دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

روند نزولی تیم‌های مس از زمان مدیریت یک چهره فوتبالی/متمول‌هایی که ناگهان بی‌پول شدند!

روند نزولی تیم‌های مس از زمان مدیریت یک چهره فوتبالی متمول‌هایی که ناگهان بی‌پول شدند!
باشگاه‌های تحت پوشش شرکت مس در فوتبال ایران روز‌های سیاهی را سپری می‌کنند؛ آن‌ها با انبوهی از مشکلات نتوانسته اند انتظارات هواداران خود را برآورده کنند.
کد خبر : 873574

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در سال‌های گذشته نگاهی که به باشگاه‌های تحت پوشش شرکت مس وجود داشته، کاملا مثبت و موفقیت آمیز بوده است؛ تیم‌هایی که نام «مس» را یدک می‌کشند در سالیان اخیر همواره متمول شمرده شدند و جزو خوش‌حساب ترین‌ها بودند و به تبع آن نتایج نسبتا مناسبی برای آن‌ها حاصل شده است.

در فصل جاری فوتبال ایران از ۴ تیمی که با نام «مس» در لیگ برتر و لیگ دسته اول فعالیت می‌کنند، اخبار خوبی منتشر نمی‌شود؛ اصلی‌ترین موضوع درباره این باشگاه مشکلات مالی است که گریبان همه آن‌ها را گرفته و در نهایت منجر به ایجاد ضعف در نتیجه گیری شده است.

موضوع مهمی که درباره تیم‌های تحت پوشش شرکت مس وجود دارد، مدیریت آن‌ها در کارخانه مس توسط اکبر محمدی است. محمدی با سابقه مدیرعاملی در باشگاه پیکان چند هفته قبل از شروع مسابقات در فصل جاری به عنوان مشاور ورزشی شرکت مس منصوب شد تا به مدیرعامل قبلی این شرکت در امور مربوط به باشگاه‌ها کمک کند. با وجود تغییرات در راس شرکت مس اکبر محمدی همچنان در راس کادر باقی مانده و خبر‌ها حاکی از آن است که مدیریت جدید کارخانه مس حتی اختیارات بیشتری هم به او برای رسیدگی به امور ۴ باشگاه تحت پوشش این شرکت داده است.

مساله جالب، اما این است که از زمان حضور اکبر محمدی که خود یک مدیر ورزشی و فوتبالی به شمار می‌رود، تیم‌های شرکت مس در یک روند نزولی قرار گرفته‌اند و ممکن است در آینده اتفاقات بدتری را هم پشت سر بگذارند!

مس رفسنجان (لیگ برتر)، مس کرمان (لیگ دسته اول)، مس شهر بابک (لیگ دسته اول) و مس سونگون (لیگ دسته اول) چهار تیمی هستند که امسال با اتفاقات عجیبی کار را شروع کرده اند و البته که همین حالا هم وضعیت غیرنرمالی دارند.

اصلی‌ترین مشکل ۴ تیم تحت پوشش شرکت مس مشکلات مالی است که امسال به آن‌ها تحمیل شده، باشگاه‌هایی که در سال‌های اخیر هیچ وقت خبری درباره بی پولی و بدهی و مسائل مالی از آن‌ها وجود نداشت، حالا در فصل جاری کارشان به جایی رسیده که بازیکنان شان دست به اعتصاب می‌زنند، به خاطر بی پولی مجبور به فسخ قرارداد با ستاره‌های خود می‌شوند و با کمترین امکانات به راه خود ادامه می‌دهند.

مس رفسنجان به عنوان تیمی که چهارمین فصل حضور خود در لیگ برتر را سپری می‌کند و فصل گذشته هم با نتایجی خوب رتبه پنجمی را به دست آورده، حالا بعد از تغییرات متعددی که در کادرفنی و بازیکنان داشته، با شرایط مالی عجیبی هم روبه رو شده است. در حالی که اعتراض به مشکلات مالی در باشگاه‌های مسی هیچ وقت سابقه نداشت، بازیکنان مس رفسنجان چندی قبل دست به اعتصاب زدند و تمرینات این تیم یکی دو روز برگزار نشد. با اینکه مدتی است فعلا آتش اعتراض به مسائل مالی در رفسنجان خاموش شده، اما بر اساس پیگیری ها بازیکنان این تیم هنوز از فصل قبل مبالغی طلبکار هستند و از قرارداد امسال هم درصدی که باید را دریافت نکرده اند!

باشگاه تحت پوشش مس در لیگ دسته اول هم اوضاع و احوال خوبی ندارند. مس کرمان که بعد از سقوط به لیگ یک، با وعده بازگشت سریع به لیگ برتر کار خود را شروع کرد حالا آنقدر بی پول است که بعد از جدایی محمودی نیا سرمربی خود، توان مالی برای جذب سرمربی جدید را نداشت و دو بازی گذشته اش را بدون سرمربی انجام داد! مس کرمان که روزی نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا بود، اکنون یکی از تیم‌های قعرنشین لیگ یک به شمار می‌رود و اوضاع و احوال خوبی ندارد.

مس شهربابک دیگر تیمی است که مشکلات مالی گریبانش را گرفته و نتوانسته با بودجه‌ای خوب تیم ببندد. با اینکه دو برد متوالی کمی شرایط این تیم را در جدول لیگ دسته اول بهتر کرد، ولی این تیم نارنجی پوش هم شرایط مالی چندان مناسبی ندارد.

مس سونگون هم در لیگ دسته اول ۴ باخت پی در پی را پشت سر گذاشته و اگر با مدیران این باشگاه نیز صحبت کنید، از مسائل مالی گلایه‌مند هستند.

در این وانفسا می توان اینطور نتیجه گرفت که تیم‌های تحت پوشش شرکت مس همگی یک درد مشترک دارند؛ همه آن‌ها از قطع برخی بودجه‌ها و کمک‌های تخصیصی در چند ماه گذشته گلایه دارند. اینکه تیم‌های مس در لیگ برتر و لیگ یک با اینکه توسط اکبر محمدی به عنوان فردی که خود به عنوان مربی و مدیر در فوتبال سال‌ها حضور داشته با مشکلات مالی و بی امکاناتی دست و پنجه نرم کنند برای هواداران فوتبال قابل درک نیست.

تیم‌های مس در سالیان گذشته شرایط خوب مالی و فنی را تجربه کرده اند. این نوع مدیریتی که از راس شرکت مس به آن‌ها تحمیل شده باعث شده تا چند ماه سخت را بگذرانند و قطعا عامل اصلی کسب نتایج نه چندان خوب در این فصل توسط تیم‌های مس هم عدم تزریق پول به هر دلیلی است. شاید اگر همین امروز شرکت مس به داد تیم‌های فوتبال خود نرسد، آن‌ها سرنوشتی شبیه به تیم‌های نفتی را تجربه کنند، زنگ خطر برای فوتبال حرفه‌ای مس با سرمایه کلانی که در اختیار دارد، به صدا در آمده و اگر همین حالا اتفاقات جدیدی رخ ندهد، چه بسا در آینده وضعیت از این هم بدتر شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر