دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 خرداد 1401 - 17:32

کاربرد مهم دستکش های مقاوم در برابر برش

دستکش های ایمنی به طور گسترده ای در کارهای مختلف توسط اشخاص استفاده می شود. کاربردهای عملی زیادی برای دستکش ضد برش وجود دارد. می توان گفت که این نوع دستکش ها می توانند شامل پوشش هایی باشند که در برابر سوراخ شدن، ساییدگی یا پارگی مقاوم هستند، اما در عین حال مهارت و دوام بسیار خوبی نیز ارائه می دهند.
کد خبر : 663767
کارگر

به گزارش خبرگزاری آنا، دستکش های ایمنی به طور گسترده ای در کارهای مختلف توسط اشخاص استفاده می شود. کاربردهای عملی زیادی برای دستکش ضد برش وجود دارد. می توان گفت که این نوع دستکش ها می توانند شامل پوشش هایی باشند که در برابر سوراخ شدن، ساییدگی یا پارگی مقاوم هستند، اما در عین حال مهارت و دوام بسیار خوبی نیز ارائه می دهند. آیا می دانید چه فعالیت هایی برای پوشیدن دستکش های ضد برش ایده آل هستند؟


با مطالعه ی این مقاله با ۱۲ کاربرد مهم این نوع دستکش آشنا خواهید شد. • کاربرد شماره ۱ : نجاری


نجاری شامل ساخت و تعمیر مبلمان یا کابینت ساختمانی و دیگری ساخت قفسه، میز و صندلی و غیره است. برخی از ابزارهایی که کارگران شاغل در کارگاه های نجاری استفاده می کنند عبارتند از اره رو میزی ، اسکنه، مته دستی، مداد شمعی، اره دستی، مداد و چند چکش لاستیکی. از روترهای چوبی با اره رومیزی نیز برای برش و شکل دادن به چوب استفاده می شود. مته های دستی برای روتر چوب و اره منبت کاری، اره مویی برای برش قطعاتی که برای ساخت مبلمان یا کابینت مورد نیاز خواهند بود.


برش چوب با اره های برقی، سنگ زنی، چاقوهای صنایع دستی و ابزار حکاکی، همگی دست ها و انگشتان، همراه با چشم ها و صورت را در معرض آسیب های احتمالی قرار می دهند. نجاری نیاز به مهارت، تمرکز و چنگ زدن محکم به مواد و ابزار دارد. اما گاهی ممکن است لغزش و حوادث دیگری اتفاق بیفتد که موجب شود تا دستان شما با اجسام تیز تماس پیدا کند. به همین دلیل است که انتخاب و استفاده از دستکش های ضد برش برای کارهای نجاری ایده آل هستند.


کاربرد مهم دستکش های مقاوم در برابر برش
 • کاربرد شماره ۲ : فلزکاری و آهنگری


فلزکاری هنر شکل دادن و تغییر شکل فلزات به اشیاء مفید، قطعات، مجموعه ها و حتی سازه های معماری در مقیاس بزرگ است. همچنین در تولید جواهرات و لوازم الکترونیکی نیز استفاده می شود.


ابزارها و ماشین‌های مختلفی برای این فرآیند مورد نیاز است و آگاهی از نحوه کار فلزکاری یک شرط مهم برای فلزکاران مشتاق است. آهنگری شکلی از فلزکاری است که معمولاً قطعات با ظاهری ناهموار را برای تأسیسات هنری، تعمیر تجهیزات یا وسایل در فضای باز می سازد. کار فلزکاری در تعمیرگاههای ماشین‌ انجام می‌شود که شامل ماشین‌آلاتی می‌شود که می‌تواند باعث آسیب جدی به دست شود. همانطور که می دانید آهنگرها در شرایط گرم کار می کنند، و اغلب در فضای باز هستند. بنابراین عرق و کثیفی می تواند باعث ضعیف شدن قدرت لمس انگشتان آنها شود. اگر از دستکش کار به اندازه کافی قوی استفاده نکنند، موجب بریده شده و آسیب دیدن انگشتان خود می شوند. برخی از ابزارهایی که آهنگران با آنها کار می کنند عبارتند از: انبر، چکش های گرد و فک های جانبی.
 • کاربرد شماره ۳ : راه اندازی کارخانه چوب


کارگران کارخانه چوب که تکه‌هایی از چوب را که توسط اره‌های نواری و تیغه‌های دوار برش داده می شود را کنترل می‌کنند. این کار بسیار خطرناک است و به آموزش ایمنی و استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی نیاز دارد . تجهیزات حفاظت شخصی شامل دستکش برشکاری می باشد. با این حال کارخانه های چوب بری آنقدر خطرناک هستند که حتی بهترین دستکش های ایمنی ضد برش ممکن است به طور کامل از آسیب جدی به دست ها جلوگیری نکنند. خوشبختانه کارخانجات چوب بری پیشرفته امروزی نسبت به گذشته به نیروی کار کمتری برای انجام کارها نیاز دارند، بنابراین داشتن چند کارگر صبور و آگاه به مقررات ایمنی می توانند کارگاه چوب بری را با خیال راحت اداره کنند. با این حال عملیات‌های کوچک کارخانه‌های چوب بری، مانند آن‌هایی که در مغازه‌های چوب‌فروشی انجام می‌شوند، هنوز به داشتن کارگران برای انجام کارها نیاز دارند که بسیاری از آین کارگران ممکن است با دستمزد کم کار کنند و به درستی آموزش‌ ندیده باشند. بنابراین، ضروری است که این کارگران هر بار که در فعالیت های برش چوب کار می کنند، از تجهیزات حفاظت فردی و دستکش های مقاوم در برابر برش استفاده کنند.
 • کاربرد شماره ۴ : ماشینکاری قطعات برای مصارف صنعتی یا خودرو


ماشین‌کاران قطعات فلزی را به‌صورت انبوه و سفارشی برای مصارف صنعتی یا خودرویی می‌سازند. برخی از این موارد شامل ادوات کشاورزی، سیلندرهای سفارشی، میله‌ها و حتی مهره‌های جایگزین بزرگ است.


ابزارهایی که ماشین‌کاران از آنها استفاده می‌کنند همگی می‌توانند صدمات جدی به دست‌ها و چشم‌ها وارد کنند، بنابراین ایمنی در این مراکر همیشه لازم است. برخی از این ابزارها عبارتند از: تراش های بزرگ و کوچک، چرخ های سنگ زنی، ماشین های فرز، آچار، پرس ها و مته های رومیزی.


کاربرد مهم دستکش های مقاوم در برابر برش
 • کاربرد شماره ۵: باغبانی


باغبانی شامل بریدن و هرس گیاهان و یا شاخ و برگ درختان است. می توان گفت که یک باغبان با گل رز، توت فرنگی، فلفل، درخت و هر چیز دیگری که می توانید در یک زمین کوچک پرورش دهد روبه رو است. انجام کار باغبانی مستلزم استفاده از ابزارهای دستی و بیل است که هر کدام از این ابزارها می تواند به دست آسیب برساند و باعث بریدگی شود. دستکش کار ایمنی ضد برش برای باغبانان که به انجام فعالیت های باغبانی می پردازند بسیار مناسب است.
 • کاربرد شماره ۶: ساخت باغچه


طراحی باغچه اغلب شامل حفر زمین برای لوله های آبیاری که در حیاط جلویی و یا حیاط خلوت است ، انجام می شود. برای این کار نیاز به بیل، کلنگ و از بین بردن زباله ها با دست است. این ابزارها می توانند خود باعث بریدگی شوند، مانند برداشتن فلز، میخ، سیم کشی یا ریشه درختان از روی زمین، که امکان آسیب به دستان را ایجاد می کند. دستکش ضد برش کارگری برای این کارها بسیار مفید هستند، همانطور که در کارهای دیگر مانند کارهای ساختمانی و تعمیر نرده ها، آجرکاری و کارهای لوله کشی زمین کاربرد دارند. استفاده از این دستکش ها در کارهایی مانند آبیاری سنگین ، عملیات لوله کشی خط گاز ، که شامل آچارهای بزرگ، اره ها و برش لوله ها هستند، انجام می شود . در صورت لیز خوردن این ابزار از دستان شما می توانند بریدگی های جدی ایجاد کنند. همچنین کوتاه کردن درختان و بوته‌ها مستلزم استفاده از قیچی های برش‌دهنده مخصوص است که می‌تواند باعث آسیب به دست شود، بنابراین در اینجا نیز نیاز به داشتن یک جفت دستکش مقاوم در برابر برش احساس می شود.
 • کاربرد شماره ۷: کاربردهای خانگی


پروژه های کاربردهای خانه می تواند شامل بریدن موکت، کفپوش، سیم کشی، کاغذ دیواری، آجر داخلی یا بتن باشد. همه اینها می تواند باعث بریدگی دست و آسیب شود. استفاده از چاقوهای برش چند منظوره هنگام انجام این کارهای رایج است. حتی گاهی ممکن است از وسایلی مانند اره برقی، اره دستی و اره مدور استفاده نمایید. بریدن کفپوش مشمع کف اتاق، جایگزینی کاشی آشپزخانه یا حمام، یا بریدن کاغذ دیواری قدیمی یا دیوار خشک می تواند باعث بریدگی و رسیدن آسیب به دستان شما شود. بنابراین، اگر قصد انجام تعمیرات خانه را دارید، خرید و پوشیدن یک جفت دستکش کار ضد برش را در نظر بگیرید.
 • کاربرد شماره ۸: تعمیر خودرو


تعمیر خودرو اغلب لزوماً شامل برش نمی‌شود، مگر اینکه برای تعمیر سیم‌کشی خودرو و یا جداسازی آن ها باشد. با این حال، بیشتر کارهای خودروسازی مستلزم استفاده از انواع مختلفی از ابزارهای برقی، پیچ گوشتی ها و آچارها هستند که برخی از این ابزارها سنگین هستند و به سختی می توان آنها را تحت فشار نگه داشت. این امر به راحتی می تواند منجر به آسیب دیدگی دستان شما در صورت لیز خوردن یا افتادن ابزارها شود. هنگامی که ابزار از دستان شما لیز می خورند، برای برداشتن آن ممکن است دست شما به پیچ و مهره، بلوک موتور یا لبه های گلگیر برخورد کند. همچنین در صورتی که فیلتر روغن خودرو در اعماق قسمت زیرین موتور گیر کرده باشد و دسترسی به آن دشوار باشد، می تواند دستان شما را در معرض خطر بریدگی و خراش قرار دهد. گاهی حتی ممکن است فیلتر روغن از دستان شما بلغزد و دست‌هایتان به سمت موتور برخورد ‌کند و باعث بریدگی یا کبودی می‌شود. با تمام این اوصاف داشتن یک جفت دستکش ضد برش می تواند از ساییدگی و بریدگی دستان شما توسط قطعات موتور مانند مهره ها و پیچ ها، سر شمع ها و سیلندرها جلوگیری کنند.
 • کاربرد شماره ۹: حمل و نقل غذا


دست اندرکاران در صنعت غذا، از جمله سرآشپزها، آشپزها، استادان غذاهای دریایی و تهیه کنندگان ضیافت، همگی از چاقو و اغلب از قیچی های مخصوص غذا برای برش و تهیه غذا استفاده می کنند. این ابزار می توانند بریدگی های جدی در دستان شما ایجاد کنند و دستکش های ضد برش را به انتخابی عالی برای پوشیدن تبدیل کنند. سایر فعالیت های جابجایی مواد غذایی که دستکش های مقاوم در برابر برش از دست ها محافظت می کنند عبارتند از:
 • طبخ غذاهای دریایی مانند صدف و میگو

 • برش گوشت

 • برش ماندولین

 • رنده کردن

 • لایه برداری

 • حمل و نقل کنسرو

 • برش اغذیه فروشی


می‌توان صدف‌ها یا میگوها را برای ضیافت‌های بزرگ آماده کرد، اما این کار ممکن است باعث می‌شود که آشپز غذا در معرض بریدگی دست‌ها قرار گیرد. این امر به ویژه زمانی خطرناک است که مقادیر صدف ها و میگوها به هزاران عدد برسد (بسته به اندازه مهمانان ضیافت). دستکش های مقاوم در برابر برش برای این کار ایده آل هستند، به خصوص برای تهیه کنندگان ضیافت با زمان محدود، به عنوان مثال هتل های دریایی که به طبخ غذاهای دریایی می پردازند. همچنین قصاب ها هنگام کار در شرایط بسیار لغزنده از چاقوهای بسیار تیز استفاده می کنند. این نوع حالت لزج گوشت و ماهی باعث می شود که ابزارها به طور منظم خراب و تمیز شوند. بسیاری از قصاب ها برای جلوگیری از قطع شدن انگشت در هنگام استفاده از چاقوی تیز یا اره استخوانی، دستکش قصابی مقاوم در برابر برش را می پوشند. علاوه بر این موارد باید دقت کنید که حتی اگر شما سرآشپز یا آشپز حرفه ای نیستید، نوک انگشتان و ناخن های خود را باید از رنده نگه دارید و یک جفت دستکش مقاوم در برابر برش برای خود تهیه کنید تا در آشپزخانه بپوشید. این دستکش های ضد برش چاقو آماده کردن وعده های غذایی را آسان تر و سریع تر می کنند و این اطمینان را به شما القا می کنند که می توانید دستور پخت مورد نظر خود را درست کنید.


کاربرد مهم دستکش های مقاوم در برابر برش
 • کاربرد شماره ۱۰: رسیدگی به سوزن هایپودرمیک


در محیط های بیمارستانی پزشکان و پرستارانی که کارهای تزریق را انجام می دهند و یا از افراد یا بیماران خون می‌گیرند، بدون شک از دستکش‌های پزشکی لاتکس برای محافظت از دست‌های خود در برابر میکروب‌ها و مایعات استفاده می‌کنند. اما دستکش ضد برش پزشکی نیز برای مقاومت در برابر سوراخ شدن توسط سوزن های زیرپوستی طراحی شده اند. این ویژگی آنها را برای استفاده در زمینه پزشکی نیز عالی می کند. • کاربرد شماره ۱۱: تیراندازی با کمان


استفاده از این نوع دستکش در فعالیت های ورزشی از جمله تیراندازی نیز صورت می گیرد . دستکش های تیراندازی با کمان اغلب از چرم ضخیم و پلی استر برای محافظت از انگشتان هنگام عقب کشیدن رشته کمان ساخته می شوند. ساییدگی رشته کمان منبع آسیب به انگشتان است . داشتن یک جفت دستکش تیراندازی با کمان خوب با مقاومت برش می تواند از دست و انگشت شما در حین لذت بردن از ورزش محافظت کند.
 • کاربرد شماره ۱۲: خرد کردن چوب برای آتش


برای تهیه آتش نیاز به خرد کردن هیزم می باشد . که انجام این کار شامل استفاده از تبر دستی، تبر شکافنده، اره دستی یا چکش سورتمه با شکاف جداگانه است. هر یک از اینها می تواند از دستان شما بلغزد و باعث صدمات قابل توجهی به دست شود، به خصوص به دستی که چوب را در جای خود نگه می دارد. استفاده از دستکش های ضخیم مقاوم در برابر برش و مقاوم در برابر ضربه برای ایمن نگه داشتن دستان شما در خرد کردن و دست زدن به هیزم ضروری هستند.در پایان


امروزه دستکش های ضد برش بسیار متنوعی تولید شده اند و در اختیار مصرف کنندگان قرار دارند. این دستکش ها برای استفاده در بسیاری از فعالیت ها و وظایف مختلف که در این مقاله شرح داده شد طراحی شده اند. علاوه بر این این دستکش ها اغلب با ویژگی های دیگری مانند مقاومت در برابر حرارت و مقاومت شیمیایی همراه هستند. نکته کلیدی در انتخاب یک جفت دستکش مناسب این است که هر فرد تصمیم بگیرد که به چه سطحی از دستکش های محافظ برای محافظت از دستان خود در محیط های کاری یا استفاده ی روزانه نیاز دارد. تا بتواند از بیشترین حد محافظت این دستکش های ایمنی در حین کار یا لذت بردن از سرگرمی خود برخوردار شود.


انتهای پیام/۴۱۲۹/ر

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته