دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 مهر 1402 - 16:28

گزارشگر ویژه سازمان ملل در اراضی اشغالی: سلاخی غیرنظامیان دفاع مشروع از خود نیست

گزارشگر ویژه سازمان ملل در اراضی اشغالی: سلاخی غیرنظامیان دفاع مشروع از خود نیست
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اراضی اشغالی به شدت از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی برای ناتوانی در جلوگیری از کشتار مردم غزه انتقاد کرد.
کد خبر : 874455

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اراضی اشغالی می‌گوید که ناتوانی در برقراری صلح و امنیت و نجات جان مردم در غزه یک «شکست حماسی» برای سازمان ملل و جامعه بین المللی است.

«فرانسسکا آلبانیز» در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی تاکید کرد: «من هیچ استراتژی مشخصی که بتواند به بمباران و خونریزی در غزه خاتمه دهد نمی‌بینم.»

وی افزود: «من هیچ استراتژی از سوی سازمان ملل نمی‌بینم. هیچ استراتژی سیاسی برای توقف سلاخی غیرنظامیان مطابق با آنچه قوانین بین المللی برای جلوگیری از جنایات وحشیانه مجاب می‌کند، دیده نمی‌شود.»

براساس این گزارش، بیش از ۴ هزار فلسطینی از جمله ۱۵۲۴ کودک توسط ارتش اسرائیل در غزه تا کنون کشته شده‌اند و بمباران غزه همچنان ادامه دارد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به این آمار تاکید کرد که «این حملات نمی‌تواند توسط اسرائیل دفاع از خود تلقی شود.»

آلبانیز تاکید کرد: «هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم آن را دفاع مشروع از خود بنامیم. هیچ مفهومی وجود ندارد که سلاخی غیرنظامیان را دفاع از خود بنامیم.»

وی در ادامه توقف بمباران غزه از سوی رژیم صهیونیستی را برای ارسال کمک رسانی به مردم غزه بسیار مهم خواند.

آلبانیز از سازمان ملل که خودش گزارشگر ویژه آن است خواست که در راستای مسئولیت‌های سازمان ملل برای حفظ صلح و امنیت و نجات جان انسان‌ها اقدام کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین تاکید کرد که حفاظت بسیار حیاتی است و وقتی اعضای سازمان قادر به تضمین حفاظت از غیرنظامیان نیستند پس سازمان ملل مسئولیت دارد که خودش مداخله کند.

وی در مورد وتوی اخیر قطعنامه آتش‌بس در شورای امنیت سازمان ملل گفت که تنها یک کشور عضو سازمان ملل این قطعنامه را وتو کرده است. این کشور هم ایالات متحده آمریکاست که در حال حاضر بیشترین کمک نظامی را برای اسرائیل ارسال می‌کند.

وی تاکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل مسئول صلح و امنیت در جهان است و این شرم آور است که شورای امنیت نمیتواند به خطار ایالات متحده یک قطعنامه تصویب کند.

فرانسسکا آلبانیز گفت: صحبت با طرفین برای اجرای آتش بس مسئولیت سازمان ملل است و این امر نیز بدون فشار خارجی میسر نخواهد شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه، ۲۰ اکتبر شخصا در مرز مصر با غزه درگذرگاه رفح حاضر شد و گفت: ساکنان نوار غزه از کمبود آب، غذا، سوخت و مواد اولیه رنج می‌برند.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر لزوم تسریع در روند انتقال کمک‌ها به غزه اذعان کرد: علی‌رغم توافق برای ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه، شروطی وجود دارد که مانع از رسیدن آن‌ها به نوار غزه می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر