دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 شهريور 1400 - 14:08
نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه:/۳

ارجاع پرونده افشای سوالات آزمون کانون وکلا به دادسرا/ سیاست «کاهش جمعیت کیفری» با قدرت ادامه دارد

سخنگوی دستگاه قضا از ارجاع پرونده قضائی افشای سوالات آزمون کانون وکلا به دادسرا خبر داد و گفت: این پرونده درحال رسیدگی است و شناسایی متهمان ادامه دارد.
کد خبر : 609559
وکلا



به گزارش خبرنگار قضائی گروه جامعه خبرگزاری آنا، ذبیح‌الله خدائیان سخنگوی دستگاه قضا در ادامه دومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به ارتباط خوب مردم با قوه قضائیه گفت: خوشبختانه مراجع مختلفی درون قوه قضائیه وجود دارد که مردم می‌توانند درصورت گلایه از قضات یا کارکنان دستگاه قضا، با آن مراجع هماهنگ شده و شکایت خود را مطرح کنند. سامانه ۱۲۹ شماره مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه است که شهروندان می‌توانند مسائل و موضوعات خود را با تماس با این شماره مطرح کنند و پس از آن موضوعات مطرح شده پیگیری خواهد شد.


وی ادامه داد: همچنین شماره ۱۳۶ نیز مخصوص سازمان بازرسی کل کشور است و چنانچه شهروندی از مسئولی یا فردی در درون دستگاه قضایی گلایه داشته باشد می‌تواند با تماس با این شماره موضوع خود را مطرح کند. همچنین شماره ۱۵۸۰ نیز شماره حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه است.


سخنگوی دستگاه قضائی تصریح کرد: در تمام بخش‌های مرتبط با قوه قضاییه از جمله سازمان ثبت، سازمان بازرسی و سازمان قضایی نیروهای مسلح سایتی تعبیه شده که در بخشی از آن سایت امکان ارتباط مستقیم مردم با مسئولین آن سازمان تدارک دیده شده است. برای نمونه اگر فردی از یکی از همکاران ما در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شکایت داشته باشد می‌تواند شکایت خود را در سایت سازمان ثبت کند و این شکایت مستقیماً به دست رئیس سازمان خواهد رسید و پس از پیگیری و حصول نتیجه این موضوع به استحضار فرد شاکی می‌رسد.


خدائیان درخصوص سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری در کشور گفت: دستگاه قضائی همواره به دنبال حبس‌زدایی و کاهش جمعیت زندان‌ها بوده است و این سیاست در دوره تحول جزو اولویت‌ها محسوب می‌شود. از طرفی به قضات گفته شده تا جایی که امکان دارد از صدور حکم حبس دوری کنند و اگر هم فردی به زندان می‌رود می‌تواند طبق قانون از مرخصی و یا ارفاق‌هایی که به وی داده می‌شود، استفاده کند. یکی از این کارها استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است و در برخی مواقع نیز قضات از پابندهای الکترونیکی استفاده می‌کنند تا در مجموع شاهد کاهش جمعیت کیفری باشیم.


وی در پاسخ به سوالی در رابطه با افشای سئوالات آزمون کانون وکلا در سال ۹۹ گفت: آزمونی تحت عنوان آزمون وکالت با کمک سازمان سنجش و کانون وکلا برگزار شد و حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در این خصوص پرونده‌ای تشکیل داد. ظاهراً تخلفاتی در جریان برگزاری این آزمون صورت گرفته بود. این پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شده است.


سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان کرد: این پرونده در حال رسیدگی است که انشاءالله زمانی که تمام متهمان شناسایی شوند، متعاقباً گزارش آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.


انتهای پیام/ ۴۱۷۴



انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته