دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 مهر 1402 - 12:28

ادعای «آکسیوس» درباره راهبرد «بایدن» در قبال غزه

ادعای «آکسیوس» درباره راهبرد «بایدن» در قبال غزه
گفته می‌شود که رئیس جمهور آمریکا رویکردی دوجانبه را در مواجهه با بحران غزه اتخاذ کرده که شامل حمایت علنی از اسرائیل و مهار آن در خفاست.
کد خبر : 874566

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری، وبگاه تحلیلی «آکسیوس» در گزارشی به گمانه‌زنی درباره راهکار «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در قبال غزه پرداخت و مدعی شد که وی رویکردی دوجانبه را در مواجهه با این بحران اتخاذ کرده که شامل حمایت علنی از اسرائیل و مهار آن در خفا است.

آکسیوس در ادامه می‌نویسد: آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند، اما نمی‌خواهد به درگیری بزرگتری در خاورمیانه کشیده شود و در حال حاضر، این بزرگترین چالش برای او است. اما به رغم حمایت‌های علنی، بایدن چندین بار از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سایر مقام‌های اسرائیلی درباره گزینه‌های جایگزین حمله زمینی به غزه پرسیده و این که برنامه‌شان پس از به اصلاح حذف حماس چیست؟ آن‌ها هم در پاسخ به او گفتند که هنوز برنامه‌ای ندارند.

اینکه به رژیم صهیونیستی هشدار داده می‌شود که اشتباه آمریکا را بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر تکرار نکند، در توجیه همین استدلال است.

حتی ادعا می‌شود که سفر بی‌سابقه رئیس جمهور آمریکا به یک منطقه جنگی، به بایدن فرصت داد که به طور خصوصی با اسرائیلی‌ها تعامل و آن‌ها را وادار کند که گام‌هایی را بردارند که واشینگتن می‌خواهد.

 به نوشته آکسیوس بایدن به همان دستوربازی متوسل شده است که برای میانجیگری آتش‌بس در جنگ ۲۰۲۱ غزه به کار رفت. اما این بار استراتژی عمومی-خصوصی به زمان بیشتری برای عملی شدن نیاز دارد. 

آکسیوس در نهایت مدعی می‌شود: دستیاران ارشد بایدن می‌دانند به این زودی آتش‌بسی در کار نخواهد بود و برای آن اصرار نمی‌کنند. هدف فوری، تاثیرگذاری بر تحرکات اسرائیل در میدان است. بایدن نمی‌تواند جنگ را متوقف کند، اما به استفاده از محبوبیت و اعتبار خود در بین اسرائیلی‌ها برای اثرگذاری بر مسیر ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته