دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی:

رویدادهای پویش اشتغال تکمیل‌کننده پیوند صنعت و دانشگاه است

رویدادهای پویش اشتغال تکمیل‌کننده پیوند صنعت و دانشگاه است
معاون علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رویدادهای پویش اشتغال تکمیل‌کننده پیوند صنعت و دانشگاه است.
کد خبر : 877528

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدعلی نادی، معاون علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی از ارتباط با صنعت و اقدامات این معاونت برای پیشبرد طرح پویش سخن گفت.

به گفته وی، بحث ایجاد ارتباط نزدیک بین صنعت و دانشگاه و تأمین منابع انسانی برای صنعت یکی از اهداف کلیدی دانشگاه‌های اجتماعی یا جامعه‌محور و نسل چهار است. در این راستا یکی از اهداف دانشگاه آزاد با توجه به اینکه یک دانشگاه نسل چهار و اجتماعی است تأمین منابع انسانی برای صنعت است. البته این مسئله نباید بعد از اتمام تحصیلات رخ دهد، بلکه باید در جریان تحصیل دانشجو باشد، یعنی دانشجو در محیط واقعی کار آینده خودش که ما اسمش را عرصه گذاشته‌ایم تجربیات را کسب کند.

معاون علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: یکی از ابرپروژه‌هایی که در کشور توسط دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد که این در بعد منابع انسانی می‌تواند پیوندی بین صنعت و دانشگاه برقرار کند طرح پویش اشتغال است که در واحد‌های دانشگاهی انجام می‌شود و استان اصفهان مانند واحد خوراسگان و نجف‌آباد در این طرح پیشتاز است؛ استان یزد نیز ورود خوبی در این طرح داشته است. ولی جا دارد که تمام واحد‌ها در سراسر کشور متناسب با رشته‌ها و صنایع و امکاناتی که در اطراف‌شان است پیگیر باشند.

نادی ادامه داد: من نام فضایی که در دانشگاه ایجاد می‌شود، صنایع نیز حضور دارند و دانشجو مقابل میزی قرار می‌گیرد که صنعت طرف دیگر آن است و راجع به چگونگی همکاری‌ها با یکدیگر صحبت می‌کنند را «نشا» گذاشته‌ام یعنی نقطه شروع ارتباط دانشجو با صنعت یا مجموعه‌ای که متقاضی نیروی کار است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این چرخه فراگیر نیست. اما در دانشگاه آزاد پیگیر هستیم که در قالب یک مجموعه فراگیر یا شبکه‌ای با برند‌های مختلف، همه ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی این جریان را در محیط خود ایجاد کنند. رئیس دانشگاه آزاد نیز بیان کرد که طرح صدرا در تمام واحد‌های دانشگاهی دنبال شود.

اشتغال ۴۰۰ دانشجوی پویشی تداوم یافت

وی افزود: طبیعتاً رشته‌های موجود در هر واحد دانشگاهی و امکانات اطراف آن‌ها متفاوت است، اما تمرین این موضوع برای تکمیل پیوند ارتباطی بین صنعت و دانشگاه، آشنایی دانشجویان با صنایع و ظرفیت‌های استان خود و در ادامه آن حضور در محیط کار واقعی و کسب تجربه باعث می‌شود که با کارآمادگی و اشتغال‌پذیری قوی در آینده بتوانند با آن محیط کار ادامه همکاری داشته باشند. در حال حاضر در سه الی چهار سال اخیر ۴۰۰ دانشجوی پویشی دانشگاه آزاد مشغول به کار شده‌اند.

نادی با بیان اینکه در بحث انتهایی طرح پویش با مشکلاتی مواجه هستیم، اظهار کرد: برای سربازی دانشجویان پسر دچار مشکل هستیم که برای مثال دانشجویی سه سال در محیط کار مشغول است، اما موقع استخدام با چالش مواجه می‌شود.

معاون علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: با توجه به اسناد بالادستی و منویات مقام معظم رهبری که همواره به اشتغال جوانان و نیروی کار جوان اشاره دارند و جوانی جمعیت که یکی از مؤلفه‌های کلیدی تشکیل خانواده شغل است امیدواریم این مشکل برطرف شود که دانشجویان به‌محض فارغ‌التحصیلی مجبور به رفتن به سربازی نشوند و موقعیت شغلی و دانش فنی که کسب کرده‌اند را از دست بدهند، زیرا سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالاست و ممکن است با دور شدن دوساله از محیط کار شرایط کاملاً تغییر کند و فرد نتواند از مهارت‌های خود استفاده ببرد. اما در هر حال ما رویداد‌های پویش اشتغال را با استان‌هایی که دانشکده مهارت و کارآفرینی دارند شروع می‌کنیم.

دانشکده‌های مهارت پیش‌قراول اجرای نمایشگاه‌ها

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی ۱۲۰ دانشکده مهارت و کارآفرینی در سطح کشور دارد که سعی می‌کنیم رویداد‌های پویش اشتغال را با این ظرفیت آماده‌تر آغاز کنیم و دوسوم دیگر ظرفیت را نیز با توجه به تجربه‌ای که کسب خواهیم کرد وارد طرح می‌کنیم.

نادی با اشاره به دیدگاه خود نسبت به رویداد صدرا گفت: رویداد صدرا، موقعیت خوبی بود. من دیدم که جوانان بانشاط و احساس امید و خودباوری در این نمایشگاه قدم می‌زند و از غرفه‌ها دیدن می‌کردند. جا دارد که من از واحد نجف‌آباد و دکتر نعیمی رئیس این واحد تشکر کنم. به نظرم پویایی خوبی در دانشگاه ایجاد کرده بود.

نمایشگاه‌ها در تعامل دانشگاه و صنعت فرهنگ‌سازی می‌کنند

وی ادامه داد: نباید این نمایشگاه را فقط به‌عنوان جریان شغل‌یابی تحلیل کرد. این طرح یک فرهنگ‌سازی است برای ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه است که پویایی خاصی در دانشگاه ایجاد می‌کند و این مسئله می‌تواند برای آینده دانشگاه بسیار مثمر ثمر باشد.

نادی با بیان اینکه در طرح صدرا باید به مؤلفه‌های نزدیک نیز توجه کرد، تشریح کرد: برای مثال در مجموعه بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد که سما به این بزرگی دارد، جای خالی غرفه سما در آن احساس می‌شد. البته من بازدیدی داشتم و متوجه شدم که از دانشجویان پویش در مدارس سما نیز در نمایشگاه حضور داشتند، ولی میز سما در طرح صدرا می‌تواند همواره حضور داشته باشد.

حضور صنایع می‌تواند در اصلاح سرفصل‌ها تأثیرگذار باشد

معاون علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به نقد برخی از دانشجویان که معتقدند علم دانشگاهی با نیاز‌های صنعت متناسب نیست و درنهایت جذب نیروی دانشجو در طرح پویش رخ نمی‌دهد، بیان کرد: باید یادمان باشد وقتی ارتباط صنعت و دانشگاه شکل می‌گیرد باعث تغییر و اصلاح سرفصل‌های دروس دانشگاهی می‌شود. در عین حال صنایع نیامدند که نیروی آماده به اشتغال استخدام کنند بلکه در نمایشگاه طرح پویش شرکت کرده‌اند که دانشگاه آزاد در این طرح دانشجو را از ترم یک وارد صنعت می‌کند و به‌مرور زمان دانشجو را با مؤلفه‌های مورد نیاز خود آماده به کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این جشنواره برای استخدام نیروی آماده به کار بود بله این نقد نیز وارد بود، اما صنایع در نمایشگاه پویش نیرویی جذب می‌کنند که بناست در کنار خودشان رشد کند. همین ارتباط می‌تواند باعث اصلاح سرفصل‌ها در دانشگاه شود و بسیاری از تیم‌های تخصصی ما تیم‌های صرف دانشگاهی نخواهد بود و می‌توان از متخصصان داخل صنعت نیز برای اصلاح سرفصل‌ها استفاده شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته