دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر بهداشت عنوان کرد؛

جایگاه نخست منطقه‌ای ایران در تولید دانش پرستاری/ تربیت سالانه ۱۰ هزار پرستار در کشور

جایگاه نخست منطقه‌ای ایران در تولید دانش پرستاری  تربیت سالانه ۱۰ هزار پرستار در کشور
وزیر بهداشت با اشاره به تربیت سالانه ۱۰ هزار پرستار در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: ایران در تولید دانش پرستاری و انتشار مقاله جایگاه نخست منطقه را دارد.
کد خبر : 879958

به گزارش خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، بهرام عین‌اللهی در آیین گرامیداشت روز پرستار اظهار کرد: تمام دنیا شاهد یکی از فجیع ترین جنایات تاریخ از سوی رژیم صهیونیستی در غزه است اما کسانی که ژست مدافع حقوق بشر به خود می گیرند، در مقابل آن سکوت کرده اند.

وی افزود: بسیاری از پزشکان و پرستاران ایرانی درخواست رفتن به غزه و کمک به مجروحان را دارند که باعث افتخار ما است که چنین همکاران ایثارگری داریم که علاوه بر خدمت به هموطنان خود برای حضور در صحنه های جهانی نیز آماده هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به رشادت های پرستاران در دوران همه گیری کرونا، ادامه داد: پرستاران ثابت کرده اند به عنوان فرشتگان رحمت و مهربانی همواره در کنار مردم بوده اند و ما نیز قدردان آنان هستیم.

وی گفت: ایران اسلامی در بسیاری از شاخص ها از جمله امید به زندگی، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران باردار، کنترل بیماری های واگیر در شرایط بسیار متفاوتی نسبت به سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی ۵۷ قرار دارد. به طوری که امید به زندگی از ۵۶ سال اکنون به ۷۶ سال و یا از ۳۲ مرگ در هزار نوزاد به عدد ۸ رسیده ایم.

کمربند درمانی جنوب پایتخت از ملارد تا پاکدشت

عین اللهی با بیان اینکه امروز بیمارستان امام خمینی شهریار با حضور رئیس جمهور افتتاح شد، افزود: یک کمربند درمانی از ملارد تا پاکدشت در جنوب استان تهران شکل گرفته و این تلاشی برای ارائه خدمت با کیفیت به شهروندان مناطق کم برخوردار است.

وی اظهار کرد: یکی از نکات مهم که در وزارت بهداشت دنبال می شود، توسعه کمی و کیفی در همه حوزه های نظام سلامت به ویژه پرستاری است تا پاسخگوی نیاز مردم باشیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: در حال حاضر در ۲۰۹ مرکز آموزشی تمامی رشته های پرستاری در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترای تخصصی دانشجو پذیرش می شود و نتیجه آن تربیت ۱۰ هزار پرستار در سال است.

وی با بیان اینکه ادغام آموزش پزشکی با خدمات بهداشتی و درمانی موجب شده تا آموزش ها با کیفیت بهتری ارائه شوند، افزود: ۲ هزار و ۲۵۶ عضو هیات علمی در دانشکده های پرستاری کشور فعالیت دارند که از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر استاد تمام و ۲۰۰ نفر دانشیار هستند.

عین اللهی گفت: ۱۶ مرکز تحقیقاتی و ۳۳ مجله علمی نمایه شده در حوزه پرستاری در کشور فعال هستند که نتیجه پژوهش های آنها موجب شده تا از این نظر  ایران در منطقه جایگاه اول از نظر تولید علم و انتشار مقاله با موضوع پرستاری داشته باشد.

وی ادامه داد: هوش مصنوعی باید به کمک پرستاران در مراکز درمانی بیاد تا ضمن اینکه از حجم نوشتن ها و پر کردن فرم های مختلف می کاهد، از خطاها نیز جلوگیری شود.

وزیر بهداشت به نقش پرستاران در طرح سلامت خانواده اشاره کرد و افزود: شیوع بسیاری از بیماری های واگیر و غیرواگیر مانند دیابت و فشار خون قابل پیشگیری هستند و حضور پرستاران در گروه های طرح سلامت خانواده می تواند، بسیار کمک کننده باشد.

وی همچنین گفت: فرهنگ درمان در بیمارستان باید به فرهنگ درمان در منزل تغییر کند تا پرستاران با همان روحیه خدمات پرستاری را در خانه ها به بیماران ارائه دهند.

کاهش بستری بیمارستانی با توسعه سیستم مراقبت در منزل

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت مراقبت در منزل رضایت بخش نیست و دفاتری که مجوز این کار را می دهند، مورد تایید ما نیستند.

وی با بیان اینکه لازم است آیین نامه های لازم برای این منظور نوشته شود، افزود: حجم بستری ها در بیمارستان ها با فعال شدن سیستم مراقبت در منزل کاهش می یابد.

عین اللهی همچنین از مراحل پایانی استخدام ۱۴ هزار پرستار در سال‌جاری خبر داد و گفت: درخواست وزارت بهداشت استخدام ۷۵ هزار در حوزه مختلف بود اما با مجوز استخدام ۲۵ هزار موافقت شد.

پیگیری فوق‌العاده خاص پرستاران در سازمان نظام پرستاری

محمد میرزابیگی؛ رئیس سازمان نظام پرستاری نیز در ابتدای این مراسم گفت: سازمان نظام پرستاری موظف است تا با اولویت قراردادن مردم، ماموریت های خود را برای حمایت حرفه ای و صنفی از پرستاران دنبال کند.

وی افزود: آنچه که در حال حاضر به عنوان قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا می شود نه تنها قانون نیست بلکه علیه قانون هم است.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: خدمات پرستاری باید در سرانه سلامت قرار بگیرد و سهم پرستاران از این محل پرداخت شود.

میرزابیگی همچنین گفت: فوق العاده خاص پرستاران از مطالبات سازمان نظام پرستاری است و با جدیت آن را دنبال می کنیم.

جمعیت 230 هزار نفری جامعه پرستاری کشور

عباس عبادی؛ معاون پرستاری وزارت بهداشت نیز گفت: جامعه پرستاری با جمعیتی بالغ بر ۲۳۰ هزار نفر بزرگترین بخش کارکنان نظام سلامت کشور را تشکیل می دهند‌ که با عنوان پرستار، ماما، بهیار و کارشناس اتاق عمل و هوشبری در ۱۰۵۰ بیمارستان، درمانگاه های سرپایی و اورژانس های پیش بیمارستانی خدمت می کنند.

وی افزود: در حال حاضر شاخص تعداد جامعه پرستاری به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲ و ۷۴ صدم درصد است که هدفگذاری وزارت بهداشت رسیدن به عدد ۳ تا پایان دولت سیزدهم است‌.

عبادی گفت: ضریب نسب پرستار به تخت در بیمارستان های دولتی و خصوصی 98 صدم  بوده و که این عدد در بیمارستان های دولتی یک ممیز 12 صدم است.

وی ادامه داد: پرستاران نقش مهمی در بدنه مدیریتی بیمارستان ها دارند و در حال حاضر مدیریت 114 بیمارستان دولتی بر عهده پرستاران است.

معاون وزیر بهداشت گفت: سازمان نظام پرستاری به عنوان یک نهاد صنفی، ۶ انجمن علمی و انجمن پرستاری ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین انجمن ها و خانه پرستار در حوزه مطالبه گری پرستاران در کشور فعالیت دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر