یعنی وقتی متوجه شود مسمومیت ناشی از گاز اتفاق افتاده، دوباره به اهالی خانه خبر می‌دهد. اگر آنها مسموم شده باشند و هوشیار نباشند، خودش سریع برق را قطع و پنجره‌ها را به صورت هوشمندانه باز می‌کند و نسبت به چیزی که ما در داخل ایران تولید خواهیم کرد هزینه اولیه‌اش خیلی خیلی پایین‌تر است.
هزینه ساخت نمونه اولیه چون نمونه اولیه‌ای که ساختم چندین بار عوض کردم و هنوز آن چیزی نیست که صددرصد از آن راضی باشم تا حالا شاید حدود 13 میلیون تومان هزینه کرده‌ام ولی برای محصولی که مد نظرمان است که به تولید انبوه برسد شاید حدود 500 هزار تومان هزینه داشته باشد که البته این بستگی به شرایط اقتصادی و بسیاری عوامل دیگر مثل بالا رفتن قیمت سنسور دارد.
******
اولین جرقه این اختراع زمانی به ذهنم رسید که می‌دیدم خیلی‌ها در استان کردستان دچار مسمومیت گاز طبیعی می‌شوند و سیستمی نیست که آنها را بیدار کند یا بتواند درها را باز کند که از خطر مرگ جلوگیری شود. به همین خاطر به دلیل نیاز جامعه این موضوع به ذهنم رسید، نیازسنجی و کارهای مربوط به ثبت اختراعش را انجام دادم.
این اختراع، دستگاهی کوچک و پرتابل است و برای جلوگیری از نشت گاز طبیعی و هوشیار کردن خانواده و ارسال کد اشتراک برای سامانه 194 قبل از مرگ و میر فرد، کار را انجام می‌دهد و همین باعث می‌شود کسی فوت نشود چون با مفصلی و موتوری که دارد، در را باز می‌کند.
*****
نمونه اولیه را ساخته‌ایم ولی با توجه به اینکه نیاز به اخذ مجوز از چندین جای مختلف مثل سازمان استاندارد داشتیم در حال اخذ مجوزهای مربوطه‌اش هستیم.
*****
شانس بزرگی که من داشتم این بود که با مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی که واقعاً یکی از بهترین مراکز رشد است و اگر جوانانی هستند که اختراعی دارند و می‌خواهند در یک مرکز رشد مستقر شوند، مرکز رشد دانشگاه آزاد به معنای واقعی تسهیلگری می‌کند. من قبلاً جاهای دیگر هم پرزنت داشتم ولی به اندازه مرکز رشد دانشگاه آزاد، جدیت، تصمیم‌گیری درست و به‌خصوص تسهیلگری مناسب برای انجام کارها را به این شکل ندیدم.
مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی که آقای پعبدالباقر قادرزاده مسئولیت آن را به عهده دارند و آقای مهندس بنی نجار یکی از بهترین مراکز است.
از رئیس محترم دانشگاه آزاد دکتر میمنت آبادی، دکتر پعبدالباقر قادرزاده و سایر همکاران محترمشان در بخش روابط عمومی و سایر قسمت‌ها و مهندس همایون‌نژاد تشکر می‌کنم که برای پوشش‌های خبری و حمایت‌های معنوی که انجام شد و حمایت‌های مالی که قرار است انجام شود از آنها سپاسگزارم.
آخرین نکته اینکه این مدال نقره‌ای که کسب کردم یک مدال نقره جهانی بوده که إن‌شاءالله بتوانیم سال آینده این مدال را به یک مدال طلا برای کردستان تبدیل کنیم.
****
الحمدلله مسیری که خدا بر سر راه من گذاشت این بود که برای ساخت، مشاوره و پرزنت این اختراعم از مرکز رشد دانشگاه آزاد مرکز واحد سنندج دکتر عبدالباقر قادرزاده کمک گرفتم و شکر خدا با کمک ایشان و مدیریت محترم دانشگاه دکتر میمنت آبادی توانستم در مرکز رشد سنندج مستقر شوم.

انتهای پیام/

ارسال نظر