دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

واکنش یک پیشکسوت داوری به تصمیمات کمیته داوران: بدیهیاتی که اجرا نشده بود به تصویب رسید

واکنش یک پیشکسوت داوری به تصمیمات کمیته داوران: بدیهیاتی که اجرا نشده بود به تصویب رسید
داور بازنشسته لیگ برتر گفت: در جلسه کمیته داوران با رئیس فدراسیون فوتبال بدیهیاتی که اجرا نشده بود به تصویب رسید.
کد خبر : 878052

سید مهدی سید علی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره تصویب بدیهیات در جلسه کمیته داوران با حضور مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اظهار کرد: ورود فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به جلسه داوری جای امیدواری دارد و نشان می‌دهد رئیس فدراسیون اهمیت موضوع را درک کرده است. حتماً یک معضلی وجود داشته که لزوم برگزاری چنین جلسه‌ای وجود داشته و تصمیمات اصولی و منطقی گرفته شده که به صورت کوتاه مدت اثرگذار است. 

وی ادامه داد: حلقه مفقوده داوری نیاز به یادآوری و رفع ایرادهای مشکلاتی است که در طول برگزاری مسابقات به وجود می‌آید و می‌توان با برگزاری حداقل دو هفته یک بار مشکلاتی که وجود داشته نسبت به رفع آنها اقدام کرد. اگر بازخورد لازم را داشته باشد به سود داوری خواهد بود اما اگر بدون دلیل و راهکار وبینارها برگزار شود کمکی نمی‌کند. 

داوران باید بیزینس چک شوند

داور سابق لیگ برتر خاطرنشان کرد: بحث دیگر قابل تأمل این است که داوران نباید از آمادگی جسمانی به دور باشند. در برخی بازی‌ها در حالی که هفته نهم را پشت سر گذاشتم کاملاً مشخص است داور اضافه وزن دارد و کیلوهای اضافی باعث می‌شود تا یک داور نتواند در تمامی صحنه‌ها حضور به موقع داشته و قضاوت دقیقی را ارائه کند. داوران پیش از شروع فصل تست آمادگی جسمانی می‌دهند و تست بعد در نیم فصل است. داوران باید در زمان‌های دیگری هم بیزینس چک شوند تا سطح آمادگی قابل قبولی داشته باشند.

داوران در نتایج تأثیر مستقیم و غیرمستقیم داشته‌اند

وی یادآور شد: موضوع مغفول مانده آمادگی روحی داوران است. داوران نیاز به روانشناس ورزشی دارند. اگر این نیاز مبرم نادیده گرفته شود و داوران نتوانند مشکلات و معضلات خود را با روانشناس ورزشی در میان بگذارند دچار مشکلات بزرگ‌تری می‌شوند. با توجه به اینکه ۹ هفته از بازی‌های این فصل لیگ برتر می‌گذرد تصمیم‌های داوران در نتایج تأثیر مستقیم و غیرمستقیم داشته است. امیدوارم داوران کشورم بتوانند با آرامش به قضاوت بپردازند و اثرات جلسه با رئیس فدراسیون فوتبال به شکل مثبتی در مسابقات دیده شود. 

اسپانسر لباس گرم برای داوران تهیه کند

سید علی عنوان کرد: در جلسه کمیته داوران با رئیس فدراسیون فوتبال بدیهیاتی که اجرا نشده بود به تصویب رسید. انتقاداتی درباره عدم رسیدگی به داوران وجود داشت از جمله اینکه به فصل سرما نزدیک می‌شویم ولی لباس گرم و آستین بلند برای داوران در نظر گرفته نشده است. وقتی اسپانسر وجود دارد امکان تهیه لباس گرم وجود دارد و همه منتقدان غرض و مرض شخصی ندارند. افراد منتقد با رفع ایرادها افراد موافق می‌شوند چون هدف آنها اعتلای جایگاه داوری است.

کمک داور بازی تراکتور و نساجی به تصمیم درست خود شک کرده

داور بازنشسته لیگ برتر در مورد اینکه در دیدار تراکتور و نساجی از هفته نهم لیگ برتر با اشتباه فاحش داوری به سود نماینده تبریز به پایان رسید، تصریح کرد: یا محسن حکیم کمک داور دوم آن بازی صحبت کردم و او گفت ابتدا تصور کرده آفساید بوده بعد به تصمیم خود شک کرده و داور اول را صدا کرده، به او گفته گل سالم است. اگر داوران ما آرامش فکری، استراحت مناسب و پرواز به موقع داشته باشند همه تمرکز خود را روی قضاوت خود می‌گذارند اما زمانی که درگیری ذهنی داشته باشند آش همان آش و کاسه همان کاسه می‌شود. با اجرایی شدن مصوبات جدید کمیته داوران اقدامات عملی صورت می‌گیرد و فیفا هم توصیه کرده رئیس یا عضو کمیته داوران، عضو هیئت رئیسه فدراسیون باشد تا بتواند برای داوران امتیاز بگیرد و نگذارد حقی ضایع شود، به این ترتیب نیاز به کارشناسی‌ها هم کمتر می‌شود. 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته