دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

مجلات علمی باید از دریافت مقاله به سفارش پژوهش تغییر حالت دهند

مجلات علمی باید از دریافت مقاله به سفارش پژوهش تغییر حالت دهند
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه انتظار می‌رود مجلات از حالت دریافت مقاله به حالت سفارش پژوهش مبتنی بر نیاز پیش بروند، عنوان کرد: ضروری است مجلات تخصصی در ارتقای سطح آگاهی جامعه و همچنین تدوین خلاصه‌های سیاستی نیز فعال باشند،
کد خبر : 873737

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مجلات تخصصی یک نوع سیاست‌گذار برای نیاز‌های سلامت هستند، تصریح کرد: امروزه باید دغدغه محققان و دست اندرکاران و مسئولان در حوزه مجلات و نشر در کشور تشویق چاپ تحقیقاتی که در راستای نظام سلامت است، باشد.
 
وی با بیان اینکه انتظار می‌رود مجلات از حالت دریافت مقاله به حالت سفارش پژوهش مبتنی بر نیاز پیش بروند، عنوان کرد: ضروری است مجلات تخصصی در ارتقای سطح آگاهی جامعه و همچنین تدوین خلاصه‌های سیاستی نیز فعال باشند، اکنون مجلات تخصصی دنیا "موضوعات ویژه" را تعریف کرده و طبق همین عناوین مشابه در یک موضوع را جمع‌آوری می‌کنند. مدل دیگر در دنیا consensus publication است که در آن شواهد کافی برای یک موضوع را خدمات سلامت، مدیریت نظام سلامت، سلامت عمومی و سیاست‌گذاری در سلامت تدوین می‌کنند.
 
پناهی تأکید کرد: یکی دیگر از مطالب مهم در مجلات ارتقا شاخص‌های اخلاقی در بحث چاپ است و نباید در این مورد از لحاظ استاندارد کوتاه آمد و باید برای این موضوع یک وحدت رویه تعریف شود.
 
وی با اشاره به اینکه مجلات باید محلی برای اجتماع نخبگان یک حوزه تخصصی باشند، یادآور شد: این اجتماع می‌تواند در جهت بهبود شاخص‌های سلامت تلاش کنند. شناسایی و بهره‌گیری از نخبگان به موضوعات تخصصی در یک رشته از دانش منجر به توسعه مسیر‌های تحقیقاتی و به دنبال آن عمق دانش خواهد شد.
 
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین بر اهمیت مجلات علمی و تخصصی در ایفای نقش دیپلماسی علمی تأکید و خاطرنشان کرد: مجلات به عنوان یک کار تیمی نماینده یک کشور خواهند بود بنابراین تقویت فرآیند‌های ارزیابی و کیفیت مجلات و ارتقای آن در نمایه‌های بین‌المللی همواره باید مورد توجه قرار گیرد. یک برنامه مدون برای توسعه این شاخص‌ها لازم است. اصرار و تأکیدی هم بر اینکه مقالات و نشریات همه در ISI ثبت شوند، نیست، ولی چون شاخص بین‌المللی این است و مرجعیت علمی برای ما یک اصل است؛ برای ورود به این شاخص‌ها باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی تدوین شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر