دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون قوه قضائیه:

حکمرانی قضایی با به کارگیری نخبگان میان رشته‌ای تحقق می‌یابد

حکمرانی قضایی با به کارگیری نخبگان میان رشته‌ای تحقق می‌یابد
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: نخبگان دستگاه قضا فقط در دادگستری و امر قضاوت فعالیت نمی‌کنند بلکه نخبگان میان‌رشته‌ای از سرمایه‌های عظیم قوه قضاییه هستند.
کد خبر : 916983

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سومین جلسه شورای مدیران با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در محل سالن جلسات ساختمان شهید صدیقیان (ساختمان شماره ۳ قوه قضائیه) برگزار شد.

واکاوی و بررسی ویژه پیرامون موضوع جذب نخبگان در قوه قضائیه از محور‌های مهم این نشست بود که با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه و جمعی از مدیران کل ادارات تابعه و مشاوران این معاونت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه با مروری بر ظرفیت جذب نخبگان در قوه قضائیه بر اهمیت تعریف نخبگی در قوه قضائیه صحه گذاشت و عنوان کرد: نخبگی و دارا بودن استعداد برتر و توانمندی ویژه در سازمان‌های مختلف بروز و ظهور متفاوت دارد در قوه قضائیه نیز بر اساس نیازمندی‌های دستگاه قضا شاخص‌های نخبگی لحاظ می‌شود.

الفت با اشاره به شرح وظایف کارگزینی در ایجاد ظرفیت سازی و جایگاه متناسب با فعالیت مورد نظر است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی بر اساس نیازمندی‌های قوه قضائیه، همزمان با جذب نخبگان، شرایط حفظ نخبگی و به‌کارگیری نخبگان در جایگاه متناسب از همان ابتدا باید در دستور کار قرار گیرد و باید بستر‌ها برای حفظ و نگهداشت نخبگان فراهم شود تا نیروی نخبه ماندگار شود.

وی با تشریح جغرافیای فعالیت نخبگان در دستگاه قضا و ارتقا حکمرانی قضائی با بکارگیری نخبگان میان رشته‌ای عنوان کرد: فعالیت نخبگان دستگاه قضا منحصر به حضور در دادگستری و در امر قضاوت نمی‌شود بلکه نخبگان میان رشته‌ای نیز بخشی از سرمایه‌های دستگاه قضا هستند.

وی افزود: در مبحث نخبه گزینی در امر قضا، گره مسائل مردم که با تعامل طرفین بر طرف نشده و تبدیل به دعوا شده توسط قضات نخبه‌ای که قدرت حل مسئله، مدیریت پرونده و ارائه پاسخ مطلوب را دارد، باز می‌شود. در کنار این موارد همکاری نخبگان در کار‌های شبه قضائی سنگین در ستاد و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه نیز کمک کار می‌شود.

معاون رئیس قوه قضائیه خاطر نشان کرد: همانطور که نخبگان با اثرگذاری موجب ارتقا فرهنگ سازمانی می‌شوند، زمینه، ظرفیت و فرهنگ کار با کارکنان نخبه نیز باید فراهم شود تا توانمندی‌های این افراد در مسیر رشد شکوفا و منتهی به بلوغ فکری و توسعه پایدار شود.

در ادامه مهدی دوست محمدیان نماینده تیم پژوهشی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب نخبگان دستگاه قضا عنوان کرد: طراحی شاخص‌ها، معیار‌های نخبگی و استعداد‌های برتر، شناسایی نخبگان و کشف استعداد‌های برتر به منظور رشد و توانمندسازی و ایجاد شبکه نخبگان به منظور بهره‌مندی از ظرفیت ایشان در شناسایی و حل مسائل و همچنین ایجاد سازوکار مناسب به منظور افزایش سهم مشارکت در تصمیم گیری‌ها در ابتدا در دستور کار قرار گرفت و در ادامه در راستای سیاست گذاری و برنامه‌ریزی به منظور حمایت هرچه بیشتر از نخبگان اقدامات پژوهشی نیز به صورت میدانی انجام شده است تا با برگزاری جلسات کانونی شاخص‌های مورد نیاز به منظور جذب نخبگان دستگاه قضا امتیاز بندی شود.

دوست محمدیان افزود: داده‌های مورد نیاز مبتنی بر شاخص‌های بومی دسته بندی شده است و مصاحبه با قضات سرآمد دستگاه قضا در جمع بندی اطلاعات بسیار مثمر ثمر بوده است.

حامد عباسی مجری طرح شناسایی نخبگان دستگاه قضا نیز با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم کشور که رهبر معظم انقلاب بسیار بدان توجه داشتند بحث جذب، بکارگیری و شناسایی و نگهداشت نخبگان است، عنوان کرد: از دستگاه‌های دخیل در این موضوع که انصافاً عملکرد مطلوبی داشته است از دستگاه قضا می‌توان نام برد که از دو سال گذشته ورود بسیار خوبی در این حوزه داشته است.

عباسی با ذکر اهمیت جذب نخبگان از جنبه‌های مختلف، اذعان داشت: دلیل بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان از جنبه‌های متعددی حائز اهمیت است و در اصل از سرمایه‌های کشور حمایت می‌شود. سرمایه‌های که با طرح ایده‌های جدید، زمینه رشد و پیشرفت سازمان و کشور را فراهم می‌آورند.

وی با بیان اینکه از وظایف بنیاد ملی نخبگان جذب نخبگان است، اظهار داشت: شاخص‌های عمومی بنیاد ملی نخبگان در اکثر موارد به کار گرفته می‌شود، اما قوه قضائیه در اقدامی تخصصی بر اساس ماهیت عملکردی و اهداف و سیاست‌های خود مبادرت به پژوهش و شناسایی قضات و کارکنان نخبه قوه قضائیه در حین خدمت کرده، ضمن اینکه برای جذب نخبگان میان رشته‌ای که با کارکنان این دستگاه تعامل و همکاری دارند هم نخبه گزینی می‌کند. شاخص‌هایی که می‌تواند با موشکافی دقیق‌تری بومی گزینی شود.

عباسی افزود: تیم پژوهش با بررسی مقالات و پژوهش‌های مختلف به شناسایی این شاخص‌ها پرداخته است. دسته بندی آموزشی، قضائی، اجرایی، افتخارات و اختراعات قضائی، فرهنگی و اجتماعی از اعم این شاخصه‌ها هستند تا با شایسته‌گزینی افراد در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. البته چالش‌هایی برای شناخت شاخص‌های نخبگی وجود دارد به جهت اینکه برخی از‌های را خیلی سخت می‌توان سنجید که طبیعی است، چون بحث، تفسیر، تحلیل و استدلال و سنجش خاصی نمی‌توان برای آن به کار برد که امید است با تطبیق داده‌ها نتایج مطلوب‌تری حاصل شود.

در پایان این نشست معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه از مهدی جوهری؛ مدیرکل آموزش قوه قضائیه و مریم خزایی، رئیس حوزه معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه که با حمایت از فعالیت‌های پژوهشی نقش مؤثری را در تحقق مأموریت‌های تیم پژوهش معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه ایفا کردند با اهدا لوح سپاس، تقدیر و تجلیل کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته