شنبه  27  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

تمنای محال آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران/ ضرب شستی که دوباره خواهند چشید

چهارشنبه 23 مرداد 1398 ساعت 12:14
محدود کردن قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران به بهانه ایجاد نگرانی از پایان دوره پنج‌ساله تحریم‌های تسلیحاتی، تمنای محالی است که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ حسین ارجلو- روز گذشته «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری نسبت به پایان محدودیت تسلیحاتی ایران هشدار داد و نوشت: «ساعت در حال تیک‌تاک کردن است، زمان باقی‌مانده پیش از آنکه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به پایان برسد و ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی (فرمانده نیروی قدس سپاه) برداشته شود، به پایان نزدیک می‌شود. ما از متحدان و شرکای خود می‌خواهیم تا فشارها علیه رژیم ایران را افزایش دهند تا رفتارهای بی‌ثبات کننده خود را متوقف کند.» وی همچنین با درج یک تایمر معکوس که زمان پایان محدودیت‌های ایران در این حوزه را نشان می‌داد، بر اهمیت موضوع و نگرانی زاید الوصف کاخ سفید تصریح کرد. وزارت خارجه آمریکا نیز همزمان، بیانیه‌ای در این خصوص منتشر کرد و از اینکه در 18 اکتبر 2020 (27 مهر 99) ایران مجاز به خریدوفروش سلاح می‌شود و سردار سلیمانی خواهد توانست بدون محدودیت، عازم سفرهای خارجی شود، ابراز نگرانی کرد و نسبت به تبعات آن هشدار داد.

محدودیت‌های تسلیحاتی ایران کدامند؟

یکی از مباحث مهمی که در جریان مذاکرات هسته‌ای از سوی گروه 1+5 پرداخته شد، موضوع «پی.ام.دی» (PMD) یا «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای کشورمان بود. در همین راستا، غرب خواستار اعمال محدودیت پنج‌ساله ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در ژوئیه سال 2015 شد تا به‌اصطلاح از بابت خریدوفروش تسلیحاتی ایران اطمینان حاصل کند. بر اساس این قطعنامه که به مناسبت برجام تصویب شد، از کشورهای دنیا خواسته شد تا از معامله و تمهید هر نوع تسهیلات مبادلاتی، مالی و لجستیکی در خصوص تجهیزات نظامی سنگین به ایران طی یک دوره زمانی پنج‌ساله پس از کلید خوردن برجام یا تا موعد ارائه «گزارش جمع‌بندی مشروح» اجرای برجام توسط نهاد ناظر (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) امتناع کنند. در این قطعنامه همچنین لیستی از اقلام تحریمی ارائه شد که بالگردهای تهاجمی، سامانه‌های موشکی، هواپیماهای جنگی، ناو، تانک رزمی، توپخانه سنگین، وفق سیاهه تسلیحات متعارف سازمان ملل و قطعات یدکی و برنامه‌های آموزشی و خدماتی برای آن‌ها ازجمله اقلام و خدمات ممنوعه به شمار آمده‌اند.

شورای امنیت

توافق در سایه اختلاف!

در یکی از بندهای قطعنامه 2231 از ایران خواسته‌شده تا به مدت نیم دهه همه فعالیت‌های خود در خصوص موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را متوقف کند. متأسفانه به دلیل عدم شفاف‌سازی مذاکره‌کنندگان ایرانی در این خصوص، این بخش، به مستمسکی برای غرب تبدیل‌شده و هنوز هم بر این اساس طلبکارند که ایران قطعنامه شورای امنیت را زیر پا گذاشته است! مذاکره‌کنندگان ایرانی در رد این ادعا می‌گویند که چون اساساً به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستیم، بنابراین، فعالیت‌های موشکی ایران، ذیل این قطعنامه قرار نمی‌گیرد، حال‌آنکه طرف غربی خلاف آن را استدلال می‌کند. مذاکره‌کنندگان کشورمان قصد داشتند که از این عدم شفافیت به توافق برسند که این‌چنین نشد، چراکه روزی نیست که موضوع موشکی ایران را تهدیدی برای ثبات و آرامش منطقه ندانند.

خودکفایی و دست برتر ایران در تولید انواع تسلیحات

نگرانی پمپئو از پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در حالی است که به گفته وزیر دفاع، ایران در تولید سلاح به خودکفایی رسیده است. به گفته «امیر حاتمی»، «ما در ۸ سال دفاع مقدس حتی سیم‌خاردار هم نمی‌توانستیم تولید کنیم و آن را از کشورهای دیگر می‌گرفتیم اما امروز برای تولید بزرگ‌ترین سلاح‌ها جهت تأمین امنیت به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و قادر هستیم اگر نیازی وجود داشته باشد تولیدات تسلیحاتی خود را صادر کنیم.» از طرفی، موسسه «گلوبال فایر پاور» که هر سال، فهرستی از قدرتمندترین نیروهای نظامی جهان را بر پایه تجهیزات و تسلیحات نظامی، پارامترهای مالی، جغرافیایی، دیپلماتیک و توانایی ارتباط با متحدان منتشر می‌کند، در گزارش سال گذشته میلادی، این موسسه نام جمهوری اسلامی را در لیست بزرگ‌ترین قدرت‌های نظامی جهان ثبت کرده و ایران نسبت به سال پیش از آن، سه پله صعود کرد و به جایگاه چهاردهم ارتقاء یافت. افزون بر این، کشورمان اولین قدرت نظامی در غرب آسیا به شمار می‌رود و این نکته‌ای است که «گلوبال فایر پاور»‌ در گزارش این هفته خود به آن تصریح کرده است. روزنامه جروزالم‌پست در این خصوص نوشت: «شاید نکته شگفت‌انگیز در این شاخص آن است که علیرغم فشارهای بین‌المللی و تحریم علیه جمهوری اسلامی، اسرائیل برای دومین سال متوالی پایین‌تر از ایران، این دشمن منطقه‌ای، قرار گرفته است.» رژیم صهیونیستی در رتبه‌بندی اخیر، جایگاه هفدهم را در اختیار دارد. رده‌بندی گلوبال فایرپاور بر اساس ۵۵ فاکتور ازجمله ثبات اقتصادی است که به نوشته جروزالم‌پست، رتبه ۱۴ را برای ایران «شگفت‌انگیزتر» می‌کند.

با این اوصاف، رفع محدودیت‌های تسلیحاتی تأثیر چندانی در استقلال کشور در این حوزه ندارد و صرفاً می‌تواند دسترسی کشورمان را به برخی تسلیحات تهاجمی ازجمله بالگردها و هواپیماهای جنگنده روسی و چینی از مبادی رسمی تسهیل کند؛ تسلیحاتی که ساخت آن‌ها در کشور آغازشده و در مراحل پایانی قرار دارد.

سفر سردار سلیمانی محدودشده؟!

ازجمله نگرانی‌های آمریکا، رفع محدودیت سفر سردار پرافتخار اسلام، قاسم سلیمانی است. تصاویر منتشرشده از ایشان در جبهه‌های مقاومت اعم از سوریه و عراق حاکی از این واقعیت است که ایشان برای حضور در سرحدات مبارزه با تروریست‌های تکفیری و حامیان آن‌ها، محدودیتی نمی‌شناسد و از طرقی که لازم است، به هر نقطه که بخواهند دسترسی پیدا می‌کند. فرمانده سپاه قدس ایران، در تابستان 2015 (مرداد 94) سفری به روسیه برای رایزنی با مقامات مسکو پیرامون جنگ سوریه انجام داد که با واکنش و حساسیت مقامات آمریکایی روبه‌رو شد. گفتنی است، سفر سردار سلیمانی به همراه تعداد دیگری از فرماندهان نظامی کشورمان از سال 2007 در لیست تحریم‌های مسافرتی واشنگتن قرار دارد. ازاین‌رو، تحریم‌های این شخصیت برجسته انقلابی، کاملاً در حوزه تحرک منطقه‌ای او بی‌تأثیر بوده و لغو یا تمدید آن‌ها در فعالیت‌های آتی ایشان تغییری ایجاد نخواهد کرد.

محاسبات غلط و همیشگی آمریکا!

نصب تایمر معکوس در مکان‌های عمومی یا در وب‌سایت‌های مشهور، معمولاً برای یادآوری زمان اجرا و تحقق برنامه‌ها و پروژه‌های کلان و مهم بکار می‌رود؛ همچنان که در جمهوری اسلامی برای نابودی رژیم صهیونیستی چنین تمهیداتی برقرارشده است. بااین‌حال، آمریکایی‌ها به دلیل برداشت و تفاسیر غلط و محاسبات اشتباه از توانمندی‌های چشمگیر کشورمان، تصمیمات و اقدامات نابخردانه‌ای نیز گرفته و جالب اینکه همیشه به در بسته خورده‌اند. در موضوع تحریم‌های اقتصادی نیز شاهد همین محاسبات نادرست بودیم. تصور آن‌ها این بود که با اعمال تحریم‌های گسترده در مرداد و آبان سال گذشته، اقتصاد کشورمان فرو خواهد پاشید، حال‌آنکه باعث شد جمهوری اسلامی به سمت تقویت توان ملی و خودکفایی داخلی پیش رود. خودکفایی در تولید بنزین و علاقه 9 کشور به خرید این محصول با کیفیت ایرانی، یکی از این شواهد به شمار می‌آید. به همین دلیل، پایان تحریم‌های تسلیحاتی یا احیاناً شیطنت آمریکا برای تمدید دوباره آن‌ها به بهانه نقض قطعنامه 2231، از این منظر که پایه‌های قدرت ایران اسلامی در داخل مستحکم شده، خللی در روند رو به رشد تقویت و تثبیت بیش‌ازپیش جمهوری اسلامی ندارد و تمنای محالی است که موجب خواهد شد که کاخ سفید، بار دیگر، با تبعات محاسبات غلط خود روبه‌رو شود و ضرب شست ایران اسلامی را دوباره بچشد.

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/410425
پمپئو: تحریم تسلیحاتی ایران و سفر فرمانده سپاه قدس نباید پایان یابد

پمپئو: تحریم تسلیحاتی ایران و سفر فرمانده سپاه قدس نباید پایان یابد

چرا آمریکا از پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی می‌ترسد؟/ موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی به جنگ «فشار حداکثری» می‌روند‌+‌تصاویر

چرا آمریکا از پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی می‌ترسد؟/ موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی به جنگ «فشار حداکثری» می‌روند‌+‌تصاویر

سناریو جدید غرب علیه برنامه موشکی ایران

سناریو جدید غرب علیه برنامه موشکی ایران

احتمال افزایش تحریم‌‌های ایران در شورای امنیت بسیار زیاد است

احتمال افزایش تحریم‌‌های ایران در شورای امنیت بسیار زیاد است