دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

صحرایی: یکی از دلایل اصلی شکست توطئه‌ها، اجرای قانون رتبه‌بندی بود

صحرایی: یکی از دلایل اصلی شکست توطئه‌ها، اجرای قانون رتبه‌بندی بود
وزیر آموزش و پرورش گفت: بنا بر اعلام گزارش شورای عالی امنیت ملی یکی از دلایل اصلی شکست توطئه‌ها، اجرای قانون رتبه‌بندی بود.
کد خبر : 920137

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا،  رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در همایش ملی تکریم خیرین مدرسه‌ساز که امروز ۱۲ تیر ۱۴۰۳ پیش از ظهر در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: من در این لحظه شاید آخرین دیدار رسمی‌ام در نظام تعلیم و تربیت باشد و درصدد هستم مروری به سال‌های گذشته داشته باشم.

وی افزود: در حالی که کرونا و ابهام سراسر مدارس کشور را گرفته بود بازگشایی مدارس یک مسئله خبرساز شد. با آغاز مدارس در مهر ۱۴۰۱ جنگ شناختی و مسمومیت‌های زنجیره‌ای به‌ویژه در مدارس دخترانه و دروغگویی که استراتژی دشمنان ما بود، با شکست مواجه شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از دلایل این شکست اجرای قانون رتبه‌بندی بود. اگر چه در اسفند ۱۴۰۱ با مشکلاتی مواجه شدیم؛ اما سرانجام محقق شد.

صحرایی ادامه داد: ما از شهید رییسی یاد گرفتیم که هرآنچه دشمن را ناراحت میکند همان نقطه خوشحالی ماست. مدرسه‌ها باز شد و نشاط بازگشت. همزمان شد با اغتشاشات. جنگ شناختی بی‌سابقه راه انداختند از مسمومیت‌های زنجیره‌ای ‌و ..‌. . توطئه‌ها زود شکست خورد.

وی ابراز کرد: بنا بر اعلام گزارش شورای عالی امنیت ملی یکی از دلایل اصلی شکست توطئه‌ها، اجرای قانون رتبه‌بندی بود. 

صحرایی اضافه کرد: رتبه‌بندی را اجرا کردیم. دیگران حرفش را زدند و این دولت اجرا کرد. در مهر ۱۴۰۲ حدود ۷۰ هزار معلم بازنشسته شدند. آن هم گذشت؛ اما تصمیمات مهمی در دوران شهید جمهور اتفاق افتاد که آن‌ها را مرور می‌کنم. وقتی دولت سیزدهم آموزش و پرورش را تحویل گرفت چند بحران وجود داشت. نقطه بحرانی اول به قله رسیدن رشد جمعیت دانش‌آموزی کشور بود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: همچنین در تمام سال‌های قبل از دولت شهیدرییسی تعداد بازنشستگان بیشتر از جذب بوده است یعنی ۴۶۲ هزار نفر بازنشسته شده‌اند و حدود ۳۰۰ هزار نفر جذب شده‌اند. 

صحرایی ادامه داد: قبل از این دولت جذب دانشگاه فرهنگیان به ۳ هزار و ۷۰۰ نفر رسید و کار به جایی رسید که رهبر انقلاب اسلامی شخصا به این دانشگاه رفتند تا از بحران‌های آینده جلوگیری شود؛ اما ما تمام انرژی را به کار گرفتیم و فقط کار کردیم. سال ۱۳۹۱ آموزش و پرورش ۷۹ هزار و ۱۴۸ نیروی خدمتگذار داشته ولی در سال ۱۴۰۱ به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برای مهر امسال ۱۷۶ هزار معلم جدید می‌خواهیم، عنوان کرد: کسری ۳۰۰ هزار نفری را به این عدد رسانده‌ایم. در این دولت بیش از ۳۰۰ هزار ردیف استخدامی صادر شده که بیش از ۱۵۰ هزار ردیف مربوط به وزارت آموزش و پرورش بوده است.

صحرایی ابراز کرد: سال آتی ۷۲ هزار معلم و حدود ۳۰ هزار نفر هم از طریق دانشگاه فرهنگیان وارد خواهند شد. 

صحرایی با اشاره به دولت شهید جمهور، ادامه داد: ۴۷ هزار میلیارد تومان از معوقات معلمان مربوط به دولت قبل در این دولت پرداخت شد و بقیه هم در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: در این دولت تا زمان شهادت آیت‌الله رییسی ۷ هزار مدرسه ساخته شد. ۳۵ هزار کلاس درس در هر روز، هر روز ۸ مدرسه. ۶۴ درصد این پروژه‌ها در روستاها و بقیه در شهرها ساخته شد.

وزیر آموزشو پرورش خاطرنشان کرد: جاهایی در کشور مدرسه ساخته شد که هیچ تریبونی برای تبلیغ جز دعای خیر پدران و مادران وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰۰ مدرسه برای سیستان و بلوچستان ساخته شد، عنوان کرد: کور باد چشم دشمنانی که حرف‌های دیگر می‌زند.

صحرایی با بیان اینکه در طرح شهید عرب سیستم گرمایشی و سرمایشی ۲۳ هزار کلاس درس ساماندهی شدند، اظهار کرد: حدود ۵۷۰ مدرسه کانکسی جمع‌آوری شده و در هفته دولت برنامه‌ریزی شده که بقیه هم جمع‌آوری شود و دیگر مدارس کانکسی نخواهیم داشت. 

وی با بیان اینکه حدود ۱۳ میلیون مترمربع از فضاهای آموزشی ما ایزوگام یا آسفالت شده‌اند، عنوان کرد: هنرستان‌ها دغدغه دولت بود تا موضوع بیکاری را از هنرستان حل کند. در این دولت ۳۹.۳۸ درصد دانش‌آموزان متوسطه نظری به هنرستان‌ها رفتند.

به گفته وی، ۳۳۹ هنرستان در دست ساخت است و ۱۹۲ هنرستان تحویل دادیم.

صحرایی ادامه داد: تجهیزات آموزشی دغدغه ماست. در این دولت ۴ هزار میلیارد تومان به تجهیزات اختصاص یافت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی کشور به ازای هر دانش‌آموز اکنون ۵ متر و ۲۸ سانتیمتر شده است که در قبل از انقلاب کمتر از ۲ متر بوده است، اظهار کرد: در ۲۴۱ منطقه سرانه کمتر داریم که تمرکز ما در همان نقاط است. توقع من از شما خیرین این است که روی این مناطق تمرکز کنید. 

صحرایی ادامه داد: دولت سیزدهم که دولتی بود با آغازی بسیار سخت با بدهی‌های فراوان، اما سهم تملک دارایی وزارت آموزش و پرورش از بودجه کشور به ۲۰ همت در این دولت رسیده است. قد ما در دولت سیزدهم برافراشته شد. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در حوزه پرورشی هم پرچم ما برافراشته است، خطاب به خیرین ابراز کرد: مدرسه‌داری و مدرسه‌یاری را هم همانند مدرسه‌سازی سر دست بگیرید. دانشگاه فرهنگیان را دریابید؛ اگر مدرسه انسان‌ساز است این دانشگاه، معلم انسان‌ساز را تربیت می‌کند. این دانشگاه به تعبیر رهبر انقلاب مرکز ثقل آموزش و پرورش است.

صحرایی با بیان اینکه همه معتقدند که برنامه‌ای که این دولت برای آینده نوشته تضمین‌کننده خروج ما از چالش‌های کنونی است، خاطرنشان کرد: ۳۸ حکم در ماده ۸۷ این برنامه برای آموزش و پرورش آمده است.

وی اضافه کرد: در ماده‌ای آمده است که اگر مدرسه‌ای نیمه‌تمام باشد و خیری که بخواهد تکمیل کند، تمام هزینه‌های او هزینه مالیاتی به حساب می‌آید. 

صحرایی خاطرنشان کرد: امیدوارم ۸ هزار مدرسه‌ای که هم اکنون در حال ساخت است به کمک شما و دولت خدمت‌گذار و ادامه‌دهنده راه شهید رییسی تکمیل و تحویل شود. 

انتهای پیام/

برچسب ها: آموزش و پرورش
ارسال نظر
هلدینگ شایسته