دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 مهر 1402 - 13:17
در دانشگاه آزاد شاهین‌شهر؛

فناوری ایجاد فضای سبز سازگار با کم‌آبی راه‌اندازی می‌شود

فناوری ایجاد فضای سبز سازگار با کم‌آبی راه‌اندازی می‌شود
فناوری ایجاد فضای سبز سازگار با کم‌آبی توسط مرکز تحقیقات مطالعات آب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر راه‌اندازی می‌شود.
کد خبر : 873206

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، فناوری ایجاد فضای سبز سازگار با کم‌آبی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر با امضای تفاهم‌نامه کاربردی با مرکز تحقیقات مطالعات آب دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان راه‌اندازی می‌شود.

حمیدرضا خدایی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: با درنظرگرفتن زمین لازم در این واحد دانشگاهی برای نخستین‌بار ایده استفاده از گیاهان خودرو و بومی منطقه به‌عنوان پوشش سبز بخش بزرگی از دانشگاه، عملیاتی و اجرایی می‌شود.

وی افزود: کشت آزمایشی برخی از گیاهان کم‌آب نیز در رسالت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر برای ترویج علوم کشاورزی کامل خواهد کرد؛ به نحوی‌که بیننده از طریق مشاهده متوجه تفاوت رشد و نگهداری پوشش‌های سبز با نیاز حداقلی آب خواهد شد. این فرایند هیچ نیازی به هزینه‌های انتقال ژن و اصلاح نژاد گیاهان مقام به کم‌آبی ندارد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر عنوان کرد: این واحد دانشگاهی  به‌واسطه گستردگی، زمین بدون پوشش سبز زیادی دارد؛ البته مطالبه دانشجویان، فضای سبز پویا است. کم‌آبی، سال‌هاست که پوشش سبز دانشگاه را دچار مشکل کرده، امیدواریم با استفاده از این ایده فناورانه، نو و بومی که از آبان ماه ۱۴۰۲ عملیاتی خواهد شد، شاهد پوشش سبز سازگار با کم‌آبی در سطح دانشگاه باشیم.

اهداف تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد شاهین‌شهر و مرکز تحقیقات مطالعات آب

محمد کوشافر، رئیس مرکز تحقیقات مطالعات آب نیز با تأکید به اجرایی شدن ایده پوشش سبز در مناطق دانشگاهی که نیاز به آبیاری نداشته باشند گفت: توسعه تکنولوژی آب مغناطیسی، عارضه‌یابی مشکلات آب شهر شاهین‌شهر و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر، استفاده از پساب ثانویه، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و برگزاری دوره‌ها و نشست‌های علمی مشترک ازجمله موارد دیگر مندرج در این تفاهم‌نامه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر