دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 آبان 1402 - 21:42

دبیرکل سازمان ملل: آتش‌بس در غزه اولین گام است

دبیرکل سازمان ملل: آتش‌بس در غزه اولین گام است
دبیر کل سازمان ملل با تاکید بر اینکه آتش‌بس بشردوستانه اولین گام در غزه است، گفت: همه باید تا شرایط گذار را فراهم کنند و به تشکیلات خودگردان فلسطینی اجازه دهند، مسئولیت غزه را بر عهده بگیرد.
کد خبر : 880264

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا،آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود: من معتقدم که پس از جنگ مهم است که یک تشکیلات فلسطینی تقویت شده برای به عهده گرفتن مسئولیت در غزه حضور داشته باشد.

او گفت که آتش‌بس بشردوستانه اولین گام مهم است باید با دسترسی نامحدود به کمک های بشردوستانه، آزادسازی گروگان‌ها و پایان دادن به نقض قوانین بین المللی بشردوستانه و حمایت از غیرنظامیان همراه شود.

او گفت که تشکیلات خودگردان فلسطین که کرانه باختری را اداره می کند و در سال ۲۰۰۶ توسط حماس از غزه بیرون رانده شد، به وضوح تا زمانی که تانک های اسرائیلی در غزه هستند، نمی تواند قدرت را به دست بگیرد و باید یک دوره گذار وجود داشته باشد.

او ادامه داد: من فکر نمی‌کنم که یک غزه تحت‌‍الحمایه سازمان ملل راه‌حل خوبی باشد. من فکر می‌کنم که ما به یک رویکرد چندجانبه نیاز داریم که در آن کشورهای مختلف، نهادهای مختلف، همکاری کنند. البته برای اسرائیل، آمریکا ضامن اصلی امنیت آن است. برای فلسطینی‌ها، کشورهای همسایه و عربی منطقه ضروری هستند.

گوترش ادامه داد: بنابراین همه باید دور هم جمع شوند تا شرایط انتقال و گذار را فراهم کنند و تشکیلات خودگردان فلسطینیِ تقویت شده اجازه دهند تا مسئولیت غزه را بر عهده بگیرد و سپس بر اساس آن، در نهایت به شیوه ای مصمم و غیرقابل برگشت به سمت یک راه کار دو کشوری حرکت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر