دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

دکتر طهرانچی: ۱۰۰ واحد دانشگاه آزاد ۴۰ درصد پرستاران کشور را تربیت می‌کنند

دکتر طهرانچی: ۱۰۰ واحد دانشگاه آزاد ۴۰ درصد پرستاران کشور را تربیت می‌کنند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ۱۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۴۰ درصد پرستاران کشور را تربیت می‌کنند.
کد خبر : 879838

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت گرامیداشت ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار با حضور در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه علوم‌پزشکی آزاد اسلامی ایران گفت: نگاه به مسئله پرستاری، نگاه صنفی و شغلی نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تربیت پرستار را جدی دنبال می‌کند، اظهار کرد: در ۱۰۰ واحد دانشگاهی ۴۰ درصد از پرستاران کشور را تربیت می‌کنیم. در عرصه پزشکی در ۱۵ واحد دانشگاهی 10 درصد دانشجویان پزشکی را در اختیار داریم.

طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی برای ثمربخشی باید به حوزه پرستاری توجه ویژه‌ای داشته باشیم و درخصوص تربیت پرستاران نیازمند مکتب هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در پرستاری علم و ایمان در یکدیگر تنیده است، تصریح کرد: اگر این اتفاق نیفتد، پرستاری دیگر اثربخشی ندارد، پرستاری مانند شغل معلمی، باغبانی و نویسندگی و جزء مشاغلی است که عشق و تخصص نیاز دارد.

وی با اشاره به دوران کرونا افزود: در زمان کرونا ترس بر همه غالب بود؛ اما پرستاران در مواجهه با بیماری مخاطرات زیادی را به جان خریدند.

طهرانچی با بیان اینکه در مکتب پرورش پرستار باید نگاه عمیقی به انسان داشته باشیم، ادامه داد: چیزی که باعث شد یک پرستار در جنگ غزه دوام بیاورد، ایستادگی بود. پرستار به معنای ایستادگی، گذشت و فداکاری است و این مفهومی نیست که بتوان با آن احساسی برخورد کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: تربیت پرستار باید اصول بنیادین جدی داشته باشد و تربیت اعتقادی، اخلاقی و تخصصی باید در یکدیگر تنیده شود.

وی با بیان اینکه روز پرستار فقط روز ارج نهادن به پرستاران دانشگاه آزاد اسلامی نیست، ادامه داد: در این روز گرد هم می‌آییم تا از مرام پرستاری در دانشگاه و تربیت پرستار سخن بگوییم.

طهرانچی ادامه داد: تربیت پرستاری عرصه سختی است و مانند تربیت مهندسی و حتی پزشکی نیست از آنجایی‌که انسان مدار محسوب می‌شود، پیچیده و دشوار است. پرستار با این مجموعه پیچیده مواجه می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: هر چقدر پزشکان حاذق داشته باشیم؛ اما اگر پرستاران دلداده‌ای نداشته باشیم، نظام سلامت موفقی نیز نخواهیم داشت.

به گزارش آنا، در پایان این آئین ضمن تقدیر از پرستاران برگزیده سال ۱۴۰۲؛ دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طی تماس تلفنی با یکی از پرستاران نمونه بیمارستان   ۲۲ بهمن مشهد مقدس که در بستر بیماری است، از وی تقدیر کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر