دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
هرمزی در صحن شورا:

توسعه جنوبی ایستگاه میدان خراسان به حمایت ویژه نیاز دارد / حفاری ۲۲۱ متر از خط ۱۰

توسعه جنوبی ایستگاه میدان خراسان به حمایت ویژه نیاز دارد   حفاری ۲۲۱ متر از خط ۱۰
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران صبح امروز و در صحن شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ایستگاه میدان خراسان در حال تکمیل است، گفت: توسعه جنوبی این ایستگاه به حمایت ویژه نیاز دارد.
کد خبر : 916489

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محسن هرمزی امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ و در جریان ارائه گزارش اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیک در صحن شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه توسعه جنوبی ایستگاه میدان خراسان به حمایت ویژه نیاز دارد، تصریح کرد: اگر بودجه ویژه‌ای برای منطقه ۲۰ اختصاص یابد دو ایستگاه در این محدوده را هم تا پایان سال تحویل خواهیم داد. همه ظرفیت‌ها آماده است و اگر حمایت ویژه صورت بگیرد این دو ایستگاه وارد مدار خواهند شد.

هرمزی با بیان اینکه ۲۲۱ متر حفاری خط ۱۰ انجام شده است، یادآور شد: مذاکرات خط ۹ نیز با همکاری بخش خصوصی با چین انجام شده و قرارداد آن در حال نهایی شدن است و در آینده نزدیک به سرعت عملیات آن دنبال خواهد شد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۳ خط ۶ و ۷ مترو تکمیل می‌شود و در حدفاصل جلسه قبلی تا امروز درصد پیشرفت‌های حوزه مترو نشان می‌دهد که عملیات اجرایی در حال انجام است. ما همواره با موضوع نقدینگی مواجه هستیم و اوراق مشارکت معمولا در مرداد ماه دست ما را می‌گیرد.

معاون شهردار تهران همچنین در خصوص آخرین وضعیت قطار ملی اظهار کرد: در قرارداد ۱۱۳ دستگاه واگن ملی نیز در بخش بدنه به میزان ۹۶ درصد انجام شده است. قرارداد‌های بعدی با جهاد دانشگاهی، مپنا و دیگر بخش‌ها منعقد شده و پای کار آمده اند و از ۲۱ بدنه ۱۴ بدنه کامل ساخته شده و یک رام قطار در حال رنگ آمیزی است.
محسن هرمزی تأکید کرد: ما از اعضای شورا دعوت می‌کنیم که از شرکت واگن سازی بازدید کنند. دو رام قطار ac در راستای اورهال به ناوگان اضافه شده و یک قطار دو طبقه نیز در حال اورهال است.
وی با اعلام اینکه شماتیک قطار ساخته شده در چین نیز آماده بازدید است و در تیرماه نمایندگانی از شرکت بهره برداری و وزارت کشور در چین از این قطار بازدید خواهند کرد، گفت: با این روند تا پایان سال اولین رام قطار تحویل کشور خواهد شد. هفت واگن بعدی نیز تا پایان سال ساخته و تحویل داده خواهد شد.

از ماه قبل از تحویل بیش از ۸۰۰ دستگاه به ۹۵۰ دستگاه اتوبوس رسیده ایم

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در یک ماه گذشته ۷۰ دستگاه اتوبوس جدید از عقاب افشان و ۴۴ دستگاه نیز از اسنا دریافت شده و این روند هر هفته ادامه دارد، گفت: تعدادی اتوبوس اسنا در هفته جاری نیز در حال شماره گذاری است. ۲۳۰ دستگاه با عقاب افشان و ۱۱۷ دستگاه اتوبوس نیز با اسنا قرارداد داریم.

هرمزی تأکید کرد: ۱۱۴ دستگاه اتوبوس به قرارداد سه هزار دستگاه اضافه نشده است. روز شنبه ۱۰۰ دستگاه به خطوط اتوبوسرانی اضافه خواهند شد. برای خطوط غرب تهران زحمات زیادی کشیده شد و نوسازی صورت گرفت. این اتوبوس‌های جدید هم در مناطق جنوب و جنوب شرق تهران فعال خواهند شد. در مجموع از ماه قبل از تحویل بیش از ۸۰۰ دستگاه به ۹۵۰ دستگاه اتوبوس رسیده ایم.

۵۲ دستگاه از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس چینی ساخته شده است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ضمانت نامه‌های قرارداد چین تحویل داده شده است، گفت: ۵۲ دستگاه از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس چینی ساخته شده است. در بخش تاکسی نیز هفته آینده همکاران ما در تاکسیرانی از ۱۵۰ دستگاه تاکسی در حال ساخت بازدید کردند. در پارت اول ۳۰ دستگاه ون نیز تحویل داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه چهار هزار نفر تا پایان سال قبل برای اخذ تسهیلات معرفی شده اند، گفت: ۲۷۲ دستگاه تاکسی پایه گازسوز وارد شبکه تاکسیرانی شده و روز قبل هم ۲۰۰ دستگاه پلاک گذاری شده تحویل تاکسیرانان شد و ۸۰۰ دستگاه باقی مانده نیز تا پایان خردادماه تحویل داده می‌شود.

هرمزی همچنین تصریح کرد: در مجموع هزار و ۲۷۲ دستگاه تاکسی به ناوگان تاکسیرانی پایتخت در مدت اخیر اضافه شد. وزارت کشور نیز کار مهمی انجام داد و چهار مدل پیشنهادی را تایید کرد.

وی با بیان اینکه با ایران خودرو برای خدمات پس از فروش تاکسی‌های شهرداری به جمع بندی رسیده ایم، یادآور شد: توافق نامه‌هایی بین شهرداری و وزارت صمت انجام شده و با ایران خودرو پنج هزار دستگاه خودرو، با مدیران خودرو هزار دستگاه، با آرین ستاک دو هزار دستگاه و با کرمان موتور دو هزار دستگاه توافق صورت گرفته است.

بهره برداری از پایانه شرق تا پایان ماه جاری

هرمزی گفت: پایانه شرق جدید ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قول ما تا پایان خردادماه عملیاتی می‌شود. تا هفته دولت شرکت‌ها نیز مستقر خواهند شد و رسما وارد مدار می‌شود.

هرمزی در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسش اعضای شورای شهر نیز گفت: در مورد خط ۸ عملیات اجرایی سال گذشته رقم خورد و از دو روز پیش تجهیز کارگاه صورت گرفته و احداث رمپ‌ها آغاز شده است. عملیات اجرایی در ایستگاه‌هایی که قرار بود تی بی ام فعال شود، آغاز شده است و پیمانکار باید پنج درصد پیش رود تا ما از منابع غیرنقد مطالبات را تسویه کنیم که بیش از یک سال زمان خواهد برد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه قرار بود در کمیسیون عمران و حمل و نقل درخصوص خط ۸ و ۹ بررسی‌ها صورت بگیرد که با ایام شهادت رئیس جمهور همراه شد، اظهار کرد: ما این آمادگی را داریم که گزارش اقدامات و برنامه‌ها را به کمیسیون ارائه دهیم.

وی با تأکید بر اینکه کریدور‌های تراموا در شورای عالی ترافیک مصوب شد، تصریح کرد: نگاه ما این بود با همکاری شورا جلو برویم. توافقی با چینی‌ها انجام دادیم که یک رام تراموا به صورت رایگان در اختیار شهر تهران قرار دهند که از آن به صورت آزمایشی از آن استفاده کنیم که سه ماه آینده این رام بدون ریل در اختیار ما قرار خواهد گرفت. مسیر مورد نظر ما حدفاصل میدان امام حسین تا تهرانپارس است. اگر این روند آزمایشی موفق بود و معقول به نظر می‌رسید آن را دنبال خواهیم کرد.

هرمزی با بیان اینکه مصوبه‌ای که به فرمانداری تحویل داده شده بود نیاز به بررسی در جلسه هم اندیشی داشت که بعد از جلسه امروز تحویل داده خواهد شد، گفت: روز گذشته شهردار تهران عدد چهار میلیارد یورو را اعلام کرده بود که این عدد به اشتباه منتشر شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین تصریح کرد: ۷۴ جایگاه شارژ وسایل حمل و نقل برقی در سال قبل راه اندازی شده است. بحثی در شورا داشتیم که این موضوع زیرساختی در شرکت رایانه شهر دنبال شود. این موضوع از معاونت حمل و نقل خارج و به دفتر شهردار منتقل شده بود و پیش از تذکرات مطرح شده، موارد را پیگیری کردیم تا جایگاه‌ها مجدداً در معاونت دنبال شود.

وی ادامه داد: انتقال و جابجایی اعتبار در سازمان حمل و نقل و ترافیک با شرکت مپنا دنبال شد، گفت: هنوز ماده ۱۲ برای تاکسی‌های برقی به نتیجه نرسیده و رقم تسهیلاتی که پرداخت شده از محل صندوق کارآفرینی بوده است. رانندگان از این موضوع استقبال داشتند و وام با بهره پایینی پرداخت می‌شود.

افتتاح پایانه شرق جدید ارتباطی به کاندیداتوری شهردار تهران ندارد
هرمزی با بیان اینکه پایانه شرق ارتباطی به کاندیداتوری شهردار تهران در انتخابات ندارد، یادآور شد: ما پیش از این نیز اعلام کرده بودیم که پایان خردادماه پایانه افتتاح می‌شود و در اختیار شرکت‌های مسافربری قرار می‌گیرد. بعد از تحویل پایانه به سازمان پایانه‌ها شرکت‌ها می‌توانند مستقر شوند.

وی افزود: مترو دستگاه تهویه دارد و اتوبوسرانی و تاکسیرانی را نیز مکلف به فعال سازی دستگاه‌های تهویه کرده ایم و اگر موضوعی باشد پیگیری خواهیم کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه اوراق مشارکت هر ساله در مردادماه محقق می‌شود، تصریح کرد: قرار شد هر هفته ۱۰۰ میلیارد تومان از اوراق سال قبل پرداخت شود تا خط ۶ تکمیل شود، اما برای ایستگاه‌های حرم حضرت عبدالعظیم باید توجه جدی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته