دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه‌ای ابلاغ شد؛

جزئیات نحوه به‌کارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی

جزئیات نحوه به‌کارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی
بخشنامه نحوه به‌کارگیری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای تدریس دروس مهارتی به عنوان مهارت‌یار از سوی دکتر طهرانچی ابلاغ شد.
کد خبر : 880387

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «نحوه به‌کارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی به عنوان مهارت‌یار در دانشگاه آزاد اسلامی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها و واحد‌های ویژه ابلاغ کرد.

این بخشنامه در راستای توجه به اهمیت مهارت‌آموزی در رشد اقتصادی کشور و تأکید مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سیاست‌های کلی اشتغال مبنی بر آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیاز‌های روز بازار کار و ارتقای توان کارآفرینی و هم‌راستایی آموزش و مهارت برای تحقق اهداف قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی مصوب مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است.

بخشنامه «نحوه به‌کارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی به عنوان مهارت‌یار در دانشگاه آزاد اسلامی» در راستای تحقق اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی و اجرای اقدام «طراحی و اجرای سازوکار منعطف هدایت تحصیلی دانشجویان در هماهنگی با استعداد‌های فردی، روند فعالیت‌های علمی ایشان و آینده شغلی» راه‌کنش تغییر نظام تعاملی استاد و دانشجو و افزایش انعطاف‌پذیری فرایند آموزش مبتنی بر استعداد‌ها و تقویت قدرت ابتکار و خلاقیت دانشجو از بسته کاری «ارتقای کیفیت و کارآمدی دوره‌های تحصیلی» و وظایف مندرج در ماده ۲ فصل دوم اساسنامه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با هدف تعمیق مهارت‌های کاربردی به‌ویژه در فناوری‌های پیشرفته و ارتقای جریان علمی و مهارت‌های مربیگری دانشجویان و تربیت استادکاران آینده تدوین شده است.

بر اساس بند‌های این بخشنامه؛ سرمایه‌گذاری و جانشین‌پروری در حوزه نیروی انسانی مستعد، ارتقای مهارت‌های تدریس دانشجویان شاغل به تحصیل در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، افزایش سطح توانمندی‌های مهارتی دانشجویان در عرصه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت دانشجویان دارای مهارت و تخصص در آموزش‌های دروس مهارتی ازجمله اهداف تدوین این بخشنامه است.

شرایط و ضوابط مهارت‌یاری

در این بخشنامه تأکید شده است: مهارت‌یار باید دانشجوی یکی از دوره‌های تحصیلی در یکی از واحد‌های دانشگاهی یا مراکز آموزشی زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی باشد و در هر نیمسال تحصیلی کارورزی، ثبت‌نام آموزشی و انتخاب واحد داشته باشد.

«دارا بودن گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه آزاد اسلامی یا مراکز بین‌المللی مورد تأیید»، «دارا بودن سوابق تجربی مفید در حرفه مربوط»، «جواز کسب یا گواهی فعالیت صنعتی‌خدماتی در حرفه مربوط»، «داشتن گواهینامه دوره‌های ضمن خدمت معتبر در رشته مهارتی مرتبط»، «داشتن سوابق داوری در مسابقات و رویداد‌های مهارتی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی»، «دارای رتبه در مسابقات و رویداد‌های مهارتی استانی، ملی و بین‌المللی»، «راه‌یافته به مرحله ملی و بین‌المللی مسابقات و رویداد‌های مهارتی» و «مدرس و آزمونگر مورد تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یا مراکز بین‌المللی مورد تأیید» ازجمله حداقل شرایط تخصصی لازم برای ثبت‌نام در سامانه مهارت‌یار است.

بر اساس بند‌های این بخشنامه؛ استفاده از مهارت‌یاران در دوره کارورزی صرفاً برای دروس مهارتی میسر است. حداکثر واحد مجاز کارورزی برای مهارت‌یاران در هر نیمسال ۸ واحد درسی است. همچنین تمامی دانشجویان دوره تحصیلی دانشگاه که به عنوان مهارت‌یار انتخاب و مشغول به تدریس می‌شوند، مشمول ضوابط، مقررات، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و اساسنامه دانشگاه هستند و هیچ‌گونه تعهد استخدامی برای دانشگاه در قبال آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

دوره‌های موردنیاز برای مهارت‌یار شدن تمامی دانشجویان دوره‌های تحصیلی دانشگاه، رایگان بوده و هزینه دوره‌ها بر عهده واحد دانشگاهی متقاضی استفاده از خدمات دانشجو است.

به گزارش آنا، پس از گذراندن موفق دوره‌های یاددهی و تخصصی تربیت مربی مهارتی و تکمیل دوره کارورزی، به مهارت‌یاران گواهینامه ویژه دوره مربی مهارتی اعطا می‌شود.

گذراندن ۱۲ ساعت مهارت‌های یاددهی ویژه مربیان مهارتی و ۲۸ ساعت آموزش تخصصی مربیگری دروس مهارتی رشته خاص، تکمیل دوره عملی مهارت‌یار به میزان ۱۶ واحد در حداقل سه نیمسال تحصیلی و اخذ حداقل ۸۰ درصد نمره ارزیابی میانگین دوره کارورزی ازجمله شرایط دریافت گواهینامه ویژه مربی مهارتی است.

بر اساس این بخشنامه؛ معافیت شهریه تحصیلی مهارت‌یاران به‌صورت معافیت بخشی از شهریه تحصیلی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

جزئیات ثبت درخواست، بررسی و تأیید مهارت‌یاران

بر اساس بند‌های این بخشنامه؛ دانشجویان متقاضی باید درخواست خود را در سامانه مهارت‌یار ثبت کند. بررسی و تأیید رد صلاحیت مدارک دانشجو توسط باشگاه واحد و تأیید صلاحیت علمی اولیه مهارت‌یاران توسط مدیر گروه، رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی و معاون آموزشی و مهارتی علمی واحد مرکز انجام می‌شود.

در مرحله بعد، بررسی و تأیید رد صلاحیت علمی توسط کارگروه صلاحیت‌های علمیِ هیئت اجرایی جذب استان و بررسی و تأیید یا رد درخواست توسط دانشکدگان انجام خواهد شد.

دانشجو پس از دریافت کد شناسه تدریس توسط مراجع ذی‌ربط دانشگاه و شرکت در دوره مهارت‌های یاددهی و دوره‌های تخصصی تربیت مربی مهارتی در صورت نداشتن مدرک مربیگری در درس مهارتی مربوط و در پایان دریافت گواهینامه دوره ویژه مربی مهارتی توسط معاونت علوم تربیتی و مهارتی، به عنوان مهارت‌یار برای کارورزی در درس مهارتی مرتبط با گواهینامه اخذشده معرفی خواهد شد.

در این بخشنامه که به‌صورت تفصیلی در اختیار واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، به موارد دیگری ازجمله شرایط، وظایف و مزایای مدرس پشتیبان مهارت یاران، ارزیابی صلاحیت علمی و توزیع مهارت‌یاران، وظایف رؤسای باشگاه‌ها در استان‌ها و واحد‌های دانشگاهی محل تحصیل متقاضی و وظایف مرتبط در واحد‌های دانشگاهی یا مراکز آموزشی محل انجام کارورزی مهارت‌یاران اشاره شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر