دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1398 - 02:46

جای خالی فلسفه ورزش در جمهوری اسلامی ایران

تدوین فلسفه ورزش در جمهوری اسلامی ایران کمکی به سیاسیون و راهگشای ورزش است که متأسفانه جای خالی آن در کشور احساس می‌شود.
کد خبر : 385111

به گزارش خبرنگار حوزه ورزش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ورزش در دنیا دارای تاریخ است که بخشی از آن در مسابقات المپیادی در یونان یافت می‌شود. مسابقاتی که 12 هزار سال پیش برگزار می‌شد. ورزش و فلسفه آن دارای تعاریف مختلفی است که در ایران جای خالی آن احساس می‌شود. به گفته محمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نبود فلسفه ورزش در جمهوری اسلامی ایران، ما را دچار سردرگمی کرده است.


فلسفه ورزش مسائل و مشکلاتی را حل نمی‌کند بلکه به مبانی اصول ورزشی می‌پردازد. مباحثی که در مسئله ورزش قهرمانی، همگانی و  حرفه‌ای مطرح می‌شود در فلسفه ورزش جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر متفاوت است.  نگاشتن فلسفه ورزش کشور به سیاسیون کمک بسزایی می‌کند اما فلسفه ورزش سیاسی نیست و کارهای سیاسی از اهداف این طرح نیست. فلسفه ورزش برای برنامه‌ریزی کلان و سیاست‌گذاری به مدیران کمک می‌کند و پایه محکمی برای جهت‌گیری‌‌هاست.


بعضی از صاحب‌نظران حوزه ورزش معتقدند که تدوین فلسفه در ورزش کشور باید به دست نهادهای حاکمیتی باشد که این نهادها مشغول به امور جاری هستند و از لزوم فلسفه علم ورزش غافل شده‌اند. در این میان پژوهشگاه علوم ورزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشگام تدوین طرح فلسفه ورزش در جمهوری اسلامی ایران شده است. مجری این طرح نیز خسرو باقری است. وی دارای مدرک دکتری فلسفه علوم تربیتی از دانشگاه نیوساوث ویلز است.به عقیده باقری مبانی و اصول فلسفه ورزش بر پایه 18 سرفصل (بعد شناخت ورزش، بعد گرایشی ورزش، بعد ارادی ورزش، بعد اخلاقی عمل ورزش، قاعده‌مندی در ورزش، ظهور توانمندی‌های پنهان در ورزش، ورزش تمرین زندگی و بعد ثابت و متغیر ورزش و...) است. همچنین وی ورزش را نه یک عادت، نه یک تخلیه ناخواسته انرژی بلکه یک می‌داند.


در راستای تدوین فلسفه ورزش نیز تاکنون دو جلسه هم‌اندیشی طرح فلسفه ورزش با حضور پیش‌کسوتان و مدیران ورزشی دانشگاه‌ها در پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شده است. در این جلسات طرح فلسفه علم ورزش، چرایی این طرح و نحوه و آن به چالش و نقد کشیده شده است.خسرو باقری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا گفته است که تدوین این طرح یک پروسه طولانی‌مدت است. در فلسفه ورزش ما به دنبال این هستیم که فراتر از ورزش، ماهیت ورزش، جهت‌گیری در ورزش و اصول حاکم به ورزش را مشخص کنیم.


این در حالی است که بسیاری از صاحب‌نظران حوزه ورزش و دانشگاهیان بر این باورند که فلسفه ورزش برای برنامه‌ریزی کلان و سیاست‌گذاری به مدیران کمک می‌کند و پایه محکمی برای جهت‌گیری‌هاست.


انتهای پیام/4084/ن


انتهای پیام/

ارسال نظر