دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 آبان 1402 - 11:13
بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

مخالفت مجلس با افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده

مخالفت مجلس با افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در طول اجرای برنامه هفتم توسعه مخالفت کردند.
کد خبر : 877263

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا،  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، ۱۵ آبان) و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، با حذف بند پ ماده ۲۷ لایحه،  با افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در طول اجرای برنامه هفتم توسعه مخالفت کردند.

در این بند آمده بود که: نرخ موضوع ماده (۷) مالیات بر ارزش افزوده در سال دوم برنامه، یک واحد درصد تا سقف ده درصد (%۱۰) به عنوان مالیات سهم دولت اضافه می‌شود. منابع حاصل از این موضوع متناسب با شاخص جمعیت میان استان‌ها توزیع شده و صرف طرح‌های عمرانی استانی با اولویت طرح‌های نیمه تمام مدارس (احداث، تخریب، بازسازی و مقاوم سازی)، سلامت، آب و راه می‌شود. منابع مذکور مازاد بر اعتبارات عمرانی بودجه‌های سنواتی می‌باشد.

بر اساس ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مالیات و عوارض کالا‌ها و خدمات مطابق با ماخذ موضوع ماده ۵ این قانون، به استثنای کالا‌های خاص که نرخ آن‌ها در ماده ۲۶ این قانون تصریح شده، ۹ درصد می‌باشد.

محمد باقر قالیباف در جریان بررسی این بند از لایحه با بیان اینکه دولت افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده را در طول اجرای برنامه هفتم توسعه ۴ درصد پیش بینی کرده بود، گفت: هیچ کدام از کالا‌های اساسی که وارد کشور می‌شود نه تنها مالیات بر ارزش افزوده شامل آن‌ها نمی‌شود بلکه سود بازرگانی و گمرکی آنان نیز صفر است. بیش از ۷۵ کالایی که مردم مصرف می‌کنند اصلا شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود. کالا‌های خاص که افرادی که توان مالی بیشتری دارند از آن استفاده می‌کنند مشمول این مالیات می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته