دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی غذا:

تندرستی، بدون داشتن تغذیه صحیح امکان پذیر نیست

تندرستی، بدون داشتن تغذیه صحیح امکان پذیر نیست
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت 'tj: حکمای بزرگ ایرانی همچون محمد بن زکریای رازی اولین و مهم‌ترین تدبیر درمان را اصلاح یا تجویز رژیم غذایی مناسب می‌دانند که نشان می‌دهد برخورداری از تندرستی، بدون داشتن تغذیه صحیح امکان پذیر نیست.
کد خبر : 873505

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نفیسه حسینی یکتا مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ با اشاره به اینکه در متون کهن طب ایرانی وظیفه اصلی پزشک حفظ سلامت مردم دانسته شده است؛ اظهار داشت: این نشان میدهد اولویت در طب ایرانی حفظ سلامت و پیشگیری است که با رعایت شش اصل ضروری حفظ سلامتی یعنی آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی ها، حرکت و سکون، خواب و بیداری، استفراغ و احتقان و اعراض نفسانی است امکان پذیر است.

حسینی یکتا تغذیه سالم را یکی از شش اصل «سته ضروریه» یا همان اصول ضروری سالم ماندن دانست و تصریح کرد: در این مکتب طبی بر تغذیه صحیح و پیشگیری و درمان از طریق غذا تاکید فراوانی شده تا جایی که حکمای بزرگ ایرانی همچون محمد بن زکریای رازی اولین و مهم‌ترین تدبیر درمان را اصلاح یا تجویز رژیم غذایی مناسب می‌دانند که نشان می‌دهد برخورداری از تندرستی، بدون داشتن تغذیه صحیح امکان پذیر نیست.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به رواج تغذیه ناسالم در جامعه امروزی گفت: امروزه حدود دو سوم افراد بالغ مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند و آمار بالایی در ابتلا به انواع بیماری‌ها داریم که آن را می‌توان تغذیه ناسالم و رشد مصرف فست فود‌ها دانست.

حسینی یکتا با بیان اینکه در مکتب طب سنتی ایران تغذیه بر اساس فصل، سن، محل زندگی و مزاج اشخاص متفاوت است، اما یکسری تدابیر عمومی نیز وجود دارد که رعایت آن‌ها به حفظ سلامت بدن کمک میکند؛ تاکید کرد: پرهیز از پرخوری و درهم خوری یکی از اصول مهم تغذیه به شمار می‌آید، زیرا باعث تداخل و اختلال در هضم و ابتلاء به انواع بیماری‌ها می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل مهم‌ترین توصیه را داشتن ساعات منظم غذایی دانست و اظهار داشت: هر فردی باید برای نظم در ساعات غذا برنامه ریزی کند و یکی از مهم‌ترین نکات در مورد ساعات غذا خوردن فاصله کافی بین وعده شام و خوابیدن است.

وی ادامه داد: دمای غذا باید با توجه به فصول سرد و گرم سال مدنظر قرار بگیرد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به سخن حکیم بقراط که می‌فرماید: «پرهیز در تندرستی مانند ناپرهیزی در ناخوشی است» پرهیز زیاد، کاهش شدید و ناگهانی حجم غذا و استفاده دایمی از غذا‌های لطیف و سبک در زمان تندرستی را مضر دانست و گفت: تمایل به کاهش وزن و رژیم‌های غذایی نامناسب ممکن است به علت افزایش سردی و رطوبت بدن؛ بر خلاف تصور فرد را دچار افزایش وزن کند، اما کاهش مقدار غذا در بیماری‌های حاد و مصرف غذا‌های نسبتاً لطیف و غیر متنوع لازم و ضروری است.

دکتر حسینی یکتا توجه به تغییرات مزاجی و سنی برای انتخاب نوع و حجم غذای مناسب را ضروری دانست و تصریح کرد: ممکن است فردی که قبلا به راحتی غذایی را هضم می‌کرده دیگر توان هضم آن را نداشته باشد و با مصرف آن غذا دچار مشکل شود لذا در مصرف غذا توجه به سن و شرایط فرد ضروری است.

وی توضیح داد: در زمان غذا خوردن باید در کمال آرامش غذا را به خوبی و به دور از عجله و استرس و هیجانات روحی و روانی بجویم و حواسمان به غذا باشد نه اینکه مشغول کار‌های دیگری مثل تماشای تلویزیون و چک کردن تلفن همراه باشیم، زیرا در پروسه هضم غذا اثر منفی می‌گذارد. همچنین توصیه می‌شود یک تا دو ساعت بعد از غذا حرکات سنگین انجام ندهیم، اما حرکت کم در حد چند قدم راه رفتن باعث افزایش گردش خون معده و بهبود هضم خواهد شد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل در پایان گفت: طب ایرانی گام اول برای درمان هر بیماری را اصلاح سبک زندگی و الگوی تغذیه‌ای می‌داند و البته رعایت آداب غذاخوردن، به اندازه نوع و میزان غذا اهمیت دارد. رعایت این اصل مهم می‌تواند به کاهش بسیاری از بیماری‌ها کمک کند و خوب است در روز جهانی غذا شروع به نهادینه کردن و فرهنگ سازی برای یک عادت خوب غذایی کنیم و از امروز غذا را خوب بجویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر