دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 خرداد 1403 - 09:00
وقتی به موضوع کمبود مهره به دفعات اشاره کنید عملاً روی روان بازیکن تأثیر می‌گذارید

بیاتی‌نیا: تیم نکونام با صلابت نبود/ صحبت از داوری فرار رو به جلوست

بیاتی‌نیا: تیم نکونام با صلابت نبود  صحبت از داوری فرار رو به جلوست
بازیکن سابق استقلال گفت: به میان کشیدن مباحث داوری خارج شدن از فشار برنده نشدن است.
کد خبر : 914880

محسن بیاتی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص قهرمانی پرسپولیس در کورس با استقلال اظهار کرد: پرسپولیس امسال فراز و فرود‌های زیادی داشت، اما با وجود این مسائل به خاطر آنکه شاکله اصلی خود را حفظ کرده بود و استمراری که در جمع‌آوری امتیازات دیدار‌های نیم فصل دوم داشت منجر به قهرمانی این تیم شد. استقلال هم مثل پرسپولیس لیاقت قهرمانی را داشت. نباید در حق تیمی اجحاف کنیم و استقلال هم تیم بسیار خوبی بود. بیشتر از پرسپولیس و سپاهان صدرنشین بود، اما در دو سه هفته پایانی لغزید تا قهرمانی را از دست بدهد. جذابیت زیادی در دیدار‌های هفته‌های پایانی داشتیم و به هر دو تیم و طرفداران آنها تبریک بگویم. در هفته آخر در حق استقلال اجحاف شد و هر تیم دیگری در این شرایط بود هم نباید بدون تماشاگر بازی می‌کرد، چون احتمال قهرمانی داشت و اگر پرسپولیس نمی‌توانست دقایق پایانی به گل برتری برسد، آن وقت استقلال بدون تماشاگران خود قهرمانی می‌شد.

تمرکز سپاهان به هم ریخت

وی در مورد اینکه چه شد سپاهان با وجود هزینه‌های بالاتر از پرسپولیس و استقلال در کورس قهرمانی دوام نیاورد، گفت: اختلافاتی که درون تیم سپاهان به وجود آمد مانع از آن شد تا در کورس قهرمانی بماند. تیمی که با قدرت زیادی شروع کرد و بعد از شکست خانگی برابر الهلال عربستان در لیگ قهرمانان آسیا یک مقدار تمرکز خود را از دست داد. امتیازات مهمی هدر رفت و حواشی مختلفی برای این این ایجاد شد. در هفته‌های آخر کمی خود را جمع و جور کرد و امتیازاتی گرفت، اما فرصت جبران نبود و عنوانی بهتر از سومی به دست نیامد. سپاهان تنها تیمی بود که توانایی زدن بالای دو گل را به هر حریفی داشت. این تیم بیشتر از درون ضربه خورد تا بیرون و نتوانست همپای پرسپولیس و استقلال تا هفته آخر شانس قهرمانی داشته باشد.

صحبت‌های زیادی علیه داوری زده شده

بازیکن سابق استقلال در مورد تنش‌های داوری میان تیم‌ها و اینکه جواد نکونام از هفته اول لیگ برتر به مسائل داوری اشاره می‌کرد و اعضای کادرفنی استقلال و برخی بازیکنان به این موراد می‌پرداختند و متعاقباً جوابیه پرسپولیس را به همراه داشت، تصریح کرد: اگر بحث داوری است باید دید فقط استقلال و پرسپولیس متضرر شدند یا در طول فصل تیم‌های دیگری هم از اشتباهات داوری آسیب دیدند. همه تیم‌ها ذهنیت مشترک به اشتباهات داوری و تأثیرگذاری آنها در نتایج مسابقات دارند. اگر اشتباهات برای چند تیم خاص بوده که مبحثی کاملاً تخصصی است. فصول گذشته و این فصل صحبت‌های زیادی علیه داوری زده شده، حتی در یک دو هفته پایانی و مخصوصاً هفته آخر دیدگاه‌های متفاوتی در مورد تصمیمات داوران به میان آمد.  

با آمدن VAR هم بحث‌های داوری تمام نمی‌شود

وی تأکید کرد: ولی اگر بعد از هر بازی به مسائل داوری ورود کنیم از اصل فوتبال دور مانده‌ایم. پیش کشیدن بحث داوری بعد از هر بازی فرار رو به جلوی مربیان و کادرفنی و بازیکنان تیم‌هاست. سرمربیانی در تیم‌های لیگ برتری دیدم که در بعضی بازی‌ها، حقیقتاً بی‌مورد علیه داوری حرف می‌زدند و بیشتر به فکر فرار رو به جلو بودند تا از بار مسئولیتی که بر عهده دارند شانه خالی کنند. خیلی از مواقع که یک تیم نتوانسته نتیجه مدنظر خود را بگیرد به همان اندازه هم داوری نقشی نداشته است؛ بنابراین به میان کشیدن مباحث داوری خارج شدن از فشار برنده نشدن است. با آمدن VAR هم بحث‌های داوری تمام نمی‌شود. تا زمانی که نتیجه نگیریم داور قاضی و تصمیم گیرنده است، دچار مشکل هستیم، ضمن اینکه تیم‌ها نمی‌توانند بر روی داوری نظارت کنند، مسئولیت نظارت با نهادی بیرون از تمامی تیم‌هاست. بدون نظارت بر قضاوت‌های مشکلات تمام نمی‌شود، اما اگر نهادی بیرون از تمامی تیم‌ها ناظر باشد، با اولین اشتباه جلوی تکرار را می‌گیرد.

نکونام صلابت تیمش را نشان نداد

بیاتی‌نیا در مورد اینکه استقلال کم مهره‌تر از پرسپولیس بوده، یادآور شد: تفاوت چندانی بین بازیکنان دو تیم وجود ندارد، چون هر دو پرطرفدار هستند و حمایت دولتی را پشت خود می‌دیدند، در واگذاری هم شرایط برابری وجود داشت و حامیان مالی خوبی مالک دو باشگاه شدند. بازیکنان بزرگی در استقلال و پرسپولیس وجود دارد و از فیلتر‌هایی رد شدند که به این دو تیم رسیدند. قهرمانی پرسپولیس در بازی با استقلال خوزستان رقم خورد که وقتی ۳ بر صفر عقب افتادند در ۲۰ دقیقه پایانی با کمک وقت‌های اضافه ۴ بر ۳ پیروز شدند. یک جا‌هایی تفاوت‌های کوچکی وجود دارد که عامل برتری می‌شود. استقلال با همه کاستی‌ها جنگید، اما پرسپولیس شجاع‌تر بود و بابرنامه‌تر در حملات ظاهر می‌شد. استقلال بهتر دفاع کرد، اما در حمله ضعیف‌تر بود و برتری یک بر صفر شکننده است. نکونام صلابت تیمش را نشان نداد. از طرفی وقتی به موضوع کمبود مهره به دفعات اشاره کنید عملاً روی روان بازیکن تأثیر می‌گذارید. بعد از گلوله بیشتر عامل کشته شدن انسان‌ها کلمات بوده‌اند.  

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته