دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 17:05
گزارش آنا از اختتامیه جایزه شهید همدانی؛

سردار نائینی: نویسندگان و ناشرین دفاع‌مقدس و جبهه واسطه رزق معنوی هستند

سردار نائینی: نویسندگان و ناشرین دفاع‌مقدس و جبهه واسطه رزق معنوی هستند
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت:نویسندگان و ناشرین دفاع مقدس و جبهه مقاومت در واقع از منظر مقام معظم رهبری واسطه‌های رزق معنوی هستند و انتقال خاطرات شهیدان و رزمندگان، یک صدقه، حسنه و انفاق است،
کد خبر : 873730

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سردار نائینی در مراسم اختتامیه جایزه شهید همدانی اظهار کرد: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تجربه‌ای قریب به ۴۰ سال در جمع‌آوری، سازمان‌دهی، گویا سازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد گنجینه منحصربه‌فرد از اسناد و تجربه انجام پژوهش‌های تاریخی و تاریخ شفاهی فرماندهان با بهره‌گیری از منابع دست‌اول، توفیق و افتخار دارد در ایام هشتمین سالگرد شهادت سردار سرلشکر پاسدار حاج حسین همدانی، دوسالانه آثار برتر مقاومت را که مکمل دوسالانه انتخاب پژوهش‌های برتر دفاع مقدس و جبهه مقاومت «جایزه شهید سلیمانی» است، را با تدبیر فرمانده کل سپاه اجرا کند.

وی افزود: پیوستگی دفاع مقدس و جبهه مقاومت و تدبیر فرمانده کل سپاه در گسترش مأموریت‌های مرکز به سایر میدان‌های مجاهدت ازجمله جبهه مقاومت و ضرورت پشتیبانی از مأموریت‌های نیروی قدس سپاه در ستاد فرماندهی کل سپاه، انگیزه دیگری برای انجام این جشنواره توسط مرکز بود.

سردار نائینی  گفت: هدف اصلی از دوسالانه انتخاب آثار برتر جبهه مقاومت، بررسی دستاوردهای حوزه ادبیات مقاومت، کمک به افزودن سرمایه معنوی این جبهه، نیازسنجی و بررسی آثار و داشته‌های موجود، گسترش و تعمیق پژوهش‌های علمی در مورد چرایی، چیستی، آثار و پیامدهای جبهه مقاومت و تجلیل از پژوهشگران، نویسندگان، ناشرین و در نهایت ارزیابی و انتخاب بهترین آثار  است. 

وی ادامه داد: مقدمات برگزاری سومین دوسالانه از دی ماه سال قبل آغاز و فراخوان دریافت آثار از فروردین ماه امسال آغاز و بیش از ۵۰۰ اثر مربوط به دوسال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از نویسندگان و ناشرین داخلی و خارجی جمع‌آوری شد. 

سردار نائینی توضیح داد: آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره نسبت به دوره قبل در مجموع ۲۰ درصد رشد و در حوزه بین الملل و جغرافیای مقاومت نسبت به دوره قبل دو برابر شده است. این آثار شامل کتب خاطره، داستان، رمان، زندگینامه، پژوهش، ترجمه است که بیش از ۲۰۰ عنوان مربوط به ناشرین حوزه بین الملل از کشورهای  لبنان، عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و روسیه و به زبان های انگلیسی، عربی، آذری، روسی، ترکی استانبولی و اردو در دو سال اخیر انتشار یافته است.

سرلشگر جعفری: آزادی خواهان جهان مهر تأیید بر راه مقاومت زده‌اند

سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیة‌الله اعظم(عج) در مراسم سومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم و جبهه مقاومت در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سخنانی بیان کرد: خدمات و مجاهدت‌های فرماندهان ما برای انقلاب اسلامی و کشورمان به در دوران دفاع مقدس به اوج رسید و اکنون هم به نتیجه رسید. حاج قاسم، حاج حسین همدانی، باکری، همت، زین‌الدین و تمامی فرماندهان که مردم را راهنمایی می‌کردند، زیرساخت مقاومت اسلامی را بنا نهادند.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران بیان کرد:درسی که برای منطقه در دوران‌های مختلف و جوامع مختلف آثار خود را گذشته است و در نبردهای منطقه با پیروزی همراه بوده است. مقاومت اسلامی ما پس از مقطع سرنوشت ساز پیدایش داعش بیشتر نمایان شد و خون حاج حسین همدانی و حاج قاسم سلیمانی در این عرصه نقش ویژه‌ای داشتند. با شهادت حاج قاسم مقاومت اسلامی ما جهانی شد و پیام مقاومت انقلاب اسلامی به جهانیان با موفقیت تمام منتقل شد. ایستادگی دربرابر دشمن، طرفداری از مظلوم و فرهنگ عاشورایی مکتب شیعه از جمله وسایل برای پیمودن این مسیر است.

سرلشگر جعفری با اشاره به عزت اسلام و ایران اسلامی در جهان خاطرنشان کرد: این ایستادگی و مقاومت دربرابر تهدیدهای مختلف و دشمنی‌های مختلف که علیه کشورمان شکل گرفته، تثبیت شده و راه برگشتی ندارد. نتیجه این ایستادگی را در غزه شاهدیم که چگونه تولید قدرت کرده است. مردم غزه اکنون بدون کمک‌های جمهوری اسلامی خودشان روی پای خودشان می ایستد و تصمیم به دفاع، حمله و مقاومت می‌گیرند.

وی اعلام کرد: در جنگ، مقاومت و ایستادگی شاهد شهادت کودکان و نیروهای مقاومت هستیم. همه مردم ما و منطقه و آزادی خواهان جهان مهر تأیید بر راه مقاومت و ایستادگی زده‌اند و این راه مقاومت اسلامی اتفاق کمی نیست باید قدر آن را دانست چون نشانه رویدادهای ویژه‌ای خواهد بود.

وی افزود: مقاومت مردم غزه دنیا را به تحیر وادار کرده است.‌ آنها راه شهدا و مکتب مقاومت امام را پیش دارند. این تحولات در جهان متأثر انقلاب اسلامی است و باید قدر واژه مقدس «مقاومت اسلامی» را بیشتر بدانیم. هرکسی که دارای استعدادی هستند وظیفه دارند در راستای ثبت در تاریخ و انتقال به آینده عمل کنند. این جشنواره  یعنی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم و جبهه مقاومت هم در همین راستا برگزار شده است.  شهید همدانی هم که جشنواره به نام او نامگذاری شده است در هم مسیر گام برداشته است.

در بخش پژوهش و رمان با فقر شدید آثار روبه‌رو هستیم

گلعلی بابایی از نویسندگان ادبیات پایداری و داور این جشنواره نیز دقایقی به سخنرانی پرداخت و گفت: برگزاری سومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعین حرم محور مقاومت؛ جایزه شهید همدانی را در شرایطی به پایان می‌رسانیم که جهان ما این روزها سخت متأثر از رویدادهای حیرت انگیزی است که در ریشه یابی زمینه های حدوث و بروزشان به اعتراف دوست و دشمن، نقش آفرین اصلی؛ شهیدان عزّت آفرین مدافع حرم و محور مقاومت بوده اند.

وی افزود: کیست که نداند حماسه آفرینی این روزهای فرزندان رشید ملّت ستم دیده فلسطین در غزّه و نبرد طوفان الاقصی، نتیجه طبیعی روند تکامل همبستگی و هماهنگی یکایک رزمندگان و مردمان کشورهای محور مقاومت در ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین است. کیست که نشنیده باشد بیانات روشنگر قافله سالار انقلاب اسلامی را که بارها و بارها به مردم ایران متذکر شدند: «... اگر این جوانها، این شهداء و امثال سردار سپید روی و سپید موی ما شهید حاج حسین همدانی به جنگ دشمنان خبیث ملّت انقلابی ایران نمی‌رفتند، ما امروز مجبور بودیم در خیابانهای کرمانشاه و همدان و قزوین با آنان بجنگیم»!

بابایی خاطرنشان کرد: به استناد فراخوان‌های این دوره، آثار ارسالی به دبیرخانه سوّمین دوسالانه جایزه شهید همدانی، کتابهایی را در بر می‌گرفت که در بازه زمانی 1400 و 1401 خورشیدی، منتشر شده بودند. بر این اساس در پایان فراخوان حدود 500 عنوان کتاب از سوی ناشران و نویسندگان داخلی و خارجی به این دبیرخانه ارسال شد. کتابهایی به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی، روسی، آذری، ترکی استانبولی، اردو و کردی. این آثار در 6 گروه شامل: خاطره، پژوهش، زندگینامه، داستان، کودک و نوجوان و حوزه بین الملل دسته‌بندی شدند تا توسط 8 گروه داوری مورد ارزیابی قرار بگیرند.

وی افزود: لازم به ذکر است که دو گروه داوری افزوده شده مربوط‌اند به بخشهای ویراستاری و هنری جایزه شهید همدانی که در ربط مستقیم با هر 6 گروه فوق بوده اند.

این نویسنده ادبیات پایداری گفت: پس از پایان مرحله ی گردآوری و دسته بندی، کلیه آثار در اختیار داوران گروهای هشتگانه، جهت ارزیابی و گزینش آثار برتر قرار گرفتند. بحمدالله داوران محترم هر گروه نیز با وسواس و دقت فراوان آثار برتر هر بخش را در زمان معیّن انتخاب کردند.

وی خاطرنشان کرد: در پایان تذکر سه نکته کلیدی را ضروری می‌دانم: اول اینکه چنین به نظر می‌رسد که همچنان در بخش پژوهش و رمان با فقر شدید آثار روبه‌رو هستیم. امید آن که محققین، مؤلفین و ناشرین محترم به این دو گونه ادبیاتی مهم توجه بیشتری داشته باشند. دوم آنچه که از فحوای صورتجلسه پایانی داوران محترم بخش ویراستاری استنباط می‌شود، حاکی از آن است که این عزیزان بیش از هر چیزی گلایه‌مند عدم مراعات دستور رسم‌الخط فرهنگستان زبان و ادب فارسی توسط ناشرین محترم اند. لذا ضمن توصیه به رعایت جانب درست نویسیِ زبانِ شیرین فارسی حراست از زبان ملّی را متذکر شدند.

بابایی ادامه داد: بجاست که ناشران محترم شیوه‌نامه های سلیقه ای را رها سازند و بر مبنای دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کتابها را ویرایش کنند. شگفت اینکه در صفحۀ شناسنامۀ کتابهای یکی از ناشران به پیروی رسم‌الخط فرهنگستان تصریح شده بود، اما در متن همان کتاب، همچنان با اعمال نظرهای سلیقه ای و کاملاً نادرست روبه‌رو بودیم که بسی مایۀ دریغ و افسوس است. سوم با علم به اینکه می‌دانیم محدودیت‌ها و مراقبت‌های فراوانی در مسیر فعالیت این عزیزان وجود دارد، خاضعانه از آنها تمنّا داریم، در جهت تبیین درست زندگانی و جهاد رزمندگان محور مقاومت و شهیدان سرافراز مدافع حرم با تحقیقات گسترده تر و کنشگری‌هایی افزونتر دست به قلم ببرند تا از این رهگذر آثاری فاخرتر خلق کنند.

در  این مراسم از سردار نائینی رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار علی فضلی، سرلشگر محمدعلی جعفری، خالد قدومی نمایند حماس در ایران، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی، سردار حسن زاده فرمانده سپاه تهران، وهب همدانی فرزند شهید حسین همدانی، علی‌اصغر جعفری معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و حمید حسام از نویسندگان حوزه ادبیات پایداری از برگزیدگان این دوسالانه تقدیر شد.

همچنین از تعدادی از خانواده شهدای مقاومت هم تجلیل شدند.

برگزیدگان جایزه سرلشکر پاسدار شهید حاج حسین همدانی که در 8 گروه مورد ارزیابی قرار گرفته است معرفی شدند.

 اسامی برگزیدگان بدین شرح است:

* گروه زندگینامه:
- کتاب «سرباز قاسم سلیمانی»؛ نوشته مصطفی رحیمی اثر برگزیده
- کتاب «خون شریک»؛ نوشته مریم علی بخشی، حائز رتبه دوم
- کتاب «دیده‌بان صبح، نگران عصر»؛ نوشته محمد محمودی نورآبادی، شایسته تقدیر
- همچنین در این بخش داوران پژوهشگران کتاب «سرباز روز نهم»؛ زندگینامه شهید صدر زاده را شایسته تجلیل شناختند.

*گروه پژوهش:
در این گروه کتابی به‌عنوان اثر برگزیده شناخته نشد
-    کتاب «مانایی داعش»؛ نوشته قادر آشنا، حائز رتبه دوم
-    کتاب «جستاری بر نظم معرفتی و عملی شهید سلیمانی»؛ نوشته سیامک باقری، شایسته تقدیر شناخته شد.

*گروه داستان و رمان:
در بخش زندگینامه
-     کتاب «خنده‌های رفیق»؛ به قلم زهره علی عسکری، رتبه دوم
در بخش خاطره
-    کتاب «شبح»؛ نوشته محمد نصرت، اثر برگزیده
-    کتاب «دل آشوب»؛ به قلم زنده‌یاد محمد سرور رجایی، حائز رتبه دوم
-    کتاب‌ «بوی انار و انتحاری»؛ به قلم هادی معصومی زارع و کتاب «روزهای زخمی»؛ به قلم محمد صدری هر دو شایسته تقدیر شناخته شدند.

*گروه بین‌الملل و ترجمه:
در بخش بین‌الملل
- کتاب «الدروب»؛ نوشته عبدالقدوس الامین از لبنان، اثر برگزیده
در بخش ترجمه
- کتاب «کودکان و سرنوشت‌ها (خاطرات انیس نقاش اندیشمند برجسته مقاومت اسلامی لبنان)»؛ ترجمه خانم بتول خدابخش، اثر برگزیده
- کتاب «مقاومت از دست رفته»؛ ترجمه آلپتکین دورسون اوغلو از ترکیه، حائز رتبه دوم
- کتاب «عذاب اشهی من العسل»؛ نوشته ام کلثوم السبلانی از لبنان، شایسته تقدیر

*گروه کودک و نوجوان:
- کتاب «پی نمای از ‌چیزی نمی‌ترسیدم»؛ به قلم سعید مهاجر و مسعود آذرباد، اثر برگزیده
- کتاب «سیب آخر»؛ نوشته محمد خسروی راد، حائز رتبه دوم
- کتاب «کوچک مرد»؛ طیبه شامانی و کتاب «قهرمان به شکل خودم»؛ اثر کلرژوبرت، هر دو شایسته تقدیر شناخته شدند.

*بخش گرافیک و طراحی کتاب:
- کتاب «پی نمای از ‌چیزی نمی‌ترسیدم»؛ با تصویرسازی حمیدرضا گلین امیریان، اثر برگزیده اثر
- کتاب «نامزد گلوله‌ها»؛ با صفحه‌آرایی سید هادی قادری، حائز رتبه دوم
- مجموعه کتاب‌های خاطرات همسران شهدای مدافع حرم «راز انگشتر فیروزه- موسیقی سکوت» به دلیل انتخاب یونیفورم مناسب، کیفیت بصری خوب و طراحی جلد توسط سید هادی قادری شایسته تقدیر شناخته شد.

*بخش ویراستاری:
- کتاب «سفیر قدس»؛ ویراستاران: سجاد محمدی و منیره زین‌العابدین زمانی، اثر برگزیده
- کتاب «آخرین بار که دیدمت»؛ ویراستار مریم کتابی، حائز رتبه دوم
- کتاب «قهرمان به شکل خودم»؛ ویراستار فهیمه شانه، شایسته تقدیر شناخته شد
همچنین دو اثر «شناسنامه جدید» و «روزت مبارک»، هر دو به قلم فاطمه مصطفوی فر به خاطر ارج‌گذاری به زبان مادری و نگارش کتاب دو زبانه (فارسی و سمنانی) شایسته تجلیل شناخته شدند.

*ناشر فعال:
- در این بخش "انتشارات خط مقدم" به لحاظ تولید آثار درخور تحسین با موضوع مدافعان حرم و جبهه مقاومت به‌عنوان ناشر فعال شناخته شد؛
- انتشارات "راه یار" نیز به لحاظ انتشار آثار متعدد و درخور تحسین با موضوع مدافعان حرم و جبهه مقاومت به‌عنوان ناشر فعال شناخته شد؛
- "بنیاد فرهنگی نور" از کشور آذربایجان به لحاظ اهتمام به نشر کتاب در حوزه جبهه مقاومت ناشر فعال شناخته شد؛
- "موسسه دارالوفا" از کشور بحرین به لحاظ انتشار کتاب‌های متعدد در حوزه جبهه مقاومت ناشر فعال شناخته شد؛
- "جمعیه الاحیا لاحیاء التراث المقاومه" از لبنان به لحاظ تولید کتاب‌های تأثیرگذار و کیفی ناشر فعال شناخته شد.

*نویسنده فعال:
- در این بخش سرکار خانم‌ها رقیه کریمی به لحاظ تألیف کتاب‌های متعدد به زبان عربی و کسب رتبه‌های برتر در جشنواره‌های بین‌المللی خارج از کشور، خانم ایمان ناظم العلویه از لبنان و جناب آقای نوری مامد زاده از روسیه نویسنده فعال سومین دوره جایزه شهید همدانی شناخته شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته