سه شنبه  06  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مدیرعامل پایگاه خبری النخیل در گفتگو با آنا مطرح کرد:

تقلای ترامپ برای فراموش کردن کابوس تظاهرات میلیونی عراق/بعد از انگلیس، نوبت اخراج آمریکاست

دوشنبه 07 بهمن 1398 ساعت 13:01
یک تحلیلگر عراقی گفت: رئیس‌جمهور آمریکا پس از تظاهرات میلیونی ملت عراق به هر اقدامی دست می‌زند تا این کابوس را فراموش کند و بتواند در این کشور برای خود جای پایی داشته باشد اما مردم این کشور، عزم خود را برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا جزم کرده‌اند.

محمدعلی الحکیم، مدیرعامل پایگاه خبری النخیل در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره خروش میلیونی ملت عراق در برابر حضور اشغالگران آمریکایی در این کشور گفت: تظاهرات روز جمعه سیلی سخت و دردناکی به صورت دونالد ترامپ بود و رئیس‌جمهور آمریکا اکنون به هر اقدامی دست می‌زند تا این کابوس را فراموش کند و بتواند در عراق برای خود جای پایی داشته باشد.

محمد علی الحکیم

وی افزود: تظاهرات میلیونی سیلی غیرمنتظره‌ای نه به صورت ترامپ بلکه به صورت استعمارگران بیگانه بود تا بدانند عراق کشوری است مستقل که حاکمیت، ملت و دولت مقاوم دارد. من معتقدم تظاهرات جمعه گذشته، علیه حزب بعث نیز بود، زیرا مردم عراق در شعارهای خود حرف واحدی داشتند و آن این بود که مخالف حضور نظامی آمریکا و مزدورانی هستند که قصد دارند نقشه‌های آمریکا را در عراق پیاده کنند. بعید می‌دانم کسی وجود داشته باشد که این تظاهرات را تک‌بُعدی و فقط برای اخراج نظامیان آمریکایی بداند. هرگز این تصور درست نیست بلکه همگان خواهان تخریب و نابودی کامل پایگاه‌های آمریکایی در عراق هستند.

آمریکا به‌دنبال ایجاد فتنه است

این تحلیلگر عراقی عنوان کرد: آمریکا در فکر این است که با هدف قرار دادن نیروهای عراقی در داخل این کشور، فتنه ایجاد کند و باعث رقم خوردن اختلافات داخلی شود؛ نمونه این موضوع را می‌توان در پرواز بدون مجوز هواپیماهای نظامی و پهپادهای آمریکا در آسمان بغداد مشاهده کرد که نقض آشکار حاکمیت و استقلال عراق است. اوج جنایت آنها در پرواز پهپادشان برای هدف قرار دادن سردار شهید قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس حشدالشعبی در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد بود که باعث خشم ملت عراق شد و در ادامه تظاهرات میلیونی مردم این کشور را رقم زد.

بیشتر بخوانید:

فادی السید: ملت عراق سیلی سختی به صورت آمریکا نواخت/ حق عراقی‌ها برای تشکیل حکومتی از جنس مقاومت

سیدرضا الغرابی: دولت عراق به پشتوانه راهپیمایی میلیونی مردم، خواستار خروج نظامیان آمریکایی شود

مدیرعامل خبرگزاری النخیل با بیان اینکه همه عراقی‌های شیعه، سنی و کُرد خواهان خروج نیروهای تروریست آمریکایی از خاک کشورشان هستند، تأکید کرد: تظاهرات میلیونی بغداد پیام آشکار آنها به آمریکا بود که حضور نظامی‌شان را در گوشه گوشه خاک عراق برنمی‌تابند و این تصمیم، قطعی است. آمریکا از زمانی که پای خود را در عراق باز کرد، در تلاش بوده است تا به اختلافات طایفه‌ای میان شیعه و سنی دامن بزند. در زمان دولت‌ خودخوانده داعش نیز تلاش می‌کرد به رابطه با اسرائیل به‌وسیله کُردها دامن بزند و اکنون به‌شدت در حال ایجاد فتنه جدید است تا بتواند به حضور نظامی‌اش در عراق ادامه دهد، ولی عراقی‌ها هرگز نباید به این راضی شوند که حتی یک نظامی آمریکایی در این کشور باقی بماند.

محمد علی الحکیم

حکیم گفت: آمریکایی‌ها به حق حاکمیت عراق و استقلال این کشور جسارت کردند. در واقع آمریکا مرتکب دو جنایت شده است؛ جنایت نخست حمله به فرماندهان رسمی نظامی در عراق ازجمله ابومهدی المهندس است که جزو تشکیلات رسمی ارتش به‌شمار می‌رود و مجلس عراق نیز آن را به رسمیت شناخته است. دومین جنایت، این است که آمریکا به شخصیت نظامی بزرگی همچون سردار سلیمانی حمله کرد، بلافاصله به این جنایت اعتراف و برای توجیه اقدام خود، پاکسازی عراق از تروریسم را بهانه کرد. این در حالی است که فرمانده سابق نیروی قدس بنا به درخواست رسمی دولت عراق به بغداد سفر کرده بود.

تکرار اخراج یانکی‌ها پس از 100 سال، پیام حضور میلیونی ملت عراق به آمریکایی‌ها

وی تأکید کرد: آمریکایی‌ها باید طبق اظهارات دولت و مجلس عراق و در پاسخ به تظاهرات میلیونی مردم این کشور، پاسخگوی دلیل حضور غیررسمی و غیرقانونی خود در خاک این کشور باشند. مجلس و ملت عراق به صراحت اعلام کرده‌اند مخالف حضور نظامی آمریکایی‌ها هستند. اگر واشنگتن نمی‌خواهد این واقعیت را بپذیرد، عراقی‌ها ناچار دست به سلاح خواهند برد و همان‌گونه که در سال 1920 نظامیان بریتانیایی را از عراق اخراج کردند، آمریکایی‌ها را نیز از خاک خود اخراج خواهند کرد.

حکیم تصریح کرد: پیام حضور میلیونی ملت عراق به آمریکایی‌ها این بود که اگر خودشان نخواهند از خاک این کشور خارج شوند، آنها را با قدرت سلاح اخراج خواهند کرد. ترامپ اکنون باید به این فکر کند که عراق دیگر کشور آسانی برای جولان نظامیانش نیست.

آمریکایی‌ها اگر می‌خواهند در عراق باقی بمانند باید بدانند تعبیر سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان تحقق خواهد یافت که گفت «نیروهای آمریکایی عمودی می‌آیند و افقی بازمی‌گردند».

این تحلیلگر عراقی عنوان کرد: ارزیابی من این است که ترامپ اکنون بعد از حمله به مقرهای حشدالشعبی و ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در دامی افتاده است که رهایی ندارد. او نقشه‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را دنبال می‌کرد. آمریکا می‌خواست اسرائیل را با ایجاد فتنه‌های خبیثانه در کشورهای عربی و اسلامی امن جلوه دهد. فتنه‌های جدید در کشورهای عربی و اسلامی هرگز نمی‌تواند مأمنی برای رژیم اشغالگر باشد و هرگز ملت‌های این کشورها به چیزی جز خروج آمریکایی‌ها از منطقه راضی نخواهند شد و باید بدانند هر لحظه حضور آنها در عراق برایشان خطرناک است.

محمد علی الحکیم

حکیم گفت: من معتقدم هر قطره خون سلیمانی و مهندس، ارتش‌هایی با هزاران سرباز ایجاد کرده است که همه آنها سلیمانی و مهندس هستند. آشکارترین پیامدهای حمله پهپادهای آمریکایی به کاروان حامل سرداران مقاومت را می‌توان در این دید که آنها آشکارا اعتراف کردند ایران نخستین کشوری است که توانست پس از دهه‌ها یک پایگاه آمریکایی را در منطقه و جهان، هدف قرار دهد. آنها اعتراف کردند ایران با ده‌ها موشک، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی‌شان در منطقه یعنی پایگاه عین‌الاسد را هدف قرار داد.

بیشتر بخوانید:

حکیم: اخراج آمریکایی‌ها از عراق حتمی است/ ندای غیبی به آیت‌الله سیستانی

وی تأکید کرد: آمریکا باید در آینده خوب فکر کند که همه طیف‌های عراق سنی، شیعه و کُرد هیچ تمایلی ندارند که نظامیان آمریکایی را در منطقه ببینند و این تفکر باعث شده است تا واشنگتن ناوهای جنگی خود را از خلیج فارس تا هزاران کیلومتر دور کند و بالگردهایش را به نقاط دورتری از خاورمیانه بفرستد. نظامیانشان نیز در حال انتقال به پایگاه‌هایی هزاران کیلومتر دورتر از عراق و سوریه هستند. این جابه‌جایی‌ها آشکارا نگرانی آنها را از خشم ملت‌های مسلمان در ایران، عراق، لبنان و سوریه نشان می‌دهد.

حکیم گفت: آنها خوب می‌دانند خون سردار سلیمانی و مهندس تنها دامن اشغالگران را خواهد گرفت و منطقه را برای آنها شعله‌ور خواهد کرد. در آینده نزدیک دامنه خشم ملت‌های ایران و عراق، دامن صهیونیست‌ها را خواهد گرفت و باید شاهد آزادی فلسطین اشغالی از چنگال صهیونیست‌ها باشیم. خون سرداران مقاومت سلیمانی و مهندس آثار مثبتی در منطقه خواهد داشت و باعث تار و مار شدن نیروهای آمریکایی خواهد شد. ملت عراق نیز اجازه نخواهد داد کشورهایی که داعیه پیروزی از آمریکا دارند، ازجمله عربستان در امور داخلی‌شان مداخله کنند و استقلال خود را حفظ خواهند کرد.

آمریکا حق ندارد استقلال عراق را نقض کند

وی تأکید کرد: سفارت آمریکا در عراق که مساحتش چندین برابر مساحت یک زمین فوتبال است، منطقی نیست که در یک کشور مسلمان همچون عراق، زمامدار امور باشد و بخواهد پهپادها و بالگردهایش را هر زمان که خواست به پرواز درآورده و استقلال عراق را نقض کند.

مدیرعامل خبرگزاری النخیل گفت: تظاهرات میلیونی مردم عراق این موضوع را نشان داد که عراقی‌ها نقض حق حاکمیت خود را نخواهند پذیرفت. اینکه آنها هزاران نظامی در عراق دارند، برایشان بسیار خطرناک است و بغداد زیر بار حضور نظامی آمریکایی نخواهد رفت. حکومت، ملت و مرجعیت عراق، یکپارچه مقابل اشغالگری آمریکایی‌ها ایستاده‌اند و نخواهند گذاشت این خفت ادامه یابد. 

آمریکا هیچ پایبندی و تعهدی به توافقات داخلی و بین‌المللی نداشته و از لحاظ ماهیت با داعش هیچ تفاوتی ندارد و آشکارا همه قواعد جنگی و دیپلماتیک را زیر پا می‌گذارد.

وی عنوان کرد: متأسفانه دولت عراق در بازه زمانی خاصی فریب آمریکایی‌ها را خورد و مجوز در اختیار داشتن سلاح و استفاده از حریم هوایی خود را به آنها داد و آنها را ذیل توافق امنیتی آورد اما این توافق با نابودی داعش از بین رفته است و مهر ابطال آن را مردم عراق در تظاهرات میلیونی روز جمعه زدند. آنها اکنون باید سلاح خود را بر زمین بگذارند و هر چه سریع‌تر خاک عراق را ترک کنند.

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/468531
درخواست اعضای ائتلاف بین‌المللی از عراق به منظور تعیین جدول زمانی برای خروج از این کشور

درخواست اعضای ائتلاف بین‌المللی از عراق به منظور تعیین جدول زمانی برای خروج از این کشور

موسوی: تضعیف شیعیان عراق توسط آمریکا به دلیل محوریت آنها در جبهه مقاومت است

موسوی: تضعیف شیعیان عراق توسط آمریکا به دلیل محوریت آنها در جبهه مقاومت است

ترامپ با تحریم سپاه پاسداران میخ آخر را به تابوتش کوبید

ترامپ با تحریم سپاه پاسداران میخ آخر را به تابوتش کوبید

اخراج آمریکایی‌ها از عراق حتمی است/ ندای غیبی به آیت‌الله سیستانی

اخراج آمریکایی‌ها از عراق حتمی است/ ندای غیبی به آیت‌الله سیستانی

مدیرعامل خبرگزاری «النخیل»: کسی حق ندارد در عراق رسانه‌ای را ببندد

مدیرعامل خبرگزاری «النخیل»: کسی حق ندارد در عراق رسانه‌ای را ببندد