دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
از سوی جهان‌بین؛

دستورالعمل «استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی» دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

دستورالعمل «استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی» دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل «استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی» را ابلاغ کرد.
کد خبر : 873603

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل «استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها و واحد‌های ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

حضور استادان فرهیخته و معتمد در دانشگاه آزاد اسلامی و نقش بی‌بدیل آنان در تحول و تعالی دانشگاه، بهره‌مندی از این ظرفیت عظیم تحول‌آفرین را به عنوان قوه عاقله و یکی از اقطاب اثرگذار در مدیریت فرهنگ دانشگاه ضروری می‌‌کند؛ بنابراین در راستای تحقق اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه در «بسته کاری ارتقای تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی»، دستورالعمل «استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی» تدوین و ابلاغ شده است.

براساس این دستورالعمل مشاور فرهنگی ـ تربیتی، فرآیندی هدفمند، تخصصی و یاورانه است که با هدف تربیت از طریق هدایت، حمایت و مشورت فرهنگی به دانشجو صورت می‌گیرد. 

براساس بند‌های این دستورالعمل استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی، عضو هیئت علمی واحد دانشگاهی است که به صورت مستمر برای هدایت، حمایت و مشورت‌دهی در زمینه‌های فرهنگی ـ تربیتی اقدام می‌کند.

استاد مشاور به عنوان یک فرد ولایتمدار، علاقه‌مند، دلسوز، متعهّد به ارزش‌های دینی، متخلّق به اخلاق حسنه، دارای تعهد کاری و مقبولیت و باتجربه به دانشجو کمک می‌کند تا بتواند به‌عنوان عضو جامعه دانشگاهی از فرصت‌های موجود دانشگاه در زمینه‌های مختلف فرهنگی - تربیتی و اجتماعی در راستای رشد استعداد‌ها و توانایی‌هایش بهره گیرد.

همچنین استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی باید علاقه‌مند به امور فرهنگی، مسلط به بخش‌های مختلف دانشگاه و همچنین دستورالعمل‌ها و مقررات دانشگاه در دسترس دانشجویان بوده و دارای روحیه پاسخگویی و تعامل با آنان باشد و زمان کافی برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی داشته باشد.

ترویج نقش و جایگاه تربیتی و اخلاقی استادان و نهادینه‌سازی آن در دانشگاه، برجسته کردن نقش فرهنگی - تربیتی و اجتماعی استادان، افزون بر نقش آموزشی و پژوهشی، بهره‌گیری از تجربیات استادان در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، شاگردپروری و پرورش دانشجو و ارتقای تعهد مسئولانه در اعضای هیئت علمی نسبت به دانشجویان از اهداف تدوین این دستورالعمل است.

براساس بند‌های این دستورالعمل، در هر واحد دانشگاهی متناسب با رشته‌های موجود آموزشی حداقل یک استاد مشاور فرهنگی - تربیتی ویژه دانشجویان هر رشته از بین اعضای هیئت علمی تمام وقت به مدت یک سال تعیین شود.

این دستورالعمل که شامل موارد دیگر از جمله وظایف استاد مشاور فرهنگی ـ تربیتی، وظایف معاونت آموزشی و مهارتی، وظایف معاونت فرهنگی و دانشجویی و ... است به صورت تفصیلی در اختیار واحد‌های دانشگاه قرار گرفته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته