دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
میزگرد بررسی تحولات عراق-1؛

موسوی: غربی‌ها برای تغییر بافت جامعه مدنی عراق کادرسازی کردند/ حکیم: سفارت آمریکا فعالیت‌های نفوذی زیادی داشته است

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 00:01
میزگرد بررسی تحولات عراق با حضور مدیر مرکز تحقیقات راهبردی و روابط بین‌الملل ایران و مدیر خبرگزاری «النخیل» عراق برگزار و طی آن، موضوع نفوذ سفارت آمریکا در ارکان عراق و کادرسازی‌ آنها در این کشور مورد ارزیابی و واکاوی قرار گرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، هزاران نفر از مردم عراق عصر روز جمعه با برپایی تظاهرات در حمایت از مقتدا صدر، رئیس جریان صدر عراق در پایتخت و چند شهر دیگر هرگونه هتک حرمت به چهره‌های دینی کشورشان را محکوم کردند. تظاهرکنندگان با پیوستن به معترضان ضد دولتی متحصن در میدان «التحریر» در مرکز بغداد شعار دادند: «همه ما یک عشیره‌ایم و شیخ‌مان مقتدی است».

این تظاهرات در حالی برگزار شد که عراق از اکتبر 2019 (مهر سال جاری) شاهد تظاهرات‌ مردمی در اعتراض به فساد، بی‌توجهی به خدمات‌رسانی عمومی و بیکاری است که تا به امروز با فراز و نشیب‌های خود در بغداد  و چند استان جنوبی این کشور ادامه داشته است.

بیشتر بخوانید:

موسوی: تضعیف شیعیان عراق توسط آمریکا به دلیل محوریت آنها در جبهه مقاومت است

تقلای ترامپ برای فراموش کردن کابوس تظاهرات میلیونی عراق

خبرگزاری آنا برای بررسی تحولات جاری عراق میزگردی با حضور امیر موسوی، مدیر مرکز تحقیقات راهبردی و روابط بین‌الملل ایران و محمدعلی الحکیم، مدیر خبرگزاری «النخیل» عراق برگزار کرد که در زیر بخش نخست آن را مشاهده می‌کنید:

آنا: تحولات عراق در کانون توجهات رسانههای جهان قرار دارد؛ اینکه تحولات حدود سه هفته قبل از اربعین سال گذشته کلید خورد، مقارن با اربعین متوقف شد و بعد از اربعین دوباره شدت پیدا کرد. تحلیل کلی ماجرا چگونه است و چه دلیلی باعث ازسرگیری اعتراضات شد. آیا اعتراضات معیشتی یا با محوریت فساد و سازوکار اداری بود؟ چرا استانهای شیعهنشین درگیر ماجرا شدند و شیعیان کاری کردند که امنیت عراق زیر سؤال برود؟

- موسوی: معترضان قبل از اربعین اعلام کرده بودند که می‌خواهند سه‌شنبه اول اکتبر 2019 (9 مهر 1398) اعتراضات خود را آغاز کنند. به دلیل دو اقدام نسنجیده نیروهای امنیتی عراق این تاریخ تعیین شد؛ نخست اعتراضات پزشکان که با برخورد سرکوبگرانه نیروهای امنیتی در بغداد مواجه شد و دیگری اعتراضات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی. این دو موضوع بازتاب بسیار نامناسبی در عراق داشت و باعث برکناری سرلشگر «عبدالوهاب الساعدی»، یكی از فرماندهان ارشد یگان مبارزه با تروریسم شد. ساعدی شخصیت محبوب و مورد توجه اهل سنت و شیعیان عراق است. وی و پسر خلبانش افرادی جنگجو هستند که در زمان مبارزه با داعش در موصل می‌جنگیدند. با وجود این، ساعدی با روش توهین‌آمیز و دور از شأنی به‌وسیله عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق برکنار شد.

میزگرد تحولات عراق

عبدالمهدی ساعدی را از کار تعلیق کرد و به وی گفت «برو در وزارت دفاع بنشین و به امور کاری نداشته باش». این لحن صحبت کردن برای شخصیتی نظامی که از فرماندهان ارشد یگان مبارزه با تروریسم عراق است و در حوزه عملیاتی کار می‌کرده به معنای خودکشی است. یعنی دیگر در حوزه عملیاتی کاری نداری و باید بازرس شوی. طبعاً وقتی یک فرمانده درجه یک با این روش برکنار شود توهین‌آمیز است. بعدها اتهاماتی به وی زدند و گفتند که قصد داشته علیه حکومت کودتا کند و حتی از موصل نیروهایش را به بغداد منتقل کرد. این‌گونه اتهام‌زنی‌ها و نوع برخورد عبدالمهدی با وی برای مردم قانع‌کننده نبود. 

نخست‌وزیر مستعفی عراق می‌توانست با سناریوی بهتری به وی سمت مشاور بدهد و بعدها از صحنه خارج کند، ولی با روشی بسیار غیر اخلاقی و غیر اداری این کار را انجام داد و باعث شد مردم به خیابان‌ها بریزند. از آن جهت که ساعدی محبوبیت زیادی در میان مردم داشت، چند روز بعد از برکناری تندیس وی را در موصل پرده‌برداری کردند.

نکته بسیار مهمی است که با یک شخصیت شیعه به‌گونه‌ای برخورد می‌کنند که نشانگر اخلاص و وفاداری‌ مردم به اوست. ساعدی در دوره جنگ با داعش اخلاق بسیار خوب، زاهدانه و متواضعانه‌ای داشت و با وجود اینکه فرمانده یک مجموعه نظامی بود، در خط مقدم کنار سربازانش گام برمی‌داشت، غذا می‌خورد، می‌نشست و می‌جنگید. اتهاماتی که به وی نسبت می‌دهند ازجمله اینکه آمریکایی است، با سفارت آمریکا و بیگانگان ارتباط دارد و ... قانع‌کننده نیست و مردم نپذیرفتند. هر چقدر تهمت زدند و علیه وی کلیپ پخش کردند؛ نتیجه عکس داد، محبوبیتش افزایش یافت و حتی جزو سه نفر نخست پیشنهادی برای سمت نخست‌وزیری از سوی مردم بود.

وقتی اعتراضات شروع شد من بغداد، نجف و کربلا بودم. اعتراضات بسیار خشن و تخریب‌کننده آغاز شد. در نجف دیدم همه مراکز حشدالشعبی، احزاب و استانداری و ... را آتش زدند و در حال حمله و تعرض به بیت آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالی شیعه عراق بودند. حوالی ساعت 11 شب بود که آشوبگران می‌گفتند به سمت «شارع‌ الرسول» برویم و به تعبیر خودشان «سر فتنه را ببریم». 

آنا: چه ارتباطی میان برکناری فرمانده ارشد نظامی عراق و در ادامه، حمله و قصد تعرض به بیت مرجعیت وجود داشت؟

- موسوی: قبل از این اتفاقات فضاسازی سنگینی شده بود. استکبار جهانی، مردم عراق و منطقه را درگیر امور سخت‌افزاری کرده بود. ما برای برخورد با داعش و حتی مبارزه با اشغالگران آمریکایی خیلی هزینه و برنامه‌ریزی کردیم. وقت‌، نیروها، امکانات‌ و ظرفیت‌هایمان در این مسیر صرف شد، در حالی که آنها مشغول امور نرم‌افزاری بودند. ما گرفتار امور سخت‌افزار شدیم و کاملاً از امور اجتماعی و فرهنگی غفلت کردیم و هیچ توجهی به آنها نداشتیم. این تصادفی نیست که آنها از این فرصت سوءاستفاده کردند و در حالی که ما درگیر امور سخت‌افزاری شدیم، خودشان به‌دنبال امور نرم‌افزاری رفتند.

میزگرد تحولات عراق

امیر موسوی، مدیر مرکز تحقیقات راهبردی و روابط بین‌الملل ایران

غربی‌ها برای تغییر بافت جامعه مدنی سازمان‌هایی تشکیل دادند، امکاناتی برای آموزش و کادرسازی فراهم کردند، جوانان عراقی را برای دوره‌های آموزشی به خارج از کشور بردند، در اربیل و چند نقطه عراق دوره‌های رقص، دوره‌های اصلاح تفکرات سیاسی و ... برگزار کردند. کادرسازی‌ها و جذب دختر، پسر، مسن، جوان و کودک در همه شهرها به‌ویژه در مناطق شیعه‌نشین باعث شد بافت جمعیتی تغییر کند، غربگرا شوند و به نسل جدید این‌گونه القا شود که مرجعیت شیعه «سر فتنه» است. طبعاً در چنین فضایی آنها آمادگی هر واکنشی حتی تعرض به بیت آیت‌الله سیستانی را دارند.

آنا: فساد اداری و دولتی در عراق چه میزان است ؟

- موسوی: فساد تا حدی است که اگر بخواهی نظافتچی شهرداری شوی، باید به احزاب دست‌کم 5 هزار دلار رشوه بدهی. چند ماه پیش فراخوان استخدام حدود 50 هزار نفر نیروی امنیتی دادند، آن هم در اوج گرفتاری‌هایی که کشور عراق با آن دست به گریبان است. در سوی مقابل شیوه دیگر استخدام وجود دارد که در آن یک فرم به شما می‌دهند که در آن از شایستگی‌های شما سؤال نمی‌شود و تنها می‌گویند «چه پستی می‌خواهی با چه حقوقی»؟ اگر بخواهی معاون وزیر شوی، نمی‌گویند «شما چه مدرک و سابقه‌ای داری»؟ می‌گویند «برای این سمت باید (مثلاً) 3 میلیون دلار پرداخت کنی» و باقی مسئولیت‌ها نیز این‌گونه توزیع می‌شود.

اگر آن سمت را انتخاب کردی و مبلغ پرداخت شد، می‌گویند «مدرک داری یا نه»؟ جالب‌تر اینکه اگر مدرک هم نداشته باشی برایت درست می‌کنند! زیرا شما پرداخت پول را قبول کرده‌ای. فساد بیداد می‌کند و متأسفانه میان احزاب  علنی شده است. آمریکایی‌ها زمینه‌های این سیستم فاسد را برای چنین روزهایی ایجاد کردند.

مجموع این عوامل باعث می‌شود جوانانی که توصیفش را کردیم با مشاهده فساد مسئولان، آن را کار جمهوری اسلامی تلقی کنند و (دانسته یا ندانسته) به تصاویر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری جسارت کنند و کنسولگری کشورمان را به آتش بکشند. موضوع بعد حمایت جماعتی از گروهی حداقلی است که جسارت می‌کنند. درست است ما می‌گوییم حدود 10 یا 20 نفر به کنسولگری تعرض کردند، ولی نمی‌گوییم این 10 نفر در چه جایگاهی این کار را کردند؟ آنها در قالب تجمع بزرگی این کار را انجام دادند که اگر این جمعیت مخالف اقدام آنها بود، 10 یا 20 نفر جرئت تعرض و جسارت نداشتند. 

در آشوب‌ها نیز همین‌گونه است؛ وقتی حرکتی علیه تصویر رهبر انقلاب انجام می‌شود، شاید یکی دو نفر انجام داده باشند، ولی نشان می‌دهد آنهایی که در آشوب حضور دارند پشتیبانش هستند که توانسته این کار را انجام دهد. ما مداوم آمار می‌دهیم که 10 یا 20 نفر عراقی یک نوجوان را در میدان «الوثیه» بغداد به‌طرز وحشتناکی آویزان کردند و کشتند، در حالی که اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، درست است سه یا چهار نفر اجراکننده توطئه بودند، ولی آیا اگر غالب مردم مخالف این جنایت بودند، آنها جرئت می‌کردند جوان عراقی را با ان وضع فجیع بکشند؟

میزگرد تحولات عراق

محمدعلی الحکیم، مدیر خبرگزاری «النخیل»

آنا: آمریکا در سال‌های اخیر کادرسازی کرد و شاهد اجرای پروژه «آیلپ» در عراق بودیم که بر مبنای آن جوانان عراقی به آمریکا فرستاده می‌شوند، نحوه بررسی و تحلیل امور سیاسی را فرا می‌گرفتند و همه اینها در قالب امور فرهنگی انجام می‌شد. نظرتان دراین‌باره چیست؟

- حکیم: این اقدامات اصلاً شوخی نیست. آمریکا برای جوانان عراقی برنامه‌ریزی کرد، چرا این برنامه‌ها در مناطق شیعه‌نشین است و در مناطق کردی و سنی خبری نیست؟ همین جوانان در مناطق جنوبی عراق کنسولگری ایران و مکان‌های دولتی را آتش زدند. ما به کجا رسیدیم و در 16 سال اخیر چه کرده‌ایم؟ خشم مردم نتیجه چیست؟ سفارت آمریکا در بغداد در 16 سال اخیر فعالیت‌های نفوذی زیادی انجام داده است. آنها بزرگ‌ترین سفارت جهان را در اختیار دارند،‌ ظاهراً 9 استخر و 26 ساختمان بزرگ دارد و مساحت آن هشت برابر بزرگ‌تر از سازمان ملل متحد در آمریکاست. حتی طبق برخی آمارها 21 هزار کارمند دارند. 

- موسوی: عراقی‌ها می‌گویند آمریکایی که در کشورشان مرتکب جنایت شده است، قبل و بعد از سقوط صدام یک میلیون نفر را قتل عام کرده بود. این آمار به غیر از گرسنگی، بیماری بچه‌ها، حدود 12 سال تحریم عراق و سپس جنگ و ترورهایی است که بعد از اشغال عراق انجام شد. نیروهای ارتش آمریکا در «مثلث مرگ» در جنوب بغداد روی پل‌ها می‌ایستادند، عراقی‌ها را به رگبار می‌بستند و همچنین تکفیری‌ها طبق افکار انحرافی خود شیعیان را سر می‌بریدند. علاوه بر این هزاران تُن طلا از کاخ‌های صدام و میلیاردها دلار ارز از بانک مرکزی عراق غارت کردند و کامیون کامیون به سمت پادگان‌های آمریکایی بردند. آنها کل عراق را غارت، ارتش این کشور را نابود، هواپیماهایش را منفجر و امکانات نظامی‌اش را منهدم کردند. آنها با این همه جنایت اکنون آمده‌اند و می‌خواهند نقش «منجی عراق» را بازی کنند. 

میزگرد تحولات عراق

موضوع اقلیم کردستان، سهمیه آنها و نادیده گرفتن کارهای غیرقانونی این اقلیم که به حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی عراق زیان وارد کرده است، بحث دیگری است. ساختار سهمیه‌بندی کاری کرده است که گروه‌های مختلف نمی‌توانند به یکدیگر خرده بگیرند، زیرا همه در فساد غرق و شریک هستند.

آنا: عوامل امیدوارکننده در عراق کدامند؟

-موسوی: ما سه عامل امیدوارکننده در عراق داریم و اگر غفلت نکنیم، می‌توانیم آن را بارور و فعال کنیم. نخست، مرجعیت است که می‌تواند به غائله خاتمه دهد.

دومین عامل امیدوارکننده پایگاه مردمی و چند میلیون نفری مرجعیت شیعه است که در برهه کنونی سکوت اختیار کرده‌اند، زیرا تکلیف مشخصی ندارند و نمی‌دانند چه کار کنند. سومین عامل نیز تشکیلات حشدالشعبی (بسیج مردمی) است. 

میزگرد تحولات عراق

دو بازوی مرجعیت (هواداران میلیونی و حشدالشعبی) را در حالی ساکت نگه داشته‌ایم که در میانشان افراد نخبه، رسانه‌ای، علما، طلاب و دانشگاهیان حضور دارند. آنها در عراق بلاتکلیف هستند و این کشور دست لات‌ها افتاده است. دانش‌آموزان  و مردم جرئت نمی‌کنند مدرسه و سر کار بروند، دکترها از حضور در بیمارستان‌ها هراس دارند و مصیبت‌هایی در عراق به وجود آمده است؛ زیرا لات‌ها که زیاد هم نیستند، قوی هستند و پشتیبانی می‌شوند و در خیابان‌ها میدان‌داری می‌کنند زیرا نیروی امنیتی از منافع ملی دفاع نمی‌کند.

به‌طور کلی مبنای عقیدتی ارتش، پلیس و سیستم امنیتی عراق متزلزل و آشفته است؛ یعنی اعتقاد ندارد که باید عراق را نجات دهند، به همین دلیل به راحتی کارت شناسایی‌ خود را می‌فروشند که تروریست‌ها در نقاطی که می‌خواهند بمب‌گذاری کنند! آنها به‌راحتی در مقابل چند بسته 10 هزار دلاری به تروریست‌ها در عراق دفتر، مجوز و کارت شناسایی‌ می‌دهند.  مجموع این عوامل باعث می‌شود انفجارهای «الکراده» در بغداد رخ می‌دهد و بیش از 300 نفر در بازار کشته می‌شوند. با مشاهده این وضعیت نیروهای مخلص و وفادار حوزه‌های امنیتی و نظامی پیش خود می‌گویند «من از چه کسی باید دفاع کنم؟ از این فاسدها که میلیاردها از عراق غارت کردند؟ از کسانی که بچه‌هایشان خارج کشور هستند؟ از آنها که خودشان همه امتیازات را گرفته‌اند»؟ این در حالی است که زن و بچه‌‌هایشان گرسنه‌ هستند و حتی برخی‌ها پول اجاره خانه ندارند. 

این‌ موضوعات باعث می‌شود تا نیروهای امنیتی و نظامی به فکر دفاع از مردم و کشورشان نباشند و سهل‌انگاری کنند. خطر این موضوع از خیانت بدتر است. یعنی وضع را به‌حدی رسانده‌اند که دیگر نیروی امنیتی جرئت دفاع از مردم را ندارد.

آنا: حتی در صورت دفاع از مردم و مکان‌های دولتی مؤاخذه نیز می‌شوند !

- موسوی: بله! مؤاخذه نیز می‌شوند و با آنها همچون رئیس پلیس نجف برخورد می‌شود. رئیس پلیس نجف را برکنار کردند، زیرا برخورد خوبی داشت و با تظاهرکنندگان حرف می‌زد، نمی‌گذاشت خیابان را ببندند؛ حتی چای به آنها می‌داد. من فکر می‌کنم کار خیلی پیچیده شده و به مرحله‌ای رسیده‌ایم که آمریکا «آدم خوب» ماجرا شده است. عربستان سعودی که 5 هزار انتحاری فرستاد، مردم عراق را به قتل رساند و فتواهای مفتی‌هایش باعث نفوذ داعش در عراق و به راه افتادن شیعه‌کشی شد اکنون «منجی و دوستدار ملت عراق» شده‌اند! 

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/463368
انتقاد نماینده عراق از تبدیل شدن سفارت آمریکا به لانه جاسوسی

انتقاد نماینده عراق از تبدیل شدن سفارت آمریکا به لانه جاسوسی

افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد

افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد

اصابت راکت به پایگاه تروریست‌های آمریکا در شمال عراق

اصابت راکت به پایگاه تروریست‌های آمریکا در شمال عراق

مزین شدن بغداد به تصاویر شهیدان سلیمانی و مهندس

مزین شدن بغداد به تصاویر شهیدان سلیمانی و مهندس

نقش احتمالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ترور شهید سلیمانی

نقش احتمالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ترور شهید سلیمانی

آمریکا از عراق می‌رود؛ ناتو جایش را می‌گیرد!

آمریکا از عراق می‌رود؛ ناتو جایش را می‌گیرد!