دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد؛

لزوم تدوین سند سلامت روان برای تعیین نحوه حکمرانی در حوزه سلامت

لزوم تدوین سند سلامت روان برای تعیین نحوه حکمرانی در حوزه سلامت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام روانشناسی بر لزوم تدوین سند سلامت روان برای تعیین نحوه حکمرانی در حوزه سلامت تاکید کرد.
کد خبر : 880230

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست مشترک حجت‌الاسلام‌والمسلمین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با فتحی آشتیانی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام روانشناسی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این نشست با تأکید بر لزوم تحول در رشته روانشناسی و مشاوره اظهار کرد: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده است، اما به نظر می‌رسد در روزآمدی؛ همچنان ضعف‌ها و نواقصی وجود دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش اساتید در تحول علوم انسانی گفت: اساتید باید، جسارت بیشتری در اندیشیدن را پیدا کنند. باید حرف تازه داشته باشند، حرف و اندیشه‌ای که دنیا آن را بپذیرد. قرار نیست صرفاً دنباله‌رو نظریات اندیشمندان خارجی و گذشتگان باشیم. در کشور خودمان شخصیت‌های متفکر زیادی داشتیم و داریم که می‌توان به آن‌ها افتخار کرد. متأسفانه گاهی در ایران خودباوری و جسارت اندیشیدن را از خود می‌گیریم.

وی با تأکید بر لزوم مهارت‌افزایی در رشته‌ها به‌ویژه در حوزه روان‌شناسی و مشاوره افزود: برای پذیرش دانشجوی روان‌شناسی باید دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم را داشته باشد؛ رشته روان‌شناسی نیاز به آموزشگاه دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه همچنان بحث مراجعه به روانشناس و مشاوره برای بخشی از جامعه کاملاً ملموس نیست گفت: در سه سطح پیشگیری، درمان ارتقای سلامت روان جامعه باید برنامه‌ریزی و اقدام کرد. تصور رایج این است که هر فردی که مشکل روان‌شناختی دارد باید به روان‌شناس یا مشاور مراجعه کند درصورتی‌که شاید الزاماً اختلالی وجود نداشته باشد و این متخصصان می‌توانند به ارتقای سلامت روان فرد کمک کنند.

استاد خسروپناه اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۴ ستاد علم و فناوری، فرهنگی اجتماعی، زنان و خانواده و همچنین ستاد تعلیم تربیت دارد که پیشنهاد می‌شود سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با این ستاد‌ها تعامل داشته باشد و بنابر نظر مدیران سازمان یک میز مستقل سلامت روان دریکی از این ستاد‌ها ایجاد و مستقر کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای ارتقای سلامت روان جامعه نیاز به حضور سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در این ستاد‌ها داریم و به نظر می‌رسد به دستاورد‌های خوبی خواهیم رسید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه با اشاره به نقش رسانه در سلامت روان جامعه گفت: رسانه در دنیای امروزی تنها صداوسیما نیست؛ صوت و تصویر فراگیر، شبکه‌های اجتماعی، سکو‌ها و شبکه‌های پخش نمایش خانگی بستر‌های خوبی هستند که می‌توانند به ارتقای سلامت روان کمک کنند.

وی با تأکید بر ضرورت تعیین نقشه راه سلامت روان کشور تصریح کرد: بنده اعتقاد دارم کشور حتماً نیاز به سند سلامت روان دارد تا نحوه حکمرانی در این حوزه تعیین شود، تکلیف دستگاه‌ها در این حوزه باید مشخص شود؛ بنابراین به پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره سند راهبردی و راهبری سلامت روان تدوین شود تا در ادامه شورای عالی آن را به‌عنوان سندی بالادستی به تصویب برساند.

 تلاش سازمان برای ارتقای سلامت روانی جامعه و پیشگیری از بروز انواع مشکلات روان‌شناختی

همچنین در این نشست علی فتحی آشتیانی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به نیاز کشور به روانشناس و مشاور اظهار کرد: طی تحقیقاتی که در سال‌های گذشته صورت گرفته در آمریکا به ازای هر هزار خانوار ۷ روانشناس و مشاور وجود دارد. در کشور چین به ازای هر دو هزار خانوار یک روانشناس و در کشور‌های اروپایی ۷ تا ۱۵ روانشناس و مشاور به ازای هر هزار خانوار فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در ایران نیز اگر بر اساس استاندارد‌ها پیش برویم نیاز به حدود ۱۰۰ هزار روانشناس و مشاور داریم، درحالی‌که در حال حاضر حدود ۲۰ هزار روانشناس و مشاور پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تأکید بر مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی می‌توانند زمینه‌ساز مشکلات روان‌شناختی شوند و مشکلات روان‌شناختی را افزایش دهند. وی در ادامه افزود بر اساس طبقه‌بندی‌های بین‌المللی، حدود ۴۰۰ نوع بیماری روانی داریم که سازمان روانشناسی و مشاوره نقش پررنگی در پیشگیری از ابتلا افراد جامعه به این مشکلات و اختلالات دارد.

 فتحی آشتیانی با برشمردن اقدامات و برنامه‌های پنجمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در دو ماه گذشته ادامه داد: به‌منظور تسریع در صدور پروانه برای همکاران روانشناس و مشاور با مدرک کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در سراسر کشور، برنامه‌ریزی صورت گرفته تا ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای، از طریق آزمون سنجیده شود و بعدازآن مصاحبه روان‌شناختی انجام شود. اولین آزمون در ۱۵ آذرماه سال جاری توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

وی افزود: انتخابات شورا‌های استانی که حدود ۸ سال است برگزار نشده طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ۲۷ بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بابیان اینکه یکی از چالش‌های حوزه سلامت روانی بیمه است گفت: بیمه خدمات سلامت روانی با دستور وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دو هفته گذشته عملیاتی شد. بااین‌وجود ما امیدواریم با توافقی که صورت گرفته، همه گرایش‌های روانشناسی و مشاوره، تحت پوشش قرار گیرد و فرصتی فراهم شود تا هم کلیه آحاد جامعه بتوانند از خدمات سلامت روانی بهره‌مند شوند و هم از این طریق فرصتی برای تخصصی شدن گرایش‌های روانشناسی و مشاوره فراهم شود.

 فتحی آشتیانی افزود با تعامل و ارتباط مستمری که با وزارت علوم و وزارت بهداشت برقرار خواهیم کرد کمک می‌کنیم درس‌ها و سرفصل‌های دروس به‌گونه‌ای تغییر کند تا فارغ‌التحصیلان از کارآمدی و مهارت لازم برای ارائه خدمت برخوردار باشند و نیازی به گذراندن کارگاه‌های آموزشی نداشته باشند.

وی در پایان با اشاره به لزوم رتبه‌بندی روانشناسان و مشاوران تأکید کرد به‌زودی شاخص‌هایی برای رتبه‌بندی روانشناسان و مشاوران تعیین و عملیاتی خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر