دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تأکید سرلشکر صفوی بر استفاده مطلوب از تکنولوژی در راهبردهای نظامی

تأکید سرلشکر صفوی بر استفاده مطلوب از تکنولوژی در راهبردهای نظامی
مشاور فرمانده کل قوا با بیان اینکه تهدیدات آینده علیه ایران دریاپایه و هواپایه است، گفت: در چنین شرایطی تشخیص درست راهبرد دشمن، تنظیم راهبرد خودی و استفاده مطلوب از تکنولوژی اهمیت دارد.
کد خبر : 877784

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، سردار سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در «همایش ملی فرصت‌ها و تهدید‌های نوپدید دریایی» که صبح امروز (چهارشنبه) به‌همت نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: دریای عمان و خلیج فارس پیوند دهنده قلمرو جدید دریایی با مشارکت قدرت‌های آسیایی همچون چین، هند و روسیه و همچنین شکل‌گیری قدرت آسیایی و اوراسیایی در ساختار همکاری‌های شانگهای و بریکس در قلمرو دریایی آمریکا و متحدانش به شمار می‌روند.

صفوی با بیان اینکه صحنه‌های نبرد کنونی و آینده تحت تاثیر پارادایم فناوری در عرصه‌های نظامی است، افزود: توسعه روزافزون فناوری امروزه سبب حرکت نیرو‌های نظامی به سمت تقویت توانمندی‌های تکنولوژی متأثر از نیازمندی‌ها شده است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا دریا را یک فرصت و تهدید دانست و بیان کرد: «فناوری» قدرتی است که هر دو طرف می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، از طرفی، تهدیدات آینده علیه ایران دریاپایه و هواپایه است و در چنین شرایطی تشخیص درست راهبرد دشمن، تنظیم راهبرد خودمان و استفاده مطلوب از تکنولوژی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به افزایش قدرت نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: یکی از فرصت‌ها، افزایش توان نظارت و افزایش قدرت هدف‌گیری، هدایت‌پذیری، سریع و تصمیم‌گیر، کاهش اتکا به کاربر انسانی است؛ امروزه تجهیزات بدون سرنشین جزو فناوری‌های نوینی هستند که در عرصه‌های مختلف تجاری و تفریحی و... استفاده می‌شوند.

صفوی با بیان اینکه فناوری‌های نوپدید دارای فرصت و تهدیدات بالقوه‌ای است، افزود: ارتقای قدرت ملی و فراملی و وضع ژئوپلیتکی ایران در گرو تاثیرگذاری در نظم هندسه جدید جهانی با حضور همه‌جانبه سیاسی، اقتصادی، نظامی، سازمان همکاری شانگ‌های و سایر سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا از تدوین چشم‌انداز ایران ۱۴۲۴ شمسی به‌منظور آمایش سرزمینی و جهت‌گیری‌های کلان، سیاسی و اقتصادی، فرهنگی و نظامی و لزوم تبعیت دولت‌ها از این سیاست‌گذاری خبر داد و بیان کرد: در شرایط کنونی، مقوله‌هایی همچون اولویت ایران برای تقویت راهبرد دریایی در ابعاد اقتصادی سیاسی و نظامی، افزایش قدرت هوافضا و قدرت دریایی و پدافند هوایی ایران با حضور در آب‌های اقیانوس هند، آرام و اطلس و همچنین دسترسی ایران به فناوری‌های نوین صنعتی، نظامی، کشاورزی و انرژی‌های تجدیدپذیر برای توسعه همه‌جانبه ایران و مقابله با تحریم‌ها مدنظر خواهد بود.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش قدرت بازدارندگی ایران در ابعاد تهدیدات دریاپایه و هواپایه خاطرنشان کرد: انسجام ملی و استحکام قدرت درون‌زا با حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم از جمله مسائلی است که در جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

صفوی توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی و پیوند با کشور‌های جهان اسلام و همچنین ایجاد امنیت مشترک و صلح پایدار در منطقه غرب‌آسیا را دارای اهمیت ویژه‌ای دانست و بیان کرد: جمهوری اسلامی می‌تواند با کشور‌های همسایه، پیمان عدم تعرض بسته و روابط سیاسی اقتصادی خود را گسترش دهد.

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به ضرورت مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا و متحدانش با همکاری قدرت‌های بزرگ نظیر چین و روسیه براساس تهدیدات و منافع مشترک خاطرنشان کرد: با چین و روسیه می‌توانیم در سطح استراتژیک به یک منافع مشترک دست یافته و با تهدیدات آمریکا و ناتو مقابله کنیم که نیاز به استراتژی دراز‌مدت دارد.

وی به جنایات صهیونیست‌ها در غزه اشاره و بیان کرد: در این حوادث، آرمان‌های جبهه مقاومت و تعیین سرنوشت سرزمین فلسطین به دست فلسطینیان رقم خواهد خورد.

صفوی آزادی قدس و فلسطین را کلید و رمز وحدت مسلمین دانست و با بیان اینکه جبهه مقاومت متحدتر و قوی‌تر خواهد شد، افزود: نیرو‌های مقاومت در سوریه، عراق و یمن و... روز به روز قوی‌تر خواهند شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته