دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
26 مهر 1402 - 11:20
در حاشیه جلسه هیئت دولت؛

اسماعیلی: قتل مهرجویی را پیگیری می‌کنیم / احداث ۲ هزار واحد مسکونی برای خبرنگاران و اهالی هنر

اسماعیلی: قتل مهرجویی را پیگیری می‌کنیم   احداث ۲ هزار واحد مسکونی برای خبرنگاران و اهالی هنر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آخرین خبرها از قتل مهرجویی‌ها گفت: از واقعه قتل مرحوم مهرجویی به شدت ناراحت شدیم، مرتب با مسئولان قضائی و انتظامی در تماسیم که هرچه زودتر عاملان این جنایت به سزای عملشان برسند.
کد خبر : 873830

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با یادآوری اخباری که درباره اجرای سیاست عدالت فرهنگی و مردمی سازی فرهنگ و هنر اعلام کرده بود، گفت: دولت انقلابی گام دوم عدالت فرهنگی و مردمی سازی فرهنگ و هنر را در حوزه فرهنگ نظارت و حمایت و تسهیل می‌داند و تصدی‌گری باید به حلقه های میانی واگذار شود.

وزیر فرهنگ ادامه داد: در اعتبارات اخیر این کار را عملیاتی کردیم. ما برای همه انجمن های موسیقی، نمایشی و تجسمی و انجمن های ادبی در همه استان ها سرانه یک میلیارد اعتبار در نظر گرفتیم که از طریق نظارت قرارگاه شهید آوینی وزارت فرهنگ با عاملیت بخش های مردمی در اختیار آنها قرار می گیرد. بنابراین طرح ها بررسی می شود و بر اساس آن بودجه می گیرد.

اسماعیلی گفت: تاسال گذشته حداکثر اعتباری که به هر یک از انجمن‌ها برای رَتق و فَتق امور عادی به آنها تخصیص داده می شد بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بود و اکنون سرانه به یک میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: به شوراهای فرهنگ عمومی که سند مهندسی فرهنگی را رونمایی کردند، به طور متوسط به اجرای هر سند در استان ها ۳۰ میلیارد تومان تخصیص دادیم و  برای انجمن سینماهای جوان که مسئولیت پرورش نیروهای فکری و نسل نو  متناسب با آرمان‌های انقلاب را دارند ۵۷ دفتر در کشور داریم که ۱۸۰ میلیارد تومان به آنها تخصیص می دهیم تا بتوانند تمام تجهیزات خود را نوسازی کنند.  

وزیر فرهنگ تاکید کرد که جهت حرکت ما تقویت گروه های مردمی حلقه‌های میانی برای تصدی‌گری فعالیت‌های فرهنگی است و دولت با اعتماد به گروه های مردمی و حلقه‌های میانی به حوزه نظارت و حمایت و تسهیل نقل مکان می‌کند و تصدی گری نخواهد کرد و رها هم نخواهیم کرد.

اسماعیلی معتقد است که باید در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری  و اقتصاد فرهنگ و هنر را تقویت کرد. اما در عین حال کار باید توسط مردم صورت بگیرد و این یک تفاوت بنیادین نگاه این دولت با نگاه های قبلی است. نگاه جدید متعالی و متناسب با گام دوم انقلاب اسلامی است و بر همین مدار این موضوع پیش می رود.

وی این را هم گفت که در یک سال و نیم اخیر ۱۷۵ پروانه ساخت فیلم صادر شده است.

وزیر فرهنگ درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان گفت که این مشکل حل شده است.  در اجراهای صحنه‌ای سیاست ما مشخص است و همه باید به قانون پایبند باشند؛ اجرای قانون استان و شهر نمی‌شناسد.

اسماعیلی افزود: موضوع آقای قربانی برای کنسرت در اصفهان در حال حل شدن است و بیشتر یک ناهماهنگی بود. در این دولت بیشترین اجرا و کمترین حاشیه را داشته‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کلنگ احداث شهرک هنر در ورودی شهر جدید پرند روز اول آبان به زمین زده خواهد شد و در گام نخست ساخت ۲ هزار واحد مسکن خبرنگاران، هنرمندان، نویسندگان، اهالی هنر و فعالان قرآنی که قبلا ثبت نام کرده بودند، آغاز می‌شود؛ اعضای صندوق هنر می‌توانند در طرح مسکن خبرنگاران و هنرمندان ثبت‌نام کنند ولی باید شرایط عمومی نهضت ملی مسکن را دارا باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته